Historia

Dyskusja o peerelowskich służbach specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 07:00
Sławomir Cenckiewicz i Zbigniew Siemiątkowski będą dyskutowali o swoich najnowszych książkach poświęconych komunistycznym służbom.
Dyskusja o peerelowskich służbach specjalnych
Foto: fot. IPN

14 lutego 2012 r. Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa) zaprasza na spotkanie z autorami książek o PRL-owskich służbach wywiadowczych. Początek spotkania o godz. 17.30. Wstęp wolny.

W spotkaniu wezmą udział dr. hab. Sławomir Cenckiewicz, autor pracy „Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991” i dr. Zbigniew Siemiątkowski, autor książki „Wywiad a władza. Wywiad cywilny w systemie sprawowania władzy politycznej PRL”.

W dyskusji udział wezmą także: prof. Andrzej Paczkowski oraz pracownicy IPN – Witold Bagieński i dr Władysław Bułhak.

Książka Sławomira Cenckiewicza „Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1990” opisuje genezę wywiadu wojskowego w komunistycznej Polsce oraz rolę Sowietów w jego działalności. Autor przedstawia kierunki działalności wywiadu, politykę personalną i struktury.

Ze wstępu:
Jest upalny 22 lipca 2006 r. Kolejna rocznica ogłoszenia manifestu PKWN w Moskwie, który dał formalny początek państwowości Polski Ludowej. Decyzją władz RP zostaję przewodniczącym Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Gdy kilka dni później z pierwszej ręki zapoznaję się z mentalnością wysokich oficerów tej służby, postanawiam ustalić i zrozumieć, jak to się stało… Jak to się stało, że w Warszawie, w gmachu przy al. Niepodległości, przez tyle lat funkcjonował jeden z najważniejszych instrumentów podległości naszego kraju. Jak to się stało, że dopiero w siedemnastym roku budowania demokratycznej Polski rozmontowano tę postsowiecką redutę zlokalizowaną w najdalej na Wschód położonym kraju zachodniej części Europy. I jak to się stało, że do realizacji tego zadania polskie państwo wyznaczyło doktora nauk historycznych. Ukończenie przedkładanej Czytelnikowi książki traktuję jako wypełnienie – po pięciu latach – zobowiązania, którego podjąłem się w 2006 r., ponieważ jako badacz i historyk aż za dobrze wiem, iż ludzką pamięcią, naszymi zaszłościami nie można w dowolny sposób zarządzać. Nie można arbitralnie stwierdzić, że czegoś nie będziemy pamiętać, że jakiś fragment przeszłości jest nieistotny. Wreszcie, że pozbywanie się niepotrzebnego balastu wymaga wytrwałości.

Książka Zbigniewa Siemiątkowskiego „Wywiad a władza. Wywiad cywilny w systemie sprawowania władzy politycznej PRL” to pierwsza naukowa monografia działalności wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który w PRL, a i później, miał, a w każdym razie starał się mieć, istotny wpływ na podejmowanie decyzji politycznych.

Ze wstępu:

Podejmując próbę opisu roli wywiadu w systemie sprawowania władzy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, byłem świadom trudności, jakie napotkam, na które skazani są wszyscy piszący o wywiadzie. Są nimi z jednej strony reputacja wywiadu, często zasłużona, a z drugiej - tajność tej służby publicznej, która jest zapisana w jej tradycji. Tajność jest konstytuującą cechą wywiadu, wyróżniającą go spośród innych struktur bezpieczeństwa państwa, określającą jego relacje z innymi organami władzy państwowej. Wywiad to jedyna instytucja publiczna pozostająca z mocy prawa w strefie cienia, nietransparentna dla świata zewnętrznego, której zasady postępowania stoją w sprzeczności z wartościami wolnego świata. Tajnością objęte są zarówno metody pracy wywiadu, jego siły i środki, zadania, prowadzone operacje, jak też struktury wykonawcze i ich skład osobowy, a w szczególności personalia oficerów, sposoby ich rekrutacji do służby, ich szkolenie, metody werbowania tajnych współpracowników spośród obywateli obcych państw gotowych z różnych pobudek zdradzać własny kraj, na koniec zaś usytuowanie funkcjonariuszy wywiadu w instytucjach życia publicznego. Jest to świat, który z jednej strony budzi grozę, ale z drugiej fascynuje, w którym wywiad służy do cynicznego załatwiania interesów, a jego głównymi postaciami są bohaterowie lub zdrajcy kierujący się wzniosłymi ideami albo zwykłą chciwością.

Czytaj także

Co ty wiesz o PRL?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 15:00
Prezes IPN ogłosił konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia z lat 80. XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milicjant prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 07:00
To prawdopodobnie pierwsza w kraju monografia poświęconą dziejom jednostki MO w konkretnej miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hit IPN-u. Po ten towar ustawiają się kolejki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 08:20
Najbardziej poszukiwanym dobrem IPN-u jest gra planszowa. Na "Kolejkę" o ogonkach do sklepów w czasach PRL-u trwają zapisy "na liście społecznej klientów hurtowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fałszować wybory - komunistyczny poradnik

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 11:00
Większość metod była podobna w całej Polsce - wynik wyborów był założony z góry, aby go uzyskać opanowywano komisje wyborcze i represjonowano opozycję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polacy dbają o spuściznę Prymasa Tysiąclecia?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 21:01
W warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN odbyła się promocja książki Mariana P. Romaniuka "Prymas Tysiąclecia w pamięci Polaków 1981–2011".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powojenna historia Warmii i Mazur trafi do szkół

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 12:00
Będzie to pierwsza regionalna publikacja wydana w ramach akcji tzw. Tek Edukacyjnych IPN. Dzięki niej uczniowie poznają skomplikowane losy mieszkańców tych ziem.
rozwiń zwiń