X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jan Weber – legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 06:00
"W Reminiscencjach Muzycznych wita Państwa Jan Weber" - tak przez lata rozpoczynała się sztandarowa audycja w Programie 3. Przez prawie 30 lat ciepły głos Jana Webera wprowadzał słuchaczy w magiczny świat muzyki.
Audio
  • Prof. Aleksander Bardini wspomina Jana Webera podczas koncertu 8 listopada 1992 roku
Jan Weber
Jan WeberFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

25 stycznia 1930 urodził się Jan Weber - jeden z najbardziej charyzmatycznych radiowców. O jego znaczeniu – jak mówił prof. Aleksander Bardini podczas koncertu "Pamięci Jana Webera" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia S-1 (8 listopada 1992; dziś Studio to nosi imię Witolda Lutosławskiego) – świadczyła liczba głosów żalu po stracie, napływająca zewsząd: od kolegów, współpracowników, przyjaciół i setek słuchaczy.

Dwadzieścia lat po śmierci jego audycje są nadal wspominane przez tych, którzy się na nich wychowali. Sztuka radiowa zyskała bowiem dzięki Janowi Weberowi nowy wymiar, a przecież w Radiu pracowali tak wybitni popularyzatorzy muzyki jak prof. Roman Jasiński czy Jerzy Waldorff. W przeciwieństwie do poprzedników, którzy na antenie odczytywali swoje literackie eseje, Jan Weber – jak zauważył Zdzisław Sierpiński – "odnalazł  formę radiową, nieprzekładaną na inne formy medialne".

Początki nie były łatwe. Gdy w Bydgoszczy ogłoszono nabór młodych ludzi do Radia. - Stawiłem się na przesłuchanie – wspominał Redaktor po latach. – Zdążyłem tylko przeczytać z kartki Jan Weber . Osądzono mnie natychmiast – nie nadaje się. Bolało – ale właśnie wtedy zrodziła się we mnie ogromna chęć do pracy.

W połowie lat 50. starał się nadaremnie o pracę w rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia. Wreszcie w grudniu 1959 roku dostał angaż do Warszawy i już na zawsze związał się z Radiem. Pracował przede wszystkim dla Programu 1 i 3. Był częstym gościem w Dwójce, pojawiał się w tej roli w audycjach "Wieczory z płytą kompaktową" i "Muzyczne turnieje". Jesienią 1992 roku pracował nad nowymi odcinkami "Reminiscencji muzycznych" – sztandarowej audycji Jana Webera, której tytuł wymyślił Bronisław Wiernik i która przez lata emitowana była w Trójce. Nowe odcinki miały ukazać się na antenie Dwójki, na tydzień przed śmiercią Jan Weber opowiadał o nich w wywiadzie dla tygodnika "Antena".

20 października 1992  Jan Weber zmarł nagle w drodze z Radia do domu.

Więcej o Janie Weberze przeczytaj i posłuchaj w poświęconym mu serwisie specjalnym Polskiego Radia>>

mb, Dwójka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Godziszewski: Czas Szymanowskiego dopiero nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 16:06
- Chopina grałem i gram nadal, ale z muzyką Szymanowskiego jestem emocjonalnie bliżej związany, podobnie jak z Debussy'm i Messiaenem - mówi wybitny pianista i pedagog.
rozwiń zwiń