Historia

Marsz Pamięci uczci ofiary Zagłady z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 14:02
22 lipca minie 71 lat od rozpoczęcia akcji likwidacji największego getta w Polsce - getta warszawskiego. W jej wyniku w obozie zagłady w Treblince zamordowanych zostało ponad 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy.
Marysia Ajzensztadt
Marysia AjzensztadtFoto: mat.pras.

Po raz drugi Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Partnerzy (Gmina Wyznaniowa Żydowska, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, Stowarzyszenie Drugie Pokolenie, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, Dzielnice Śródmieście i Wola) jednoczą swoje siły na rzecz zorganizowania Marszu Pamięci, który przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 21 lipca 2013 r.   
W przededniu rocznicy zostanie oddany hołd wszystkim Ofiarom Zagłady, dokonanej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Motywem przewodnim tegorocznego Marszu będzie historia Marysi Ajzensztadt, która dobrowolnie przyłączyła się do prowadzonego na Umschlagplatz ojca.

/

W niedzielę 21 lipca uczestnicy marszu przejdą symboliczną drogą „powrotną“ z Umschlagplatzu do domu, w którym niegdyś mieszkali Ajzensztadtowie — w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, gdzie rozbrzmiewała ich muzyka.
Trasa Marszu
Stawki (Pomnik Umschlagplatz); Stanisława Dubois, Ludwika Zamenhofa, Mordechaja Anielewicza, Świętojerska, Ogród Krasińskich, Bohaterów Getta, Długa, Bielańska, Antoniego Corazziego, Tłomackie.
Wstążki Pamięci
Na zakończenie Marszu, uczestnicy otrzymają od wolontariuszy kartki z 10 historiami symbolizującymi żydowski los w czasie Zagłady. Każdy sam wybierze ile i które historie zechcą ze sobą połączyć za pomocą złotej wstążki, którą niósł przez cały Marsz.

/

Program Marszu
  17:00
  Uroczyste rozpoczęcie Marszu Pamięci pod pomnikiem Umschlagplatz
  (ul. Stawki róg Dzikiej)
- powitanie uczestników Marszu przez dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego
  im. Emanuela Ringelbluma prof. Pawła Śpiewaka
- wystąpienie Przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
  Piotra Kadlčika
- wykonanie pieśni Eili Lama Azawtani przez Maniuchę Bikont,
  przy akompaniamencie Raphaela Rogińskiego

  ok. 18:30
  Zakończenie Marszu na ul. Tłomackie, przed Żydowskim Instytutem Historycznym
  w miejscu, gdzie dawniej mieściła się Wielka Synagoga na Tłomackiem
- przemówienie prof. Pawła Śpiewaka
- fragment monodramu Josel Rakower mówi do Boga w wykonaniu
  Sławomira Hollanda

/

Patronem medialnym Marszu jest Polskie Radio.
mat. pras./ sm

Czytaj także

Zwiedź Wielką Synagogę na Tłomackiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:34
Synagoga na Tłomackiem zostanie odtworzona w skali 1:10 w ramach projektu Wielka Nieobecna - powiedział rabin Joel Chaim Nowicki. 16 maja 2013 roku mija 70. rocznica zburzenia największej synagogi przedwojennej Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:38
Najważniejszy tekst judaizmu leżał zapomniany w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. Wcześniej błędnie uznano, że pochodzi z XVII wieku. W rzeczywistości ma ok. 850 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze matki, nasi ojcowie". "Z serialu wynika, że Niemcy byli ofiarami wojny"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 08:32
- Niemcy chcieliby, aby cały świat doszedł do wniosku, że wszyscy jesteśmy sprawcami i ofiarami wojny - powiedział historyk prof. Tomasz Szarota z PAN, odnosząc się do wyemitowanego przez TVP kontrowersyjnego niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".
rozwiń zwiń