Historia

Alianckie naloty dywanowe na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 05:45
"Gdyby zrzucono na Hamburg bombę atomową, taką jak na Nagasaki, nie dałoby się stworzyć większych zniszczeń niż te, które spowodowały alianckie naloty dywanowe" - mówił Bartosz Wieliński.
Audio
  • Naloty alianckie na Niemcy - rozmowa red. Katarzyny Kobyleckiej z Bartoszem Wielińskim, dziennikarzem dodatku "Ale Historia" (PR, 28.03.2013).
Drezno po nalotach alianckich w lutym 1945 fot. WikipediaccBundesarchiv
Drezno po nalotach alianckich w lutym 1945 fot. Wikipedia/cc/Bundesarchiv

13 lutego 1945 alianckie naloty dywanowe zniszczyły Drezno. Był to jeden z ostatnich nalotów na miasta niemieckie, sukcesywnie przeprowadzanych od maja 1942 roku.

W tym czasie na Niemcy spadło w sumie ponad 1,5 mln ton bomb, zrujnowano 161 miast, zginęło 600 tysięcy ludzi. Wyniszczająca wojna dla jednej i drugiej strony, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Nie osiągnięto zamierzonych celów.

Potworny szok

Od ataku III Rzeszy na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku, Stalin domagał się od aliantów utworzenia drugiego frontu – ataku Niemiec od zachodu. Początkowo naloty brytyjskiego lotnictwa (RAF) nie były skuteczne. Dopiero w marcu 1942 roku Niemcy przekonali się, co to znaczy wojna. Mieszkańcy Lubeki, Rostocka i Kolonii jako pierwsi przeżyli traumę nalotów.

- Był to potworny szok, nawet dowódcy wojskowi nie chcieli wierzyć w to, co się stało. Efekt zniszczeń był piorunujący - mówił w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy" Bartosz Wieliński. - To, co Niemcy zrobili w trakcie bitwy o Anglię, wróciło do nich ze zdwojoną siłą.

Taktyka nalotów dywanowych

Gdy podczas nalotu na Berlin, jesienią 1941 roku, straty brytyjskie wyniosły kilkadziesiąt samolotów na dwieście wysłanych, postanowiono diametralnie zmienić taktykę bombardowań. Szefem Bomber Command został sir Arthur Harris.

Główny doradca premiera Churchilla Frederick Lindemann, urodzony w Badenii, wymyślił, że jeśli będzie się bombardować niemieckie osiedla cywilne, co wcześniej było zabronione w doktrynie RAF, to morale Niemców załamie się. Wyliczył nawet, że każda tona bomb powoduje, że 200 osób traci mieszkania. Tak narodziła się taktyka nalotów dywanowych.

Spalona ziemia

- Najpierw naprowadzane za pomocą pierwszych systemów radiolokacyjnych przylatywały myśliwce, zrzucające na spadochronach flary oznaczające cele. Następnie nadlatywała pierwsza fala bombowców  wyposażona w potężne bomby, które wytwarzały falę uderzeniową zrywającą dachy. Na tak przygotowany grunt spadały bomby zapalające. Na koniec, na szalejące w płomieniach miasto, zrzucano bomby odłamkowe, niszczące drogi i wodociągi oraz uniemożliwiające interwencję niemieckiej straży pożarnej - tłumaczył na antenie gość Katarzyny Kobyłeckiej.

Piekielna machina zrzucona na Niemcy

Naloty wywoływały burzę ogniową, która paliła wszystko dookoła.

- Po wojnie oceniano, że zrzucenie bomby atomowej na Hamburg, takiej jak na Nagasaki, nie wywołałoby większych zniszczeń niż te, które wywołały naloty dywanowe - mówił Bartosz Wieliński.

Posłuchaj więcej o alianckich nalotach na Niemcy. Z redaktor Katarzyną Kobylecką rozmawia dziennikarz Bartosz Wieliński.

mjm

Czytaj także

Kursk - największa bitwa pancerna w historii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 05:50
- W dniu dzisiejszym stajecie się uczestnikami bojów ofensywnych, które mogą zadecydować o wyniku wojny - napisał Adolf Hitler w specjalnym rozkazie adresowanym do żołnierzy Wehrmachtu, szykujących się do bitwy na Łuku Kurskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dywizjon 303 – bohaterzy bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 05:50
W niespełna rok po bolesnej klęsce wrześniowej polscy lotnicy zdobyli okazję do rewanżu na niebie Anglii. 15 września 1940 roku - w przełomowym dniu bitwy o Anglię - pokazali wielką klasę. Uznani zostali za jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sterowce - "wielkie ptaki", starsi bracia samolotów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 13:02
Były ozdobą przestworzy od początku wieku XX po czasy II wojny światowej. Ich słynny konstruktor Ferdynand von Zeppelin, za marzenia o podniebnych statkach został wydalony z armii.
rozwiń zwiń