Historia

"Dla ocalenia Ojczyzny". Zobacz serwis specjalny na temat Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 05:51
Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu RP przygotowało multimedialny serwis specjalny poświęcony Konstytucji 3 maja. Dostępny jest on pod adresem: konstytucja3maja.gov.pl.
Mat. prasowePR
Mat. prasowe/PRFoto: PR/Łukasz Haponiuk

W czasach, kiedy zachwiał się stary porządek świata - czasach filozofów i rewolucjonistów – jednym świtała wolność, a inni musieli jej bronić. Polsko-litewska Rzeczpospolita, słabła dzień po dniu. Sąsiednie państwa bezprawnie wyszarpały jej prowincje. W tej czarnej godzinie zawiązuje się konspiracja. "Dla ocalenia ojczyzny" powstaje rewolucyjny dokument – Konstytucja 3 maja.

Pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem rozpaczliwej próby naprawy swojego kraju.

Multimedialny, interaktywny i narracyjny serwis specjalny Portalu Polskiego Radia https://konstytucja3maja.gov.pl/pl  - utworzony w 2021 roku z okazji 230. rocznicy uchwalenia Ustawy - w przystępy i plastyczny sposób przypomina, jak doszło do uchwalenia Konstytucji oraz jakie były jej postanowienia. To niezastąpione kompendium wiedzy dla pasjonatów historii i znakomite narzędzie dla nauczycieli i uczniów.

Śledzimy tekst dokumentu i wyjaśniamy jego fragmenty, żeby pokazać planowane reformy, których zadaniem była rewolucyjna modernizacja kraju – uratowanie go przed widmem upadku. Przedstawiamy bohaterów tamtego czasu – zarówno wielkich politycznych graczy decydujących o kształcie ówczesnej Europy i losach narodów, jak i świadków podpisania dokumentu. Sięgamy do ikonicznego obrazu Jana Matejki "Konstytucji 3 maja 1791 roku", który jak w soczewce skupia historię, osoby i symbole tamtych dni.

O znaczeniu Konstytucji mówią historycy, profesorowie Richard Butterwick-Pawlikowski, Włodzimierz Suleja i Marek Kornat.

Warto zaznaczyć, że serwis ma także za zadanie popularyzowanie wiedzy o Konstytucji 3 maja poza granicami Polski, dlatego też powstały dodatkowe wersje językowe strony – angielska i litewska.


Czytaj także

Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja targowicka. Symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 05:45
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 05:46
12 lutego 1798 roku zmarł król Stanisław August Poniatowski. Jednym z największych osiągnięć tego władcy było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Kościuszko. 206. rocznica śmierci bohatera dwóch narodów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 06:00
15 października 1817 roku zmarł Tadeusz Kościuszko, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku, które było próbą ratowania Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Piotr Norblin – malarz stanisławowskiej Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:46
Norblin przybył do Polski na zaproszenie książąt Czartoryskich. Przeżył tutaj trzydzieści lat, podczas których stał się polskim patriotą, a jego potomkowie osiedli w Warszawie, gdzie przez wiele lat prowadzili fabrykę wyrobów metalowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Genialna samoograniczająca się rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litewscy politycy doceniają znaczenie Konstytucji 3 maja. "Dowód odpowiedzialności ówczesnych elit"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 19:44
Litewski Sejm przyjął rezolucję o upamiętnieniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Opowiedziało się za nią 103 litewskich parlamentarzystów, nikt się nie wstrzymał i nikt nie zagłosował przeciwko. Taką samą uchwałę przyjął niedawno polski parlament.
rozwiń zwiń