X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Karel Kryl - trubadur Praskiej Wiosny

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 06:17
- Na początku, jeszcze w liceum malowałem, ale gdy po maturze dostałem gitarę, to pomyślałem sobie, że mogę i wolę malować słowami – powiedział Karel Kryl w rozmowie z Janem Tyszkiewiczem w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1974 roku.
Audio
  • "Biografia Karela Kryla - barda czeskiej pieśni podziemnej" - audycja Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa, 1974
Karel Kryl, koncert w czasie aksamitnej rewolucji w Czechach, Praga 3.12.1989 r.
Karel Kryl, koncert w czasie aksamitnej rewolucji w Czechach, Praga 3.12.1989 r.Foto: fot. PAP/CTK Michal Dolezal

Był wtedy politycznym emigrantem od pięciu lat. Wyjechał ze swojej ojczyzny po stłumieniu przez wojska Układu Warszawskiego tzw. Praskiej Wiosny. Zginęło wtedy 100 osób, a ponad pół tysiaca zostało rannych.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia o wydarzeniach w Czechosłowacji w 1968 roku i udziale polsich wojsk w pacyfikacji powstania - Praga1968.polskieradio.pl

Czeski bard urodził się jako syn drukarza w Kromieryżu 12 kwietnia 1944. Majątek rodziny skonfiskowało państwo czechosłowackie w 1948 roku. Karel Kryl emigrował do Niemiec w 1969 po wydarzeniach Praskiej Wiosny 1968 roku. Był współpracownikiem Radia Wolna Europa.

- Chciałbym być romantykiem, gdybym mógł – mówił Karel Kryl  w 1974 roku w wywiadzie dla Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa.

Posłuchaj archiwalnych audycji o Karelu Krylu i z jego udziałem w serwisie radiawolności.polskieradio.pl
Do Czech wrócił w 1989, w czasie aksamitnej rewolucji, ale nie wrócił na stałe, krytycznie wyrażając się o porewolucyjnych porządkach. Zmarł na serce w klinice w Monachium 3 marca 1994.
Posłuchaj biografii Karela Kryla, którą on sam po polsku opowiadał w studiu RWE w rozmowie z Janem Tyszkiewiczem. Dowiedz się, co odpowiedział pieśniarz na pytanie, jakie jest jego największe życiowe marzenie.

Zobacz nasz serwis o polskich bardach - pieśniniepokornych.polskieradio.pl

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alexander Dubček – socjalista z ludzką twarzą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 06:00
– Szedł konsekwentnie z narodem, nie chciał się cofać, ale nie wierzył też, że mogą być takie naciski ze strony Rosji – mówił o Alexandrze Dubčeku historyk prof. Jerzy Robert Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija 40 lat od powstania Karty 77

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 06:02
1 stycznia 1977 intelektualiści czechosłowaccy podpisali Kartę 77 - manifest w obronie praw człowieka. Powstanie deklaracji, niecałe 9 lat po krwawym stłumieniu "praskiej wiosny", było początkiem przemian w komunistycznej Czechosłowacji.
rozwiń zwiń