Historia

Franciszek Fiszer, czyli człowiek-legenda

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 05:50
Erudyta, filozof, przyjaciel poetów, smakosz, znany z opowiadania anegdot i powiedzonek, które powtarzało towarzystwo artystyczno-literackie, bywalec najmodniejszych warszawskich kawiarni i kabaretów, błyszczał w towarzystwie. Był legendą za życia.
Audio
  • "Legenda polskiego Falstaffa" - fragm. archiwalnej audycji. (PR, 1959 i 1998)
  • "Franciszek Fiszer" - lekarz Roman Rogowski wspomina pierwsze spotkanie z Fiszerem w 1921 roku, jego wygląd, sposób bycia, wspólne rozmowy. (PR, 1973)
  • Posłuchaj audycji o Franciszku Fiszerze z cyklu "Wizerunki warszawskich oryginałów". (PR, 1985)
Portret Franciszka Fiszera namalowany przez Juliusza Nagórskiego
Portret Franciszka Fiszera namalowany przez Juliusza NagórskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

25 marca 1860 roku w majątku rodzinnym Ławy pod Ostrołęką urodził się Franciszek Fiszer.

Ojciec pochodził ze spolonizowanej szlachty niemieckiej, matka należała do polskiego ziemiaństwa. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie, poza tym, że urodził się, kiedy jego rodzice byli już po 40. roku życia, i że dość wcześnie został osierocony. Studiował filozofię w Lipsku, ale studiów nie skończył. Odziedziczył duży majątek, który jednak szybko stracił. Około 1900 roku zamieszkał na stałe w Warszawie. W krótkim czasie został znaną postacią życia towarzyskiego stolicy.

- Mieszkał zawsze kątem u przyjaciół z wszelkimi przywilejami i bez obowiązków. Życie spędzał w restauracjach i kawiarniach, na wielkich przyjęciach i proszonych obiadach – opowiadała Maria Sawicka, autorka audycji z cyklu "Wizerunki warszawskich oryginałów". – Próżniacze życie brodatego olbrzyma wypełnione było gorączkową pracą myśli. Wytyczał sobie cel właściwie nieosiągalny – rozwiązanie zagadek istnienia i znalezienie najdoskonalszych form rozumienia świata.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, co prof. Władysław Tatarkiewicz sądził o filozofii Fiszera oraz co o jego humorze, anegdotach i kpinach opowiadał malarz Jerzy Zaruba i pisarz Wacław Grubiński.

Był zaprzyjaźniony z większością najbardziej znanych polskich pisarzy, poetów, artystów i polityków. Znany był ze swoich egzystencjalnych monologów i anegdot. W okresie międzywojennym Fiszer stał się najbardziej znaną postacią warszawskiej śmietanki towarzyskiej, ozdobą niezliczonych balów i rautów. Całe dnie spędzał w warszawskich modnych kawiarniach, np. w "Ziemiańskiej" czy "Udziałowej", zaprzyjaźniony był mocno z poetami Skamandra.

Wśród najbliższych przyjaciół Fiszera byli Bolesław Leśmian (sądzi się, że to Fiszer stworzył jego pseudonim artystyczny), Stefan Żeromski, Władysław Reymont, Skamandryci: Antoni Słonimski i Julian Tuwim, Jan Lechoń, Zenon Przesmycki, Artur Rubinstein oraz Antoni Lange. Chociaż Fiszer sam nie wydał żadnej książki, jego osoba pojawia się w niemal każdym ze wspomnień polskich artystów okresu międzywojennego. Uważa się, że Fiszer był pierwowzorem postaci Pana Kleksa z powieści dla dzieci Jana Brzechwy.

Pierwsze spotkanie z Franciszkiem Fiszerem w roku 1921, stosunki ze znajomymi, styl życia, przyzwyczajenia - posłuchaj wspomnień lekarza Romana Rogowskiego na temat warszawskiego filozofa i intelektualisty.

im

Zobacz więcej na temat: HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pod Pikadorem" – warszawska kawiarnia poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 05:50
– Żartem rozpoczęliśmy działalność tej kawiarni, bo o powstaniu jej informowaliśmy plakatami rozwieszonymi w mieście z hasłem "Niech żyje dyktatura poetariatu" – mówił Antoni Słonimski w Redakcji Polskiej BBC w 1970 roku.
rozwiń zwiń