X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Adam Ciołkosz – socjalizm z ludzką twarzą

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 06:00
– Socjalistą stałem się na polu bitwy – wspominał Adam Ciołkosz w 1969 roku. – Tam doszedłem do przekonania, że po powrocie z wojny polsko-ukraińskiej trzeba inaczej urządzić świat, ażeby nie powtarzały się walki, które noszą charakter bratobójczy.
Audio
  • – Miłością mojego życia byli polscy robotnicy i polscy chłopi – Ada Ciołkosz wspomina wydarzenia, które ukształtowały jego pogląd na świat, aud. z cyklu "Sylwetki pracowników Rozgłośni Polskiej RWE", RWE (6.05.1969)
  • O Adamie Ciołkoszu, działaczu emigracyjnym mówi historyk dr Andrzej Friszke, audycja z cyklu "Z archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa" przygotowana przez Alinę Grabowską (25.03.2001)
Adam Ciołkosz (ok.1956),  źr. Michał Śliwa Polska myśl socjalistyczna, Wikipediadp
Adam Ciołkosz (ok.1956), źr. Michał Śliwa "Polska myśl socjalistyczna", Wikipedia/dp

5 stycznia 1901 w domu o silnych tradycjach patriotycznych i niepodległościowych urodził się Adam Ciołkosz – wybitny działacz PPS i członek Rady Narodowej w Londynie. Swoją wiedzą historyczną i polityczną dzielił się ze słuchaczami Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Posłuchaj audycji z udziałem Adama Ciołkosza w Radiach Wolności>>>
Droga do polityki
Od czasów nauki w gimnazjum bardzo silnie zaangażował się w działalność harcerską. Kiedy w czasie I wojny światowej przebywał wraz z rodzicami w Wiedniu nawet tam założył drużynę harcerską. Podczas wojny polsko-bolszewickiej brał udział w walkach o Grodno, Wilno i Warszawę. Po zakończeniu działań wojennych dokończył naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Adam Ciołkosz uznał, że droga ku zmianie ówczesnego porządku prowadzi przez socjalizm. Do partii socjalistycznej wstąpił pod koniec roku 1921. 7 lat później został wybrany posłem, a następnie sekretarzem klubu poselskiego. W parlamencie II Rzeczpospolitej odgrywał dość dużą rolę, o czym świadczy fakt, że we wrześniu 1930 roku znalazł się na liście posłów osadzonych w Brześciu nad Bugiem. Informacja o jego aresztowaniu wywołała w Tarnowie rozruchy tłumione przez policję. Wyszedł za kaucją w Wigilię 1930 roku.
Wierny socjalizmowi
W procesie brzeskim został skazany na 3 lata więzienia i 10 lat pozbawienia praw obywatelskich. Jako że jednocześnie wykreślono go z listy oficerów Wojska Polskiego nie mógł brać udziału w kampanii wrześniowej. Wówczas wraz z żoną i dzieckiem dotarł do Wołynia, gdzie zastało go wojska sowieckie. Wtedy przez Rumunię przedostał się do Francji, gdzie został członkiem Rady Narodowej.
– Po wejściu wojsk sowieckich do Polski przekonałem się, że komunizm jest tylko odnowionym imperializmem caratu o takich samych walorach politycznych i moralnych jak hitleryzm – podkreślał Adam Ciołkosz w 1969 roku w RWE.
W służbie dla kraju
– Miłością mojego życia byli polscy robotnicy i polscy chłopi – mówił Adam Ciołkosz. – Całe swoje dorosłe życie spędziłem miedzy nimi, bo tam było moje serce, był mój rozum, tam była moja wiara na przyszłość. Dali mi z siebie niesłychanie dużo i wzbogacili moje życie. Tej miłości pozostałem wierny.
Według Ciołkosza socjalizm nieodłącznie wiąże się z wolnością. – Był to polityk typu partyjnego – mówił w aud. Aliny Grabowskiej historyk dr Andrzej Friszke. – To nie był polityk, dla którego przynależność do partii była kwestią techniczną. Ciołkosz był bardzo silnie umotywowany racjami ideowymi socjalizmu polskiego, patriotyzmu w radykalno-lewicowej wersji i chęcią pracy dla robotników.
Adam Ciołkosz po wojnie nie wrócił już do kraju. Przez cały okres działalności na obczyźnie angażował się w działalność społeczną oraz wydawał liczne publikacje historyczne. Zmarł w Londynie 1 października 1978, mając 77 lat.
Posłuchaj wystąpień Adama Ciołkosza na antenie RWE m.in. w 60-tą rocznicę wydania "Robotnika" w 1954 roku, czy podczas zgromadzenia protestacyjnego Polonii amerykańskiej w 1956 roku.
mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Mikołajczyk – bohater czy tchórz?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 06:10
Czy polityk powinien walczyć o dobro kraju za wszelką cenę, nawet za cenę własnej wolności, czy życia? Dziś trudno rozstrzygnąć ten dylemat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat temu powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 06:20
– Towarzysze! Obecny kongres zjednoczeniowy to wielkie i radosne przeżycie dla każdego człowieka pracy w naszym kraju – mówił 15 grudnia 1948 prezydent Bolesław Bierut. – Na tę chwilę, wielką i radosną długo czekała cała polska klasa robotnicza.
rozwiń zwiń