Historia

Dawna brukowana droga odkryta pod warszawskim asfaltem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 05:40
"Po sfrezowaniu asfaltu wykonawca przebudowy placu Pięciu Rogów odkrył fragmenty dawnej brukowanej drogi. W rejonie ul. Szpitalnej pracować będą archeolodzy" - przekazał warszawski Zarząd Dróg Miejskich.
Plac Pięciu Rogów w dniu rozpoczęcia przebudowy 1 marca 2021 roku
Plac Pięciu Rogów w dniu rozpoczęcia przebudowy 1 marca 2021 rokuFoto: Andrzej Hulimka/Forum

PIC_1-D-997-1 Bracia Jablkowscy 1.jpg
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich zachwycał swoją okazałością

"Plac Pięciu Rogów" to nieformalna nazwa placu znajdującego się u zbiegu pięciu warszawskich ulic: Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej. Znajduje się tam między innymi wybudowany w 1914 roku Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, który w dwudziestoleciu międzywojennym był jednym z najpopularniejszych miejsc tego typu w II Rzeczypospolitej, po wojnie zaś został znacjonalizowany i służył najpierw jako Centralny Dom Dziecka, a potem Dom Obuwia. W 1992 roku siedzibę znalazł tam dom handlowy "Arka", a w czerwcu 1996 roku budynek zwrócono reaktywowanej firmie Bracia Jabłkowscy.

Więcej ludzi, mniej samochodów

Na początku marca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił rozpoczęcie przebudowy pl. Pięciu Rogów u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej. Przebudowa tego miejsca to kolejne działania w ramach zaprezentowanego na początku jego kadencji projektu Nowe Centrum Warszawy. Jak informował Trzaskowski, pl. Pięciu Rogów zmieni swoje oblicze już na jesieni. Nowa przestrzeń - w założeniu władz miasta - ma być przyjazna dla wszystkich mieszkańców stolicy, zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych oraz dla rowerzystów.

W ramach zmian w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej przejazd zachowany zostanie tylko dla autobusów i rowerów. "Ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu, poza dojazdem do posesji i ul. Chmielnej, a sam plac i prowadzące do niego dojazdy oznakowane zostaną jako »strefa zamieszkania«, co daje pierwszeństwo pieszym" - wyjaśniał wtedy dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. U zbiegu Kruczej i Widok wytyczone zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych. Przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody mają stać się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przebudowie ulicy.

U zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej powstanie jednolita nawierzchnia bez wydzielonych chodników i jezdni. Priorytet zyskają piesi. Posadzka placu wykonana zostanie z dużych płyt z betonu, które wzmocnione i wykończone zostaną kruszywem. Na placu pojawią się fontanna, liczne siedziska, nowe latarnie i zieleń, w tym 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Pojawią się one po zachodniej części placu, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich.

Dodatkowo przebudowana zostanie też ulica Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Tu również powstaną nowe nawierzchnie i szersze chodniki. W północno-zachodniej części skrzyżowania ulicy Kruczej z ulicą Widok zamiast dotychczasowego parkingu posadzone zostaną drzewa i staną ławki. Koszt przebudowy to 14,5 mln zł.

PAP/mc

Czytaj także

Ukazały się nieznane listy Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 05:30
Wybór korespondencji Zbigniewa Herberta i Tadeusza Malaka – aktora, reżysera, realizatora tekstów poety na krakowskich scenach – został opublikowany w najnowszym numerze "Sceny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjscy archeolodzy: Stonehenge zostało przeniesione do Anglii z Walii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:39
Badacze są zdania, że starożytny kamienny krąg pierwotnie znajdował się w Waun Mawn na zachodnim wybrzeżu Walii, ponad 250 kilometrów na zachód od Równiny Salisbury. Pozostałości walijskiego kręgu mają dokładnie te same wymiary co Stonehenge.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japoński dokument z epoki potwierdza męczeńską śmierć chrześcijan z Kraju Kwitnącej Wiśni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 05:45
Nowe badania ujawniły list, z którego wynika, że Hosokawa Tadaoki, władca domeny Kokura w latach 1600-1620, nakazał egzekucję Diego Hayato Kagayamy, głównego wasala rodziny Hosokawa, oraz wygnanie Genyi Ogasawary. Obaj byli chrześcijanami. Historia obu mężczyzn była wcześniej znana tylko z raportów jezuickich misjonarzy w Rzymie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Strong w sieci. Odwiedź wirtualne Muzeum Generała Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 05:25
Szczegóły planów inwazji państw Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią i historię polskiego agenta CIA pułkownika Ryszarda Kuklińskiego możemy poznać dzięki cyfrowej wersji Muzeum Generała Kuklińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono osady budowniczych "polskich piramid"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 05:40
Wsie, w których 5,5 tys. lat temu mieszkali budowniczowie tzw. grobowców kujawskich - określanych czasami "polskimi piramidami" - odkryli archeolodzy dzięki zastosowaniu m.in. dronów. Ówczesne osady były niewielkie - mieszkało w nich do 10 rodzin w lekkich, drewnianych konstrukcjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

63. rocznica katastrofy kureniwskiej. Lawina błota mogła zabić nawet 1500 ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 05:45
13 marca 1961 roku w Kijowie lawina błotna zatopiła jedną z dzielnic, powodując liczne ofiary. Prawdę o tragedii zatajano przez 40 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkaniec Słupska, który odkrył skarb sprzed tysiąca lat, dostanie 20 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 05:45
Skarb wart osiemset tysięcy złotych to kilkaset srebrnych monet, w tym perskie i arabskie. Znalazł je przypadkowo w rozlewisku rzeki mieszkaniec Słupska. Było to pęknięte, gliniane naczynie, które ktoś zakopał pod drzewem.
rozwiń zwiń