X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polski Czerwony Krzyż - najstarsza organizacja humanitarna

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:30
PCK powstał tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zaczynał od opieki nad chorymi i rannymi w powstaniu wielkopolskim i powstaniach śląskich.
Audio
  • 80 lat Polskiego Czerwonego Krzyża. (PR, 1999)
  • Historia i działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. (PR, 1981)
Obchody święta Polskiego Czerwonego Krzyża w Zaleszczykach, wrzesień 1934
Obchody święta Polskiego Czerwonego Krzyża w Zaleszczykach, wrzesień 1934 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrpwe

18 stycznia 1919 roku założono Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, przemianowane w 1927 roku na Polski Czerwony Krzyż.

Organizacja jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Do licznych podejmowanych przez nią działań należą: udzielanie pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomoc socjalna, nauka pierwszej pomocy, zabezpieczenie medyczne imprez masowych, propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz rozpowszechnianie znajomości międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.

Umieszczony na białym tle czerwony równoramienny krzyż występujący w połączeniu z nazwą "Polski Czerwony Krzyż" jest symbolem organizacji.

Ważne zadania

Pierwszym zadaniem PTCK było niesienie pomocy rannym w powstaniu wielkopolskim oraz ofiarom walk o granice niepodległej Polski. Zaraz po I wojnie światowej PTCK prowadził walkę z epidemiami, organizował pomoc sanitarną dla wojska oraz opiekował się repatriantami. W okresie międzywojennym podejmował wszelkie akcje opiekuńcze, szkolił kadry pielęgniarskie we własnym szpitalu przy ulicy Smolnej w Warszawie. We wrześniu 1939 roku PCK organizował pomoc dla obrońców Warszawy. Podczas Powstania Warszawskiego tworzył szpitale polowe, punkty opatrunkowe oraz patrole sanitarne.

- W czasie okupacji hitlerowskiej organizacja zmuszona była do ograniczenia działalności, prowadziła tajne szkolenia sanitarne, opiekowała się jeńcami i niosła pomoc więźniom obozów koncentracyjnych – mówiła dziennikarka Krystyna Melion.

Dwukrotnie zniszczeniu uległy archiwa PCK, pierwszy raz w 1939 roku, drugi w roku 1944. Siedziba organizacji była pierwszym budynkiem w stolicy podpalonym przez Niemców w dniu wybuchu powstania warszawskiego. Przez cały zaś okres wojny PCK prowadził Biuro Informacji i Poszukiwań.

Ustalanie losów ofiar wojny

- Najdziwniejsze może się wydać komuś, że w Warszawie w 1945 roku liczba odnalezionych, przy prawie żadnych możliwościach poszukiwań, była największa. Działo się tak, ponieważ miejscem spotkań był Polski Czerwony Krzyż. Tu były niesamowite kolejki, często ludzie spotykali się już w tych kolejkach, bo jedni czekali, żeby zgłosić poszukiwanie, a drudzy wracali do kraju i rejestrowali się w PCK – wspominała w 1981 roku Antonina Sztomberkowa, wieloletnia szefowa tej placówki.

O swojej pracy w PCK w pierwszych dniach po wojnie opowiadała Małgorzata Siwiec: - Do PCK wstąpiłam od razu w 1945 roku i zdecydowałam się pracować w grobownictwie. W krótkim czasie była zorganizowana ekipa na Palmiry. Tam w Palmirach było dwadzieścia kilka mogił, z około 2 tysiącami zamordowanych osób. Razem z przyjaciółką przeprowadziłyśmy całą ekshumację. […] Trzeba było wszystko rozkopać i wyciągać zwłoki, i stawiać na stanowiska przed nami. Myśmy dokładnie je opisywały, a w koperty wkładałyśmy to co przy nich znalazłyśmy. Pracowałyśmy cały dzień, a wieczorem do późna w nocy pisałam na maszynie protokoły, żeby na drugi dzień odesłać je do PCK.

- Pamiętam tylko pierwsze dni jak rozpoczęliśmy prace, odkopali pierwsze mogiły, ja byłam po prostu nieprzytomna i tak sobie powiedziałam: "weź się w garść bo przecież uciekniesz stąd, a musisz to zrobić". No i jakoś mi się udało – prace ekshumacyjne wspominała Małgorzata Siwiec.

Ekipa Polskiego Czerwonego Krzyża była też w Katyniu. Na oficjalną prośbę Niemiec wysłano tam, powołaną w porozumieniu z dowództwem Armii Krajowej, Komisję Techniczną. Kierował nią sekretarz generalny PCK Kazimierz Skarżyński.

Głównym zadaniem polskiej komisji była ekshumacja i identyfikacja zwłok. W ten sposób realizowany był główny cel Biura Informacyjnego PCK - informowanie bliskich poległych żołnierzy o zaginionych członkach rodzin. Ważne było też, by nie dopuścić do wykorzystania przez Niemcy orzeczeń PCK do celów propagandowych.

Organizacja z autorytetem

Przez lata swojej działalności Polski Czerwony Krzyż zyskał niekwestionowany autorytet. Z tym, że ten autorytet nie był szczególnie szanowany przez władze komunistyczne. Po wojnie państwo przejęło majątek organizacji w postaci szpitali, sanatoriów, przychodni lekarskich, izb zdrowia, stacji pogotowia ratunkowego, wielkiej ilości budynków i gmachów. PCK był metodycznie pozbawiany możliwości prowadzenia działalności w zakresie opiekuńczym i leczniczym.

Obecnie organizacja nie otrzymuje żadnych środków od państwa, utrzymuje się z dotacji sponsorów i prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy może przeznaczyć dla PCK jeden procent swojego podatku.

Do prac prowadzonych przez organizację można również włączyć się w sposób bezpośredni. Dzisiaj w działania PCK zaangażowanych jest, wliczając wolontariuszy i honorowych dawców krwi, kilkaset tysięcy osób.

Polski Czerwony Krzyż jest członkiem federacji stowarzyszeń krajowych Czerwonego Krzyża. Uczestniczy w akcjach pomocy ofiarom katastrof i wojen na świecie.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Las w Palmirach - niemy świadek zbrodni Niemców na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 06:01
- Znalazłem się tam w momencie, gdy nadjechały samochody. Z szosy słychać było straszny krzyk. Niemcy odprowadzali ludzi pod dół, tam ustawiali do egzekucji. Widziałem to z odległości niecałych 200 metrów - wspominał jeden z uczestników reportażu o zbrodni w Palmirach
rozwiń zwiń