X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Niezależne Zrzeszenie Studentów - legalne dzięki strajkom

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 07:00
Po prawie miesiącu strajków, 17 lutego 1981, sąd zarejestrował pierwszą niezależną organizację w krajach bloku komunistycznego – Niezależne Zrzeszenie Studentów. Strajk trwał 29 dni i był wówczas najdłuższym okupacyjnym strajkiem studenckim w Europie.
Audio
  • Fragment programu informacyjnego "Panorama dnia" w Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa. (RWE, 19.02.1981)
Strajkujący studenci Uniwersytetu Łódzkiego na tle tablicy ogłoszeniowej z hasłami Solidarności. Łódź, 16.02.1981
Strajkujący studenci Uniwersytetu Łódzkiego na tle tablicy ogłoszeniowej z hasłami "Solidarności". Łódź, 16.02.1981Foto: PAP/CAF/Andrzej Zbraniecki

Rząd PRL podpisał ze studentami 18 lutego tzw. porozumienie łódzkie, które zakończyło studenckie strajk w Łodzi oraz strajki studentów na innych uczelniach w Polsce.

Strajkowało blisko 10 tysięcy studentów łódzkich uczelni. Główną siedzibą strajkujących był budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Strajkowali studenci uniwersyteccy z wydziałów prawa i administracji, ekonomii, matematyki, fizyki, chemii oraz studenci Politechniki Łódzkiej.

Studenci żądali m.in. rejestracji NZS, zniesienia przymusu nauczania języka rosyjskiego i przedmiotów indoktrynacyjnych, zniesienia cenzury w wydawnictwach, prawa do swobodnego wyjazdu za granicę, skrócenia służby wojskowej dla studentów, wprowadzenia niezależności uczelni w sprawach naukowych i dydaktycznych, wydłużenia czasu studiów do 5 lat, poszanowania autonomii uczelni przez Milicję Obywatelską i Służbę Bezpieczeństwa, poprawy sytuacji bytowej studiujących i absolwentów, a ze spraw pozastudenckich także uwolnienia więźniów politycznych oraz ukarania winnych stłumienia protestów robotniczych w grudniu 1970 i 1976 roku.

- Przyjęcie porozumienia przyjęte zostało głośnymi okrzykami radości i odśpiewaniem hymnu narodowego – relacjonował wydarzenia w Łodzi lektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w codziennym programie informacyjnym "Panorama dnia" z 19 lutego 1981.

Dzięki ustępstwom rządu uczelnie zyskały większą autonomię, a studenci niezależną organizację. Oprócz rejestracji NZS władze zgodziły się spełnić ponad 50 innych postulatów, m.in. skrócić służbę wojskową studentów, zezwolić na wybór lektoratów, wydłużyć okres studiów, obiecano też poprawić sytuację socjalną studiujących.

Posłuchaj archiwalnego dźwięku i dowiedz się, w jaki sposób mieszkańcy Łodzi solidaryzowali się ze strajkującymi studentami oraz relacji zagranicznych dziennikarzy z przebiegu strajku i reakcji studentów na podpisane ustępstwa.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaruzelski rozwiązuje NSZ

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 06:00
NZS skupiające około 80 tysięcy studentów w latach 1980-1981 było największą niezależną organizacją działającą w środowisku akademickim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od strajków do okrągłego stołu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 08:00
- Ci, którzy próbują organizować wszelkie strajki, demonstracje i wywoływać jakieś niepokoje, reprezentują czynem zasadę ”czym gorzej, tym lepiej” - mówił podczas jednej ze swych konferencji prasowych ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban.
rozwiń zwiń