Historia

Misja Apollo 9

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:00
6 marca 1969 astronauci z misji Apollo 9, David Scott i Russel Schweickart, odbyli godzinny spacer kosmiczny.
Audio
  • Maciej Bielicki opowiada o nowym eksperymencie kosmicznym - locie statku kosmicznego Apollo 9 (03.03.1969).
David Scott we włazie modułu dowodzenia fot. Wikimedia Commons.
David Scott we włazie modułu dowodzenia fot. Wikimedia Commons.
6 marca 1969 astronauci z misji Apollo 9, David Scott i RusselSchweickart, odbyli godzinny spacer kosmiczny.
Program Apollo był niezwykłym osiągnięciem amerykańskiej myśli technicznej. Celem programu realizowanego w latach 1966-1972 byłolądownieczłowieka na Księżycu. Wszystkie jedenaście misji zakończyło się szczęśliwym powrotem załogi na Ziemię.
- Misja polega na tym, że załoga trzyosobowa startująca z Ziemi w olbrzymim statku kosmicznym dotrze w pobliże Księżyca. Na miejscu dwóch z nich wyląduje na powierzchni, pobierze próbki materiału, następnie zostawia aparatury, które będą badać powierzchnię Księżyca iradiowoprzesyłać pomiary na Ziemiękomentował lot statku Apollo 9 Maciej Bielicki.
Apollo był trzecim - po oznaczonych kryptonimem Mercury i Geminiprogramem amerykańskich lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Zlecony przez prezydenta Eisenhowera i kontynuowany przezKeneddy’egowpisywał się wamerykańsko-radziecki wyścig kosmiczny czasów zimnej wojny. Po sukcesach ZSRR (pierwszy sztuczny satelita Ziemi, pierwszy człowiek na orbicie okołoziemskiej) Stany Zjednoczone miały przejąć inicjatywę.
Lot Apollo 9 był trzecią załogową misją i drugą wyprawą programu Apollo, która odbywała się po orbicie okołoziemskiej. W skład załogi weszli: dowódca JamesMcDivittoraz piloci David Scott i RusselSchweickart.
W trakcie lotu na orbicie okołoziemskiej po raz pierwszy przeprowadzono próby modułu księżycowego w warunkach kosmicznych, a także konfiguracji przewidywanej dla planowanego lotu na Księżyc.
W czasie prób odbyli godzinny spacer kosmiczny. Scott stał w otwartym włazie modułu dowodzenia i fotografował pracującego na zewnątrz lądownika księżycowegoSchweickarta.
Po pomyślnym wykonaniu przewidzianych zadań załoga wylądowała na powierzchni Oceanu Atlantyckiego 13 marca 1969.
mjm


Program Apollo był niezwykłym osiągnięciem amerykańskiej myśli technicznej. Celem programu realizowanego w latach 1966-1972 było lądowanie człowieka na Księżycu. Wszystkie jedenaście misji zakończyło się szczęśliwym powrotem załogi na Ziemię.

- Misja polega na tym, że załoga trzyosobowa startująca z Ziemi w olbrzymim statku kosmicznym dotrze w pobliże Księżyca. Na miejscu dwóch z nich wyląduje na powierzchni, pobierze próbki materiału, następnie zostawia aparatury, które będą badać powierzchnię Księżyca i radiowo przesyłać pomiary na Ziemię  komentował lot statku Apollo 9 Maciej Bielicki.

Apollo był trzecim - po oznaczonych kryptonimem Mercury Gemini – programem amerykańskich lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Zlecony przez prezydenta Eisenhowera i kontynuowany przez Keneddy’ego wpisywał się w amerykańsko-radziecki wyścig kosmiczny czasów zimnej wojny. Po sukcesach ZSRR (pierwszy sztuczny satelita Ziemi, pierwszy człowiek na orbicie okołoziemskiej) Stany Zjednoczone miały przejąć inicjatywę.

Lot Apollo 9 był trzecią załogową misją i drugą wyprawą programu Apollo, która odbywała się po orbicie okołoziemskiej. W skład załogi weszli: dowódca James McDivitt oraz piloci David Scott i Russel Schweickart.

W trakcie lotu na orbicie okołoziemskiej po raz pierwszy przeprowadzono próby modułu księżycowego w warunkach kosmicznych, a także konfiguracji przewidywanej dla planowanego lotu na Księżyc.

W czasie prób odbyli godzinny spacer kosmiczny. Scott stał w otwartym włazie modułu dowodzenia i fotografował pracującego na zewnątrz lądownika księżycowego Schweickarta.

Po pomyślnym wykonaniu przewidzianych zadań załoga wylądowała na powierzchni Oceanu Atlantyckiego 13 marca 1969.

mjm

Czytaj także

Pionier Gagarin i wyścig na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 16:32
- Istnieje anegdota, że Amerykanie po długich badaniach wynaleźli długopis piszący w stanie nieważkości i zapytali Rosjan jak tą kwestę rozwiązali. Rosjanie odpowiedzieli, że używają ołówków – mówi w "Klubie Trójki" astronom Weronika Śliwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Glenn - najstarszy człowiek w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 07:00
John Glenn był pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Trzykrotnie okrążył Ziemię. Po 36 latach ponownie wyruszył w przestrzeń kosmiczną. Miał wtedy 77 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa "Columbii", czyli tragiczne błędy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 06:00
"Columbia" była najstarszym amerykańskim promem kosmicznym. Jej pierwsza misja odbyła się w 1981 roku. Wytrzymałość promu była przewidziana na 200 lotów. Rzeczywistość okazała się inna.
rozwiń zwiń