X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Józef Cyrankiewicz - 20 lat był premierem w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 06:00
"Zachód nas zdradził, idę na współpracę z komunistami" – stwierdził po II wojnie światowej Józef Cyrankiewicz.
Audio
  • Józef Cyrankiewicz - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Na historycznej wokandzie" (16.01.2002)
  • Przemówienie radiowe premiera Józefa Cyrankiewicza (29 czerwca 1956 r.)
Józef Cyrankiewicz (pięciokrotny premier RP i PRL w latach 19471952 i 19541970). PAPCTK
Józef Cyrankiewicz (pięciokrotny premier RP i PRL w latach 1947–1952 i 1954–1970). PAP/CTK Foto: Jiri Karas

20 stycznia 1989 roku zmarł Józef Cyrankiewicz (ur. 1911), polski polityk, działacz komunistyczny, premier PRL, przewodniczący Rady Państwa.
Członek PPS
Józef Cyrankiewicz był jednym z najbardziej znanych działaczy komunistycznych czasów PRL-u. Przed wojną był działaczem socjalistycznym, a w czasie okupacji hitlerowskiej więźniem niemieckiego obozu Auschwitz-Birkeau.
- Cyrankiewicz to był jeden z najzdolniejszych działaczy szczebla krakowskiego przed wojną, bardzo dobry organizator, bardzo inteligentny człowiek – opowiadał historyk prof. dr hab. Andrzej Friszke. Ta ocena jest potwierdzona przez pierwszy okres jego okupacyjnej działalności w czasie wojny. To jest nie tylko osoba, która się kontaktowała z Janem Karskimi i przekazała mu dużo istotnych informacji, był też delegatem Kazimierza Pużaka na krakowskie województwo do organizowania konspiracji.
Rozbrat z socjalizmem
- Po wojnie był to również działacz socjalistyczny, ale mówi się, że to on ostatecznie zlikwidował Polska Partię Socjalistyczną, bo był największym rzecznikiem połączenia jej z Polską Partią Robotniczą - mówił redaktor Andrzej Sowa.
Według prof. Andrzeja Friszke Cyrankiewicz przechodził kolejno etapy kapitulacji wobec rzeczywistości: - Taką totalna kapitulacją, zaparciem się samego siebie, było jego wystąpienie w czasie procesu Kazimierza Pużaka w 1948 roku, kiedy to opluł cała partię PPS, jej tradycję i przywódców.
- To był człowiek, który oczywiście był karierowiczem, znalazł pomysł na bardzo wygodne życie, ale zarazem był człowiekiem inteligentnym i dość cynicznym – zauważał prof. Andrzej Friszke. - Czuł skąd wiatry wieją i, w zależności od tego jak te wiatry wiały, tak się ustawiał, byle “płynąć na fali”.
Ponad 20 lat we władzach PRL
Cyrankiewicz rekordowo długo, bo przez 23 lata zasiadał w Biurze Politycznym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. - Jeśli się pamięta, że był członkiem biura w 1951, 1961 i 1971, to przecież mówimy o trzech zupełnie różnych epokach i te wszystkie zakręty historii udało mu się przebrnąć – wspominał historyk prof. Jerzy Eisler.
Był w establishmencie Polski Ludowej jednym z najlepiej wykształconych ludzi. Pochodził z inteligenckiej rodziny z Krakowa, był człowiekiem oczytanym, słynął z kontaktów z dziennikarzami, ludźmi kultury, nauki i sztuki.
Ten najdłużej urzędujący premier Polski jest autorem jednej z najbardziej brutalnych wypowiedzi w dziejach Polski. W czasie wydarzeń Czerwca 1956 opowiedział się przeciwko robotnikom i wysłał do Poznania wojsko. 29 czerwca 1956 roku na antenie Polskiego Radia powiedział: "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie!”.
- Takich słów nie używało wielu od niego gorzej ocenianych, bardziej brutalnych w życiu politycznym działaczy – podsumowywał prof. Jerzy Eisler.
Posłuchaj archiwalnych nagrań z wypowiedziami Józefa Cyrankiewicza oraz tego, co o wieloletnim premierze PRL-u sądzą współcześni historycy.

Zobacz więcej na temat: Józef Cyrankiewicz Poznań 1956
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznański Czerwiec - największa masakra w historii PRL

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 06:01
W czerwcu 1956 roku na ulice Poznania wysłano około 8. tysięcy żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samoloty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Stefan Wyszyński uwięziony

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 07:00
Łazienka była niewielka, ale schludna. Łączyła się bezpośrednio z sypialnią, w której stało tylko łóżko, stolik nocny i krzesło - taką celę przygotowali ubecy dla aresztowanego kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motorówka Cyrankiewicza - jak nowa

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 20:59
Remont kosztował 170 tysięcy złotych. Trwał pół roku. Co się stanie z ekskluzywną mahoniową motorówką, którą 50 lat temu kupiono dla ówczesnego szefa rządu Józefa Cyrankiewicza - zdecyduje Kancelaria Premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Willy Brandt w Warszawie – wizyta symbolicznych gestów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 06:00
– Nasz naród dobrze wie, co znaczyła wojna w obronie swojej niepodległości – mówił premier Józef Cyrankiewicz po podpisaniu układu z RFN. – Nasz naród dobrze wie, co znaczy pokój, bezpieczeństwo i możliwość twórczej współpracy między narodami Europy. Układ ten jest naszym wspólnym zwycięstwem nad przeszłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat temu powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 06:20
– Towarzysze! Obecny kongres zjednoczeniowy to wielkie i radosne przeżycie dla każdego człowieka pracy w naszym kraju – mówił 15 grudnia 1948 prezydent Bolesław Bierut. – Na tę chwilę, wielką i radosną długo czekała cała polska klasa robotnicza.
rozwiń zwiń