Historia

Zadaj powstańcowi pytanie na Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 09:40
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w akcji edukacyjnej "Pytanie o Powstanie".
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do Śródmieścia
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna/Topory

- Postanowiliśmy stworzyć miejsce międzypokoleniowej rozmowy wychodząc naprzeciw stale rosnącemu zainteresowaniu internautów - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Najciekawsze pytania zostaną zadane jednemu z uczestników Powstania Warszawskiego, co tydzień będzie to inna osoba. Odpowiedzi będą publikowane na stronie muzeum na Facebooku w każdą niedzielę lipca (7, 14, 21 i 28).

W najbliższą niedzielę (7 lipca) zostaną opublikowane odpowiedzi Lucjana Wiśniewskiego ps. Sęp. Urodzony w 1925 roku, w Powstaniu Warszawskim był żołnierzem Zgrupowania "Radosław", batalionu "Pięść", kompanii "Zemsta" i Grupy "Kampinos". Walczył na Woli, Starym Mieście, Żoliborzu oraz w Kampinosie.

Bohaterem drugiego tygodnia akcji będzie Eugeniusz Tyrajski ps. Sęk, Genek. Rocznik 1926, przed wojną mieszkaniec stołecznego Powiśla, uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego i szkolny kolega Janka Bytnara "Rudego", członek Szarych Szeregów. Podczas Powstania Warszawskiego walczył na Mokotowie w pułku Armii Krajowej "Baszta".

Powstanie Warszawskie wybuchło w 1944 roku. Zorganizowane przez Armię Krajową, było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie podczas II wojny światowej.

PAP/ KM

Czytaj także

Debata o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2007 14:13
30 III w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się międzynarodowa konferencja na temat tego wielkiego zrywu niepodległościowego Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 11:39
Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje wolontariuszy do współpracy przy organizacji obchodów 69. rocznicy powstania. Ich zadaniem będzie m.in. pomoc powstańcom podczas uroczystości oraz zbiórka funduszy na renowację powstańczych mogił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był burmistrzem stolicy, otaczało go gestapo i żołnierze AK

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 23:00
- To była okropna praca dla człowieka, który poświęcił całe życie dla dobra kraju, ale wykonywał ją doskonale. W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku służył jako oficer wywiadu. W biurze w Ratuszu podczas wojny był otoczony oficerami wywiadu AK i gestapo - wspomina syn Juliana Kulskiego, Julian Eugeniusz Kulski.
rozwiń zwiń