Historia

Tamerlan – władca bezlitosny, ale skuteczny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 06:00
Jeden z największych wodzów w historii świata. Bezwzględnie i okrutnie budował, wraz z 150-tysięczną armią, swoją potęgę. Jednocześnie był opiekunem artystów, a ze swojej stolicy - Samarkandy, uczynił jedno z najpiękniejszych miast Azji.
Audio
  • O Tamerlanie i czasach, w których żył wielki wódz mówi historyk prof. Marian Małowist z Instytutu Historycznego UW, aud. Elżbiety Kollat (15.09.1985)
Obraz Stanisława Chlebowskiego z 1878 roku Sułtan Bajazyt w niewoli u Timura, Timur - postać stojąca o lasce, źr. Lwowska Galeria Sztuki, Wikipediadp
Obraz Stanisława Chlebowskiego z 1878 roku "Sułtan Bajazyt w niewoli u Timura", Timur - postać stojąca o lasce, źr. Lwowska Galeria Sztuki, Wikipedia/dp

9 kwietnia 1336 urodził się Timur Chromy, w Europie zwany Tamerlanem. W ciągu 35 lat rządów mongolski władca przeprowadził ponad 20 zaborczych wypraw, podbił: Persję, Irak, Zakaukazie, Indie a także rozgromił Złotą Ordę.

Władca znikąd

Timur to imię oznaczające żelazo i bardzo wśród Mongołów rozpowszechnione wyjaśniał prof. Marian Małowist w aud. Elżbiety Kollat z 1985 roku. Ponieważ został on okaleczony, ciężko raniony w rękę i nogę, jego wrogowie nazwali go Timurlenk - Timur Kulawy. Z tego powstało europejskie Tamerlan.
Kronikarze odnotowują, że Timur był synem zubożałego arystokraty i nie otrzymał należytego przyszłemu władcy wykształcenia. Co więcej, był analfabetą, jednak już jako wódz potężnej armii bardzo interesował się historią i chciał na miarę swoich możliwości, poszerzać wiedzę. Jako muzułmanin tolerował w swoim ogromnym państwie wyznawców innych wyznań.

Budowa imperium

Tamerlan zaczynał swoją karierę od dowodzenia bandą, z czasem jednak jego wpływy się rozszerzały, aż doszedł do zbudowanai potęgi. Adobył Irak i Iran, rozgromił Złotą Ordę, złupił Indie i podjął się walki z Imperium Osmańskim. Wyraźnie naśladując Czyngis-Chana postanowił w wieku 75 lat podbić jeszcze Chiny.
Chiny na krótko przed tym wyparły i wyrzuciły Mongołów mówił o powodach, jakimi kierował się Tamerlan podczas podbicia Chin, prof. Marian Małowist. Poza tym był to kraj bardzo bogaty i jego zgrabienie mogło dać niesamowite korzyści Timurowi.

Plany Tamerlana się nie ziściły. Podczas fazy przygotowawczej do ostatecznego ataku na Chiny władca zaniemógł. Początkowo nie wyjawiono jego śmierci, aby nie osłabiać swojej pozycji psychologicznej. Jednak wnuk Tamerlana, który przejął władzę nie wypełnił woli dziadka i zrezygnował z wyprawy na Chiny.

Imperium
Imperium Timura, aut. Stuntelaar (15.11.2008), Wikipedia/CreativeCommons

Istota wyższa?

Wroga legenda podkreśla jego okrucieństwo i bestialstwo, które nie ulega wątpliwości podkreślał prof. Marian Małowist.
Poddani Tamerlanowi żołnierze, często wcieleni siłą z armii podbitych terenów, uważali go wręcz za istotę wyższą. On sam zresztą był przekonany, że jest narzędziem Boga do uporządkowania świata, a uporządkować świat można tylko brutalnie zaznaczał prof. Małowist. To poniekąd wyjaśnia jego dzikie okrucieństwo.

Gdy ktoś sprzeciwiał się Tamerlanowi potrafił on rozkazać ściąć tysiące swoich antagonistów, a następnie zbudować z ich głów wieże ku przestrodze innych poddanych. Wielki średniowieczny władca przy swoim ogromnym okrucieństwie interesował się sztuką. Często brał w niewolę zdolnych architektów i ludzi wyspecjalizowanych w innych rzemiosłach, którzy budowali wspaniałą stolicę jego imperium – Samarkandę.
Posłuchaj audycji Elżbiety Kollat, w której prof. Marian Małowist przedstawia charyzmatyczną i kontrowersyjną postać Tamerlana.

mb

Czytaj także

Mao Zedong chciał zwykłych ludzi przerobić w anioły

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 07:00
Przez blisko 25 lat jego myśli zebrane w ”czerwonej książeczce” były katechizmem Chińczyków. Jego słowa wytyczały cele, wola kierowała poczynaniami 600-milionowego narodu. Mao Zedong zmarł 9 września 1976 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jego Świątobliwość XIV Dalajlama. Życie na wygnaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 05:40
Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości – tak brzmi duchowe imię XIV Dalajlamy. Jednak tybetańscy buddyści zazwyczaj mówią o nim "Yeshe Norbu" – klejnot spełniający życzenia. 5 października 1998 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał XIV Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od 24 lat to, co zdarzyło się na placu Tiananmen jest tematem tabu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 10:00
4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory, które zmieniły naszą historię. W tym samym czasie na placu Tiananmen chińska armia brutalnie stłumiła studencką manifestację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przekleństwo templariuszy rzucone na papieża i króla

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 05:35
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń