X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

89 lat temu Ante Pavelić założył chorwacką organizację terrorystyczną Ustasze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 06:00
7 stycznia 1929 Ante Pavelić założył faszystowską chorwacką organizację Ustasze. Stojąc na czele marionetkowego Niepodległego Państwa Chorwackiego, zamordował tysiące Serbów, Żydów, Romów i chorwackich antyfaszystów.
Audio
  • Jugosławia w latach 30. XX wieku i powstanie Ustaszy- audycja historyczna Andrzeja Sowy z komentarzem prof. Michała Zachariasa. (PR, 5.11.1999)
Egzekucja w obozie Jasenovac. Fot. Wikimedia Commons
Egzekucja w obozie Jasenovac. Fot. Wikimedia Commons

Terroryści

Na początku lat 20. Aleksander I Karadziordziewic został monarchą Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Życie polityczne młodego państwa od samego początku zdominował konflikt między dążącymi do dominacji narodami.

W zaistniałej, groźnej dla istnienia kraju sytuacji, Aleksander I w 1928 roku zawiesił konstytucję i zdecydował się na rządy osobiste. Wprowadzenie dyktatury królewskiej w miejsce rządów parlamentarno-monarchicznych nie tyle osłabiło, co wzmogło nastroje opozycyjne.

- Prześladowania władz w Belgradzie, likwidujące w praktyce możliwości legalnego działania i oporu były pożywką dla działalności różnych ekstremistów - mówił prof. Michał Zacharias w audycji historycznej Andrzeja Sowy z 1999 roku. - Byli oni skupieni w szeregach Wewnętrznej Macedońskiej Rewolucyjnej Organizacji i chorwackiej organizacji terrorystycznej Ustasza.

Ustasze – Chorwacki Ruch Rewolucyjny, powstał 7 stycznia 1929 we Włoszech. Od początku był wspierany przez te koła i ugrupowania zagraniczne, które dążyły do rozbicia Jugosławii. Znajdowały się one przede wszystkim we Włoszech, Austrii i na Węgrzech. Organizacja była zorientowana na katolicyzm i faszyzm. Jej przywódcy twierdzili, że Chorwaci wywodzą się od germańskich Gotów, uznali, że najskuteczniejszą metodą działania będzie terror.

Ante
Nz: Ante Pavelić - założyciel Ustaszy i szef Niepodległego Państwa Chorwackiego. Fot. Wikimedia Commons.

Do organizacji rekrutowano głównie, zbiegłą z Jugosławii, chorwacką młodzież. Członkowie ruchu szkolili się w różnych akcjach terrorystycznych na terenie Włoch i Węgier.

- Akcje te miały rozbić Jugosławię i stworzyć warunki do powstania niepodległego państwa chorwackiego. Najbardziej spektakularną akcją terrorystów spod znaku Ustaszy był zamach w Marsylii, przeprowadzony 9 października 1934 – komentował prof. Zacharias.
Był to udany zamach na życie Aleksandra I. Zamach w Marsylii zachwiał monarchią, ale nie zlikwidował dyktatury w Jugosławii. Następcą zmarłego króla został jego jedenastoletni syn, Piotr Karadziordzewic, sprawujący władzę poprzez regentów.

Niepodległe Państwo Chorwackie

Po ataku Państw Osi na Jugosławię w kwietniu 1941 roku, Chorwacja znalazła się pod wpływem III Rzeszy i Włoch. Na czele marionetkowego Niepodległego Państwa Chorwackiego, które zostało uznane tylko przez niemieckich nazistów i włoskich faszystów, stanął Ante Pavelić. Jego celem była budowa etnicznie czystej Chorwacji. W okresie sprawowania rządów przez ekipę Pavelićia, do 1945 roku, prześladowaniom poddano setki tysięcy Serbów, Żydów i Romów. Większość zginęła w obozach.

Sytuacja w Jugosławii w latach trzydziestych, powstanie Ustaszy - posłuchaj wypowiedzi prof. Michała Zachariasa, specjalisty od tematyki bałkańskiej XX wieku.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radovan Karadżić – kat Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 06:02
30 lipca 2008 oskarżony o zbrodnie wojenne były prezydent Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny został przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu dla byłej Jugosławii w Hadze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła Jovanka Broz - wdowa po przywódcy Jugosławii Josipie Broz Tito

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 16:31
Jovanka Broz 23 sierpnia w ciężkim stanie trafiła do Centrum Klinicznego w Belgradzie, gdzie zmarła w niedzielę przed południem. Miała 89 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jugosławia – wybuchowa mieszanka narodów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 06:00
Po dwudziestu dniach rozmów – 21 listopada 1995 roku – przywódcy republik jugosłowiańskich, podpisali układ w Dayton. Porozumienie to kończyło wojnę domową w byłej Jugosławii – najkrwawszy konflikt zbrojny w powojennej Europie.
rozwiń zwiń