Historia

Wielkanoc. Wiara i zmartwychwstanie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 06:00
Dla chrześcijan zmartwychwstanie Jezusa jest naczelnym dogmatem wiary. Chrześcijanie czczą to wydarzenie w największym swoim dorocznym święcie, jakim jest Wielkanoc.
Francesco Buoneri, zwany Cecco del Caravaggio, Zmartwychwstanie, 161920, The Art Institute of Chicago
Francesco Buoneri, zwany Cecco del Caravaggio, "Zmartwychwstanie", 1619/20, The Art Institute of ChicagoFoto: Creative Commons Zero (CC0)
Posłuchaj
14:11 zmartwychwstanie według ewangelistów 1, PR 1 2002.mp3 "Zmartwychwstanie według ewangelistów" - audycja Redakcji Programów Katolickich (PR, 2002)

Cztery ewangelie mówią, że Jezus wielokrotnie powtarzał, że powstanie z martwych. Jego uczniowie powinni więc być przygotowani, a jednak nie spodziewali się. Nie wierzyli, nie rozumieli i zostali zaskoczeni.

- Nie jest łatwo mówić o zmartwychwstaniu. Ciężkie to było również dla uczniów Jezusa – mówił ks. Michał Bednarz, biblista, przewodnik po Ziemi Świętej w audycji "Zmartwychwstanie według ewangelistów". - Dowodem dla uczniów był najpierw pusty grób, ale nie do końca przekonującym, bo wiemy z Ewangelii św. Mateusza, że mógł ktoś wykraść ciało Jezusa. Taka też była pierwsza reakcja kobiet, które przyszły do grobu.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, na czym polegają różnice w opisie czterech ewangelistów dotyczące zmartwychwstania Jezusa.

- Każdy z ewangelistów stawiał sobie inny cel. Na przykład dla świętego Jana najważniejszą rzeczą jest wiara. Wiara nie zawsze ma dowody. I Jan tę myśl od początku do końca doprowadza – Jezus przyszedł i oczekuje wiary – wyjaśniał ks. Bednarz. - Święty Mateusz kładzie nacisk na uwielbienie Jezusa, na to, że Chrystus, który przeszedł przez śmierć i ją zwyciężył, jest uwielbiony.

Wszyscy ewangeliści piszą, że Jezus po zmartwychwstaniu objawił się różnym osobom. - Jezus zrobił to po to, żeby ich przekonać, że to prawda - wyjaśniał ks. Bednarz.

im

mpkor

Czytaj także

Kto zrozumie Judasza?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 09:00
W Wielki Piątek wysłuchamy drugiej i trzeciej części słuchowiska według powieści Dominique Reznikoff "Judasz Iskariota". W archiwalnej realizacji z 1997 r. w reżyserii Waldemara Modestowicza w tytułową rolę wcielił się Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Piątek: dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 23:50
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii – centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Sobota: Chrystus zstąpił do piekieł

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 23:37
- Jezus Chrystus zszedł do tej krainy umarłych żeby zanieść nadzieję wszystkim ludziom, tym, którzy przed nim odeszli z tego świata, ale też tym, którzy przyjdą po nim – wyjaśniał znaczenie Wielkiej Soboty ks. Krzysztof Ołdakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedziela wielkanocna: liturgia wszystkich liturgii

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 08:00
- Dzień ten ukazywany jest w symbolach obecnych w Wigilii Paschalnej: ogień, światło, woda, słowo, eucharystia. Rozpoczynamy świętowanie Zmartwychwstania od tej najbardziej uroczystej liturgii w ciągu roku – tłumaczył ks. Krzysztof Ołdakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co skrywa grób Jezusa Chrystusa? Przełomowe odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 09:50
Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach przedstawili wyniki badań, jakie przeprowadzono w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie podczas kilkumiesięcznych prac konserwacyjnych. Portal PolskieRadio.pl rozmawiał z uczestnikiem prac, dr. Fredrikiem Hiebertem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W tym dniu Jezus Chrystus pokonał śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 19:06
Dziś Wielki Piątek. To drugi dzień Triduum Paschalnego. Dzień Męki Pańskiej. Tego dnia Chrystus poniósł śmierć na krzyżu. W Kościele katolickim to czas powagi, smutku i żałoby. Dziś nie odprawia się mszy, a wiernych obowiązuje ścisły post. W Wielki Piątek wierni biorą udział w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, podczas której wspomina się pasję Chrystusa i adoruje krzyż.
rozwiń zwiń