X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Włada Majewska - dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 06:00
103 lata temu urodziła się gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka RWE i laureatka Diamentowego Mikrofonu.
Audio
  • Władę Majewską wspomina Anna Mieszkowska, autorka pierwszej książki o Irenie Sendler
  • Audycja poświęcona wspomnieniom o Marianie Hemarze - pisarzu. Wypowiedź Włady Majewskiej na temat M. Hemara, oraz piosenka w jej wykonaniu: "Wczoraj mi się w nocy śniło...". Recytacja utworów Szekspira i wierszy M. Hemara.
  • Audycja poświęcona zimowym piosenkom Mariana Hemara. Piosenki: "Ach spójrz jak pada śnieg..." (Włada Majewska) * "Pada śnieg, puszysty, biały, miękki..." * "Dajcie mi grosik lub dwa..." * "Kaflowy piec" (J. Czerwińska) * "Kiedy kto kawaler...". Audycja z udziałem Włady Majewskiej i Edwarda Chudzyńskiego.

Włada Majewska przed wojną zasłynęła jako gwiazda "Wesołej Lwowskiej Fali" - audycji Polskiego Radia we Lwowie. W czasie II wojny światowej wraz z zespołem "Lwowska Fala" występowała przed polskimi żołnierzami, którzy walczyli na frontach w Rumunii, Francji i Wielkiej Brytanii. Dała wówczas prawie tysiąc występów. Po zakończeniu wojny została dziennikarką i kierowniczką londyńskiego biura Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Opiekowała się dorobkiem twórczym poety i autora tekstów piosenek Mariana Hemara.

Praca w lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia
Włada (Władysława) Majewska urodziła się 19 marca 1911 we Lwowie. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz wydział prawa administracyjnego Uniwersytetu w Edynburgu. W 1930 roku podjęła pracę we lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Występowała jako piosenkarka i parodystka wraz z zespołem Szczepka i Tońka w audycji "Wesoła Lwowska Fala" Wiktora Budzyńskiego.

Wojna i emigracja
Po wybuchu II wojny światowej wyjechała ze Lwowa. Jako członek zespołu artystycznego występowała w Rumunii. 8 marca 1940 zespół "Lwowska Fali" opuścił Rumunię i przez Jugosławię i Włochy pojechał do Francji. 22 czerwca 1940 - po agresji Hitlera na Francję - na małym angielskim frachtowcu zespół ewakuował się do Szkocji, gdzie dwa dni później odbył się jego pierwszy występ.
Zespół Majewskiej wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka. "Fala" wystąpiła dla polskiego wojska, dając spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach.

Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Została producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze w Londynie.

W Radiu Wolna Europa
Wraz z Leopoldem Kielanowskim, a następnie Tadeuszem Kryska-Karskim przez ponad trzydzieści lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrywając programy artystyczne, wywiady i codzienne korespondencje.
W 1994 roku przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa Rozgłośni Polskiej RWE z dźwiękowym zapisem twórczości Mariana Hemara, które zachowały się dzięki Jej staraniom. Jej własne archiwum znajduje się w Kolekcji Leopolis Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Majewska została odznaczona m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Dyplomem-Odznaką 307. Nocnego Dyonu Myśliwskiego Lwowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Teatralną "Dziennika Polskiego" za 1967 rok, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Lotników Polskich i Krzyżem Dywizji Pancernej.

Diamentowy mikrofon
Z okazji 80-lecia Polskiego Radia w 2005 roku za wkład w rozwój polskiej radiofonii Polskie Radio przyznało Władzie Majewskiej Diamentowy Mikrofon. Została też odznaczona odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

W 2006 roku ukazały się Jej wspomnienia "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa".
Wraz z Anną Mieszkowską opracowała album Mariana Hemara zatytułowany "Za dawno, za dobrze się znamy... Piosenki i skecze". Była członkinią Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Artystka zmarła 18 maja 2011 w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst niedaleko Londynu.

Zobacz serwis: Radia Wolności

rr/mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieśniarka Włada Majewska świętuje stulecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 13:53
Gwiazda przedwojennej audycji Polskiego Radia we Lwowie, przeszła szlak bojowy z żołnierzami generała Maczka, związana z Radiem Wolna Europa do końca jego istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieśniarka Wesołej Lwowskiej Fali

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:50
Bohaterką audycji z cyklu "Kabaretowe numery i klimaty" będzie Włada Majewska - aktorka, pieśniarka oraz dziennikarka radiowa.
rozwiń zwiń