X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pablo Picasso – ojciec kubizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 10:00
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
Audio
  • Śmierć Pablo Picasso ("7 dni w kraju i na świecie", 14.04.1973)
  • Pablo Picasso ("Słynni ludzie w anegdocie", 04.04.1980)
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.Foto: Paolo Monti/wikimedia/CC BY-SA 4.0

25 października 1881 urodził się Pablo Ruiz Picasso, hiszpański malarz, rzeźbiarz i grafik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

Odkrywca nowych form malarskich

- Picasso był nieustającym poszukiwaczem oraz wynalazcą wszelkiego rodzaju form, orientacji i nowatorstwa, ale we wszystkim pozostał Picassem, nieporównywalną indywidualnością i dlatego ma własne miejsce w historii nowoczesnej sztuki – mówił wieloletni przyjaciel artysty, kustosz paryskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej Jean Casson.

Picasso dał początek kubizmowi - stylowi, który stał się jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy XX wieku. - Maluję umyślnie krzywe nosy, gdyż chcę zmusić ludzi, by spojrzeli wreszcie na ten nos, chcę ich zmusić, by przestali akceptować tylko obrazy harmonijne i piękne kolory – mówił artysta.


Malarz zasłynął jako autor tak głośnych dzieł jak: "Panny z Avignon", "Guernica " i "Płacząca kobieta". Powstałe w 1907 roku "Panny z Avignon", najdoskonalszy przykład kubizmu, przedstawiają pięć prostytutek z ulicy w Barcelonie, blisko której mieszkał artysta.
Pablo Picasso rzadko mówił o sobie i o swojej sztuce. Na pytanie, który ze swoich obrazów lubi najbardziej odpowiedział: "nie mogę wam tego powiedzieć, to tak jakby zapytać matkę, które ze swych małych dzieci kocha najbardziej, jest to sprawa miłości rodzinnej”.

Zaangażowanie w ruch na rzecz pokoju

Najsłynniejszym dziełem Picassa pozostaje namalowana w 1937 roku "Guernica" - obraz będący wyrazem hołdu dla miasta Guernica, które w kwietniu 1937 roku podczas hiszpańskiej wojny domowej zostało zbombardowane przez korpus lotniczy Legion Condor, wspierający siły generała Francisco Franco.

Okres II wojny światowej artysta spędził w Paryżu. W 1944 roku wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych. W 1948 roku Pablo Picasso odwiedził również Polskę, brał udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Podczas pobytu w Warszawie podarował Muzeum Narodowemu dwadzieścia swoich dzieł ceramicznych, do których później dołączył grafiki.

Zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins we Francji w wieku 92 lat. - Cały postępowy świat, świat kultury i sztuki okrył się żałobą po odejściu wielkiego artysty naszych czasów. Zmarł Pablo Picasso, współzałożyciel "ruchu pokoju”, twórca jego symbolu - gołębia pokoju – mówił reporter Polskiego Radia w dniu śmierci malarza.

Picasso malował nieprzerwanie przez całe życie. Nie przestał tworzyć nawet na łożu śmierci. Pozostawił po sobie około 30 tysięcy dzieł: obrazów, rzeźb i ceramik. Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w jego rodzinnym kraju, w Muzeum Picassa w Barcelonie.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rubens - genialny malarz, który wiedział jak sprzedawać swoje obrazy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 06:00
- Mój talent jest tak ukształtowany, że żadne przedsięwzięcie, chociażby nie wiem jak wielkie było i choćby jego przedmiot był nie wiem jak złożony, nigdy nie zdoła przekroczyć mej wiary we własne siły – mawiał Rubens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vincent van Gogh malował słoneczniki, miasteczka, ludzi i… własny obłęd

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 06:08
"Jeśli chodzi o moją pracę, naraziłem dla niej życie, a rozum mój załamał się" – pisał malarz w liście do brata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcello Bacciarelli – nadworny malarz Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 06:00
Wybitnym malarzem nie był, ale to dzięki niemu mamy słynny poczet królów polskich. Król Stanisław August Poniatowski nadał mu nawet szlachectwo polskie i własny herb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andy Warhol – mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 06:07
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń