X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kazimierz Lisiecki - dla dzieci "Dziadek"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 05:50
W przedwojennej Warszawie dbał o tych, którzy tak jak on byli sierotami. Przez lata pracy stworzył podstawy pod budowę systemu wychowawczego.
Audio
  • Opowieść o "Dziadku" – audycja Ireny Kossakowskiej z cyklu "Rozmowy i refleksje pedagogiczne". (PR, 8.01.1977)
Fragment tablicy upamiętniającej Kazimierza Lisickiego, ul. Stara 4 w Warszawie
Fragment tablicy upamiętniającej Kazimierza Lisickiego, ul. Stara 4 w WarszawieFoto: Mateusz Opasiński (18.08.2012), Wikipedia/CreativeCommons

9 lutego 1902 urodził się Kazimierz Lisiecki, pedagog, wychowawca młodzieży, społecznik, twórca Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy.

Sierota dla sierot

Bez wątpienia dzieciństwo i młodość Lisieckiego miało ogromny wpływ na jego późniejsze zaangażowanie w działalność społeczną. W młodym wieku stracił wszystkich swoich bliskich. Pracę z dziećmi rozpoczął tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

– Wtedy jako młody chłopak w organizacji harcerskiej razem ze swoimi kolegami, studentami pomagał dzieciom, ofiarom wojny – mówił Wojciech Salinger, wieloletni współpracownik "Dziadka". – W tym czasie w Warszawie istniało wiele klubów gazeciarzy.

W klubach gazeciarzy tłoczyła się młodzież, która całymi dniami pracowała, a wieczorem musiała gdzieś znaleźć schronienie. Tam zrodziła się inicjatywa powołania placówek, które mogłyby pomóc dzieciom w tak trudnej sytuacji życiowej. Kazimierz Lisiecki jeszcze jako student Wydziału Pedagogicznego założył na swojej uczelni Akademickie Koło Przyjaciół Dzieci Ulicy.

"Z wizytą u Dziadka" – dokument o wyjątkowym wychowawcy dzieci ulicy, cz.1

– "Dziadek" na pewno był człowiekiem, który miał siłę taką jakby nadprzyrodzoną – wspominał Marian Gędłek w audycji Ireny Kossakowskiej w 1977 roku. – Potrafił każdego młodego człowieka prześwietlić. Przed "Dziadkiem" kłamstwo się nie ukryło. Nie było mowy, żeby ktoś mógł go oszukać.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy

W 1928 roku powstało pierwsze ognisko dla warszawskich nieletnich bezdomnych, które powierzono jego opiece. Z roku na rok placówek, nie tylko w Warszawie, przybywało. Po tragedii Powstania Warszawskiego "Dziadek" wyprowadził z miasta swoich wychowanków i w Giełzowie w województwie kieleckim, rozpoczął działalność bez jakiegokolwiek zaplecza finansowego. Po wojnie powrócił ze swoimi dziećmi do Warszawy.

– Wiem, że jego najbliżsi nie mieli z nim łatwego życia, bo wszystkie swoje sprawy podporządkował młodzieży – mówił Wojciech Salinger. – Umiał każdą, nawet najgorszą prawdę nazwać po imieniu i umiał powiedzieć każdemu prosto w oczy, co o nim myśli.

"Z wizytą u Dziadka" – dokument o wyjątkowym wychowawcy dzieci ulicy, cz.2

Na kłopoty "Dziadek"

Swoich podopiecznych z jednej strony traktował z czułością, ale z drugiej był wobec nich bardzo wymagający i stanowczy. Przez lata stał się dla tych młodych ludzi autorytetem i punktem odniesienia.

– "Dziadek" lubił takich młodych ludzi, którzy potrafili walczyć sami o swoją sprawę – podkreślał Marian Gędłek. – I takim wtedy pomagał, a oni byli przeświadczeni, że jeśli już nikt nie może im pomóc to wystarczy "Dziadek".

Osobisty dramat przeżywał kiedy w 1953 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy zostało zlikwidowane, a Ogniska włączono do sieci Państwowych Domów Dziecka. 3 lata później powołano w zamian Państwowy Zespół Ognisk Wychowawczych, a na jego czele postawiono samego Kazimierza Lisieckiego.

Zmarł 8 grudnia 1976. W dniu jego pogrzebu powołano Koło Wychowanków. Po 1989 roku reaktywowano Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy z "Dziadkiem" jako patronem instytucji.

mb

Zobacz więcej na temat: HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak feniks z popiołów. 3 lipca 1947 Sejm przyjął ustawę o odbudowie Warszawy.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 06:15
- Niektórzy uważali, że ten ocean ruin należy pozostawić jako symbol hitlerowskiego barbarzyństwa oraz przestrogę dla przyszłych pokoleń, a stolicę kraju przenieść do innego miasta, np. niezniszczonej i usytuowanej w centrum kraju Łodzi – mówił historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonać strach. Kto się bał – ten ginął

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 20:00
– W sytuacji ogromnego zagrożenia potrzebowaliśmy kogoś bliskiego, kochanego. Miłość pozwalała przeżyć i walczyć. U chłopaków liczyła się odwaga, optymizm i... uzbrojenie – opowiada w Dwójce "Sławka", ówczesna sanitariuszka. Oczywiście Powstanie Warszawskie miało też o wiele bardziej mroczne oblicze...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: odsłonięcie pomnika Cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 07:02
W poniedziałek w stolicy zostanie odsłonięty pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Dunin-Wąsowicz po cichu walczył o życie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 06:12
22 stycznia 1923 urodził się Krzysztof Dunin-Wąsowicz, profesor historii, varsavianista, żołnierz AK, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
rozwiń zwiń