Historia

15 lat Polski w NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 06:00
– To niezwykły moment w naszej historii: pragnienia ziściły się, wspólne wysiłki przyniosły sukces – mówił po podpisaniu aktu ratyfikującego Traktat Północnoatlantycki, Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. – Wchodzimy do NATO.
Audio
  • Relacja z podpisania przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego aktu ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Pałac Prezydencki w Warszawie (26.02.1999)
  • Debata będąca podsumowaniem dwóch lat obecności Polski w NATO, uczestnicy: Danuta Waniek, Stanisław Dobrzański, Krzysztof Głuchowski, Tomasz Nałęcz, Janusz Onyszkiewicz, Romuald Szeremietiew, aud. Marka Mądrzejewskiego (13.03.2001)
Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisuje akt ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, PAPLeszek Wróblewski (26.02.1999)
Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisuje akt ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, PAP/Leszek Wróblewski (26.02.1999)

15 lat temu, 12 marca 1999 minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarza Stanu M. Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tego dnia Polska oficjalnie stała się członkiem NATO.
Razem z Czechami

26 lutego 1999 Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył podpis pod aktem przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. W tym samym czasie podobny akt dla Republiki Czeskiej podpisał Vaclav Havel.
– Protokół, który właśnie podpisałem ma dla nas i naszych potomków rzeczywiście historyczne znaczenie – mówił Prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel. – Po wielu stuleciach dramatycznego istnienia naszego państwa, jego bezpieczeństwo jest wreszcie zabezpieczone (…) Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim jest dla nas nadzieją i zobowiązaniem. Daje nam nadzieję, iż nasz kraj już nigdy nie będzie ofiarą jakiegokolwiek agresora.

fotoRight

Nz: Flagi NATO i Polski, aut. Julo (31.08.2007), Wikipedia/dp

Podczas przemówienia prezydenta Czech słyszalny był dźwięk gwizdka. Jeden z zebranych w  ten sposób wyraził swój protest przeciwko wejściu swojego kraju do NATO. To, co działo się w Zamku na Hradczanach w Pradze, dzięki bezpośredniej transmisji, mogli także usłyszeć i zobaczyć wszyscy zebrani w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

– Kiedy dziesięć lat temu byłem w więzieniu, nie przypuszczałem, że za dwa lata będę ogłaszał w imieniu Układu Warszawskiego jego koniec, a za kolejnych osiem lat będę podpisywał w imieniu Republiki Czeskiej jej wejście do NATO – komentował 26 lutego 1999 Vaclav Havel.
Wspólna siła
– Wracamy tam, gdzie jest nasze miejsce, bo Sojusz to wspólna siła w imię wspólnych wartości – zaznaczał Aleksander Kwaśniewski. – O te wartości nasze narody potrafiły się uporczywie upominać, nawet w mrocznym systemie pojałtańskim, warszawskim Październiku, w tragedii Budapesztu w 1956 roku, podczas praskiej wiosny roku 1968, w zrywie polskiej "Solidarności" w roku 1980. Dziś jesteśmy u celu.
Posłuchaj relacji z podpisania przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego aktu ratyfikującego wejście Polski do NATO.
– Jeszcze dziesięć lat temu przyszłość Europy Środkowej budziła niepokój, dziś nasz region jest przykładem głębokich przemian, nie wolnego od trudności rozwoju demokracji i gospodarki – kontynuował prezydent Polski.

Żołnierze

Nz: Żołnierze misji stabilizacyjnej SFOR w Bośni i Hercegowinie, źr. Biuro Prezydenta USA, Wikipedia/dp

Kierunek: NATO
Po rozwiązaniu Układu Warszawskiego Polska rozpoczęła dążenia do wstąpienia w struktury organizacji, która miała zapewnić jej bezpieczeństwo arenie międzynarodowej. Oficjalna droga Polski do Sojuszu rozpoczęła się 21 marca 1990. Wtedy to ówczesny minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski złożył oficjalną wizytę w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Najważniejszym warunkiem, który Polska musiała spełnić, aby przystąpić do NATO była całkowita rekonstrukcja armii i poddanie jej cywilnej kontroli. – Przez te kilka lat od podpisania wstępnych dokumentów dzieli nas cała epoka – mówiła o okresie przed sukcesją do struktur NATO, posłanka Danuta Waniek z SLD. – Jako kraj zrobiliśmy w tym dziele włączania się do mechanizmu natowskiego (…) bardzo wiele.
Dzięki tym zmianom możliwe było również przystąpienie Polski 2 lutego 1994 do programu Partnerstwo dla Pokoju. Program ten umożliwił polskim żołnierzom udział we wspólnych ćwiczeniach i misjach pokojowych NATO jeszcze zanim Polska weszła do Sojuszu. – To nie było takie łatwe, żeby w NATO powiedzieli: "Tak, my tę Polskę chcemy", przecież nas tam nie znano – wspominał Stanisław Dobrzański z PSL-u.

Spotkanie

Nz: Spotkanie na szczycie NATO w 2002 roku, źr. Biuro Prezydenta USA, Wikipedia/dp

Początek współpracy
– Złożenie podpisu pod dokumentem ratyfikacyjnym przez Prezydenta Rzeczpospolitej nie oznacza jeszcze końca procedury przystąpienia Polski do NATO, lecz zamyka procedurę ratyfikacyjną w naszym kraju – tłumaczyli korespondenci Polskiego Radia, Adam Kaliński i Henryk Szlubarz, obecni w Pałacu Prezydenckim 26 lutego 1999. – Ostatni akt dopełni się bowiem 12 marca w Independence (rodzinnym mieście prezydenta USA Harry’ego Trumana), który był inicjatorem organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Polskie członkostwo w NATO oficjalnie rozpoczęło się właśnie 12 marca 1999.
Jak Polska wykorzystała swoją obecność w strukturach NATO? Posłuchaj dyskusji, która miała miejsce w dwa lata od przystąpienia do Sojuszu.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"12 lat po wejściu do NATO polskie wojsko nie jest wystarczająco silne"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2011 02:00
Armia osłabiona zmianami, niezrozumiałe decyzje nią zarządzających, brak uzbrojenia - to stan polskiego wojska 12 lat po wejściu do NATO - uważa Maria Wągrowska była wiceminister obrony narodowej w obecnym rządzie.
rozwiń zwiń