Historia

Pablo Picasso – ojciec kubizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 10:00
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
Audio
  • Śmierć Pablo Picasso ("7 dni w kraju i na świecie", 14.04.1973)
  • Pablo Picasso ("Słynni ludzie w anegdocie", 04.04.1980)
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.Foto: Paolo Monti/wikimedia/CC BY-SA 4.0

25 października 1881 urodził się Pablo Ruiz Picasso, hiszpański malarz, rzeźbiarz i grafik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

Odkrywca nowych form malarskich

- Picasso był nieustającym poszukiwaczem oraz wynalazcą wszelkiego rodzaju form, orientacji i nowatorstwa, ale we wszystkim pozostał Picassem, nieporównywalną indywidualnością i dlatego ma własne miejsce w historii nowoczesnej sztuki – mówił wieloletni przyjaciel artysty, kustosz paryskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej Jean Casson.

Picasso dał początek kubizmowi - stylowi, który stał się jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy XX wieku. - Maluję umyślnie krzywe nosy, gdyż chcę zmusić ludzi, by spojrzeli wreszcie na ten nos, chcę ich zmusić, by przestali akceptować tylko obrazy harmonijne i piękne kolory – mówił artysta.


Malarz zasłynął jako autor tak głośnych dzieł jak: "Panny z Avignon", "Guernica " i "Płacząca kobieta". Powstałe w 1907 roku "Panny z Avignon", najdoskonalszy przykład kubizmu, przedstawiają pięć prostytutek z ulicy w Barcelonie, blisko której mieszkał artysta.
Pablo Picasso rzadko mówił o sobie i o swojej sztuce. Na pytanie, który ze swoich obrazów lubi najbardziej odpowiedział: "nie mogę wam tego powiedzieć, to tak jakby zapytać matkę, które ze swych małych dzieci kocha najbardziej, jest to sprawa miłości rodzinnej”.

Zaangażowanie w ruch na rzecz pokoju

Najsłynniejszym dziełem Picassa pozostaje namalowana w 1937 roku "Guernica" - obraz będący wyrazem hołdu dla miasta Guernica, które w kwietniu 1937 roku podczas hiszpańskiej wojny domowej zostało zbombardowane przez korpus lotniczy Legion Condor, wspierający siły generała Francisco Franco.

Okres II wojny światowej artysta spędził w Paryżu. W 1944 roku wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych. W 1948 roku Pablo Picasso odwiedził również Polskę, brał udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Podczas pobytu w Warszawie podarował Muzeum Narodowemu dwadzieścia swoich dzieł ceramicznych, do których później dołączył grafiki.

Zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins we Francji w wieku 92 lat. - Cały postępowy świat, świat kultury i sztuki okrył się żałobą po odejściu wielkiego artysty naszych czasów. Zmarł Pablo Picasso, współzałożyciel "ruchu pokoju”, twórca jego symbolu - gołębia pokoju – mówił reporter Polskiego Radia w dniu śmierci malarza.

Picasso malował nieprzerwanie przez całe życie. Nie przestał tworzyć nawet na łożu śmierci. Pozostawił po sobie około 30 tysięcy dzieł: obrazów, rzeźb i ceramik. Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w jego rodzinnym kraju, w Muzeum Picassa w Barcelonie.

mk

Czytaj także

Rubens - genialny malarz, który wiedział, jak sprzedawać swoje obrazy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 05:40
- Mój talent jest tak ukształtowany, że żadne przedsięwzięcie, chociażby nie wiem jak wielkie było i choćby jego przedmiot był nie wiem jak złożony, nigdy nie zdoła przekroczyć mej wiary we własne siły – mawiał Rubens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vincent van Gogh malował słoneczniki, miasteczka, ludzi i… własny obłęd

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 05:40
"Jeśli chodzi o moją pracę, naraziłem dla niej życie, a rozum mój załamał się" – pisał malarz w liście do brata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcello Bacciarelli – nadworny malarz Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:40
Wybitnym malarzem nie był, ale to dzięki niemu mamy słynny poczet królów polskich. Król Stanisław August Poniatowski nadał mu nawet szlachectwo polskie i własny herb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andy Warhol – mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 05:35
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń