Historia

Jan Weber – legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 06:00
"W Reminiscencjach Muzycznych wita Państwa Jan Weber" - tak przez lata rozpoczynała się sztandarowa audycja w Programie 3. Przez prawie 30 lat ciepły głos Jana Webera wprowadzał słuchaczy w magiczny świat muzyki.
Audio
  • Prof. Aleksander Bardini wspomina Jana Webera podczas koncertu 8 listopada 1992 roku
Jan Weber
Jan WeberFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

25 stycznia 1930 urodził się Jan Weber - jeden z najbardziej charyzmatycznych radiowców. O jego znaczeniu – jak mówił prof. Aleksander Bardini podczas koncertu "Pamięci Jana Webera" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia S-1 (8 listopada 1992; dziś Studio to nosi imię Witolda Lutosławskiego) – świadczyła liczba głosów żalu po stracie, napływająca zewsząd: od kolegów, współpracowników, przyjaciół i setek słuchaczy.

Dwadzieścia lat po śmierci jego audycje są nadal wspominane przez tych, którzy się na nich wychowali. Sztuka radiowa zyskała bowiem dzięki Janowi Weberowi nowy wymiar, a przecież w Radiu pracowali tak wybitni popularyzatorzy muzyki jak prof. Roman Jasiński czy Jerzy Waldorff. W przeciwieństwie do poprzedników, którzy na antenie odczytywali swoje literackie eseje, Jan Weber – jak zauważył Zdzisław Sierpiński – "odnalazł  formę radiową, nieprzekładaną na inne formy medialne".

Początki nie były łatwe. Gdy w Bydgoszczy ogłoszono nabór młodych ludzi do Radia. - Stawiłem się na przesłuchanie – wspominał Redaktor po latach. – Zdążyłem tylko przeczytać z kartki Jan Weber . Osądzono mnie natychmiast – nie nadaje się. Bolało – ale właśnie wtedy zrodziła się we mnie ogromna chęć do pracy.

W połowie lat 50. starał się nadaremnie o pracę w rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia. Wreszcie w grudniu 1959 roku dostał angaż do Warszawy i już na zawsze związał się z Radiem. Pracował przede wszystkim dla Programu 1 i 3. Był częstym gościem w Dwójce, pojawiał się w tej roli w audycjach "Wieczory z płytą kompaktową" i "Muzyczne turnieje". Jesienią 1992 roku pracował nad nowymi odcinkami "Reminiscencji muzycznych" – sztandarowej audycji Jana Webera, której tytuł wymyślił Bronisław Wiernik i która przez lata emitowana była w Trójce. Nowe odcinki miały ukazać się na antenie Dwójki, na tydzień przed śmiercią Jan Weber opowiadał o nich w wywiadzie dla tygodnika "Antena".

20 października 1992  Jan Weber zmarł nagle w drodze z Radia do domu.

Więcej o Janie Weberze przeczytaj i posłuchaj w poświęconym mu serwisie specjalnym Polskiego Radia>>

mb, Dwójka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Godziszewski: Czas Szymanowskiego dopiero nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 16:06
- Chopina grałem i gram nadal, ale z muzyką Szymanowskiego jestem emocjonalnie bliżej związany, podobnie jak z Debussy'm i Messiaenem - mówi wybitny pianista i pedagog.
rozwiń zwiń