X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kardynał Bolesław Kominek - autor listu biskupów polskich do niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 07:00
- Jakże niełatwa była droga życiowa tego patriotycznego kapłana zanim przywiodła go tutaj, do stóp tronu papieskiego - mówił Tadeusz Nowakowski z Radia Wolna Europa, relacjonując konsystorz, podczas którego papież Paweł VI mianował arcybiskupa Bolesława Kominka - kardynałem.
Audio
  • Reportaż Tadeusza Nowakowskiego (cz.1) z Watykanu na dzień przed mianowaniem arcybiskupa Bolesława Kominka - metropolitę wrocławskiego, kardynałem. Relacja z dziękczynnej ofiary eucharystycznej w kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie. Fragmenty przemówienia kard. Karola Wojtyły. RWE (04.03.1973)
  • Reportaż Tadeusza Nowakowskiego (cz.2) z konsystorza w Watykanie, podczas którego papież Paweł VI mianował kardynałem arcybiskupa Bolesława Kominka - metropolitę wrocławskiego. Fragm. wystąpienia Ojca św. Wypowiedź kard. Bolesława Kominka. RWE (05.03.1973)
Wrocław, 28.06.1972. Bolesław Kominek został mianowany metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945 roku. PAP
Wrocław, 28.06.1972. Bolesław Kominek został mianowany metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945 roku. PAPFoto: Adam Hawałej

45 lat temu zmarł metropolita wrocławski, kardynał Bolesław Kominek, inicjator orędzia biskupów polskich do Episkopatu Niemiec.

Był najstarszym spośród dziewięciorga dzieci. Urodził się w Radlinie, w rodzinie górniczej. - Maturzysta gimnazjum w Rybniku, absolwent wydziału teologiczno-filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor filozofii tomistycznej i nauk społecznych Katolickiego Instytutu w Paryżu – przypominał najważniejsze fakty z życia kard. Bolesława Kominka Tadeusz Nowakowski w reportażu nadanym na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.


Arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek, lata 50-te XX w. Wikimedia Commons/cc. Źr.: Archiwum rodzinne
Arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek, lata 50-te XX w. Wikimedia Commons/cc. Źr.: Archiwum rodzinne

Późniejszy metropolita wrocławski święcenia kapłańskie przyjął w Katowicach 11 września 1927 . W czasie studiów we Francji był duszpasterzem emigracji polskiej. Powrócił do Katowic w 1930 roku.  W czasie II wojny światowej organizował pomoc dla więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i obozów jenieckich .

- Był pierwszym, po wojnie, administratorem apostolskim Śląska Opolskiego, który dźwigał z gruzów wojny polskie życie religijne na tym terenie – mówił Tadeusz Nowakowski.

Działalność ks. Bolesława Kominka spotkała się z niechętnym przyjęciem władz komunistycznych . 26 stycznia 1951 został zmuszony do opuszczenia Opola. Trzy miesiące później otrzymał nominację na biskupa tytularnego Sophene z zadaniami rządcy polskiej części archidiecezji wrocławskiej oraz rezydencją we Wrocławiu. Władze PRL nie przyjęły tej decyzji do wiadomości, nie zezwoliły na rezydowanie w stolicy Dolnego Śląska. Sakrę biskupią ks. Bolesław Kominek przyjął potajemnie 10 października 1954 w Przemyślu , ale oficjalnie mógł objąć swój urząd dopiero na fali odwilży w październiku 1956 roku.

Arcybiskupem został z nominacji Jana XXIII w roku 1962. Metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945 roku, został dziesięć lat później.

- Odważny duchem arcypasterz, wierny głosowi sumienia doczekał się zasłużonej nagrody – powiedział Tadeusz Nowakowski w swej relacji z watykańskiego konsystorza, kiedy to Paweł VI podnosił arcybiskupa Bolesława Kominka do rangi kardynała 5 marca 1973 roku.

Z tej okazji do Watykanu przyjechał także kardynał Karol Wojtyła.

- Czcigodny księże kardynale - mówił ówczesny metropolita krakowski podczas mszy św. odprawianej w kościele św. Stanisława w Rzymie na dzień przed oficjalną nominacją - Jutro będzie wielka, radosna uroczystość. Wszyscy będziemy podzielać tę radość, zwłaszcza kapłani archidiecezji wrocławskiej, którzy tutaj tak licznie przybyli. Wszyscy będziemy podzielać tę wielką radość  z Twojego posłannictwa, z Twojego wyniesienia. Posłuchaj całego wystąpienia kardynała Karola Wojtyły.

A co powiedział wówczas metropolita wrocławski? - Nie wiem ile lat nam jeszcze pozostanie do działania, ale chcielibyśmy te chwile, pozostające nam, wykorzystać do samej głębi, jak najlepiej dla dobra tej, która nie zginęła, dla dobra naszej Ojczyzny -  stwierdził.

Kardynał Bolesław Kominek zmarł zaledwie rok później, 10 marca 1974 we Wrocławiu.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybaczamy i prosimy o wybaczenie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 06:02
List biskupów polskich do biskupów niemieckich wywołał wściekłość Gomułki i był powodem bezprecedensowych ataków komunistów na Kościół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księży patriotów" wymyśliła bezpieka

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 06:23
- Autorem reżimowego planu walki z kościołem katolickim w Polsce jest gen. NKWD Iwan Sierow. To on ustalił zasadnicze wytyczne i metody działania - mówił w 1955 roku na antenie Radia Wolna Europa były funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń