X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Testament Lenina

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 06:03
94 lata temu Włodzimierz Lenin sporządził testament, w którym zamieścił sugestię odsunięcia Józefa Stalina od władzy.
Audio
  • Testament Lenina - fragm. dotyczące Stalina. Aud. Jerzego Gruma (19.04.1989)
Lenin w swoim kremlowskim gabinecie, 1918 fot. Wikimedia Commons
Lenin w swoim kremlowskim gabinecie, 1918 fot. Wikimedia Commons

List do Zjazdu

Kiedy stało się jasne, że śmierć Włodzimierza Lenina jest kwestią czasu, rozpoczęła się rywalizacja o przywództwo w państwie po śmierci wodza rewolucji. Poważnych kandydatów było dwóch - Józef Stalin i Lew Trocki.

W grudniu 1922 roku Lenin, po wycofaniu się z czynnego życia politycznego, podyktował dokument, w którym podważył kompetencje Stalina do sprawowania władzy.

"Towarzysz Stalin po objęciu stanowiska sekretarza generalnego skupił w swoich rękach nadmierną władzę i nie mam pewności czy zawsze potrafi z tej władzy skorzystać z należytą ostrożnością. Osobiście jest on bodajże najzdolniejszym członkiem w obecnym Komitecie Centralnym a zarazem cechuje go przesadna pewność siebie" – pisał Włodzimierz Lenin w liście do przygotowywanego XII Zjazdu partii.

- List ten, jak i kilka prac teoretycznych, które Lenin zdołał podyktować w grudniu 1922 roku i styczniu roku następnego, były elementami przygotowań do ataku na Stalina - mówił w audycji Jerzego Gruma z 1989 roku prof. Jan Sobczak. Do ataku szykowali sie wspólnie Lenin i Trocki.

List do zjazdu nazwano, zdaniem niektórych badaczy niepoprawnie, testamentem Lenina. Nazwy tej użyła po raz pierwszy dwójka działaczy partii komunistycznej: Nadieżda Krupska – żona Lenina i Nikołaj Bucharin.

Post Scriptum

W uzupełnieniu napisanym 4 stycznia 1923 roku Lenin jeszcze ostrzej charakteryzuje Stalina pisząc:
"Stalin jest zbyt brutalny i wada ta, która jest całkiem do zniesienia w naszym środowisku i stosunkach między nami komunistami staje się nie do zniesienia na stanowisku sekretarza generalnego. Wobec tego proponuję towarzyszom, by zastanowili się nad sposobem przeniesienia Stalina z tego stanowiska i wyznaczyli na  to miejsce innego człowieka, który by pod wszystkimi względami różnił się od towarzysza Stalina".

Dopisek powstał zaledwie po 5 dniach od ogłoszenia treści testamentu. Powstaje pytanie, co się w tym czasie zmieniło?

- Odpowiedź jest do tej pory nieznana. Wydaje się jednak, że główną rolę odegrało dokładniejsze zapoznanie się przez Lenina z materiałami komisji Dzierżyńskiego, która badała sprawy gruzińskie.  Lenin oburzony brutalnością Stalina potępił jego działania w Gruzji – tłumaczył prof. Jan Sobczak.

Super tajny dokument

Stalin poznał treść listu, ale dopiero po śmierci Lenina w styczniu 1924. Nadieżda Krupska przekazała wszystkie papiery męża przedstawicielom Komitetu Centralnego.  
Wielu działaczy partyjnych wiedziało o istnieniu tego listu, jednak poruszanie tej kwestii było niesłychanie ostro piętnowane przez sowiecki aparat stalinowski. List ujawniono szerszej opinii publicznej dopiero w lipcu 1956 roku, po XX Zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, trzy lata po śmierci Stalina.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Feliks Dzierżyński - dlaczego to on stanął na czele Czeka?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 08:00
"Akcje Czeka prowadzone były z taką brutalnością i bezwzględnością, jakich nie może pojąć cywilizowany umysł" - pisał w pamiętniku Sidney Reilly, który przebywał w Rosji w czasie rewolucji październikowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Super tajny testament Lenina

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 07:00
- Stalin jest zbyt brutalny i wada ta, która jest całkiem do zniesienia w naszym środowisku i w stosunkach między nami komunistami, staje się nie do zniesienia na stanowisku sekretarza generalnego partii - napisał Lenin do partyjnych towarzyszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalin wszędzie wietrzył spisek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 07:00
Dowódców Armii Czerwonej, na czele z marszałkiem Michaiłem Tuchaczewskim, oskarżono o działania wrogie wobec ZSRR i kontakty z kołami wojskowymi obcych mocarstw. Wszyscy zostali straceni.
rozwiń zwiń