Historia

Historia Krystyny Krahelskiej na wystawie w warszawskim Muzeum Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 05:30
Stołeczna wystawa "Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej" poświęcona jest poetce, autorce tekstów piosenek powstańczych, sanitariuszce i harcerce.
Plakat promujący  warszawską wystawę poświęconą Krystynie Krahelskiej oraz posąg Syrenki nad Wisłą
Plakat promujący warszawską wystawę poświęconą Krystynie Krahelskiej oraz posąg Syrenki nad WisłąFoto: materiały prasowe/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

- Krystyna Krahelska pozowała autorce pomnika Syrenki Warszawskiej, który znajduje się na Powiślu, i to właśnie stąd jest najbardziej znana - powiedziała zastępczyni dyrektora Muzeum Niepodległości Beata Michalec. - To pomnik, który nie został zburzony podczas wielkich nalotów we wrześniu1939 roku. Nie został wywieziony i zniszczony przez Niemców. Przetrwał Powstanie Warszawskie, przetrwał dobijanie przez Niemców miasta. Kiedy wypalano wszystkie budynki i pomniki, ten jeden ostał się i strzegł Warszawy - dodała.

- Krahelska jest też autorką pieśni "Hej chłopcy, bagnet na broń", a także innych pieśni i wierszy - zaznaczyła kuratorka wystawy Weronika Krzemień. - Tworzyła poezję, wiersze i piosenki od 13. roku życia. Prezentujemy trzy rękopisy. Warto zwrócić uwagę na szkic wiersza pod tytułem "Polska". Jest to ostatni wiersz, jaki napisała Krystyna przed wybuchem wojny - powiedziała.

Posłuchaj
00:44 wystawa krahelska.mp3 O Krystynie Krahelskiej i poświęconej jej wystawie mówią Weronika Krzemień i Beata Michalec z Muzeum Niepodległości w Warszawie (IAR, 2.08.2021)

 

Krystyna Krahelska została ranna pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, gdy jako sanitariuszka pomagała walczącym na Polu Mokotowskim. Dzień później - 2 sierpnia 1944 roku - zmarła.

Wystawę w Muzeum Niepodległości można oglądać do 22 sierpnia.

IAR/mc
Czytaj także

Krystyna Krahelska – twarz warszawskiej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:55
109 lat temu, 24 marca 1914 roku, przyszła na świat Krystyna Krahelska – harcerka, poetka, żołnierz Armii Krajowej i autorka jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej: "Hej, chłopcy, bagnet na broń!". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 2 sierpnia 1944. "Warszawa walczy"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 06:00
Drugi dzień powstania, środa. W nocy w szpitalu polowym przy ul. Polnej umiera Krystyna Krahelska, ciężko ranna w godzinie "W" sanitariuszka, autorka pieśni "Hej chłopcy, bagnet na broń!".
rozwiń zwiń