X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wielkanoc - wiara i zmartwychwstanie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan zmartwychwstanie Jezusa jest naczelnym dogmatem wiary. Chrześcijanie czczą to wydarzenie w największym swoim dorocznym święcie, jakim jest Wielkanoc.
Audio
  • "Zmartwychwstanie według ewangelistów" - audycja Redakcji Programów Katolickich. (PR, 2002)
Fragment fresku przedstawiający zmartwychwstanie Jezusa
Fragment fresku przedstawiający zmartwychwstanie JezusaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Cztery ewangelie mówią, że Jezus wielokrotnie powtarzał, że powstanie z martwych. Jego uczniowie powinni więc być przygotowani, a jednak nie spodziewali się. Nie wierzyli, nie rozumieli i zostali zaskoczeni.

- Nie jest łatwo mówić o zmartwychwstaniu. Ciężkie to było również dla uczniów Jezusa – mówił ks. Michał Bednarz, biblista, przewodnik po Ziemi Świętej w audycji "Zmartwychwstanie według ewangelistów". – Dowodem dla uczniów był najpierw pusty grób, ale nie do końca przekonywujący, bo wiemy z ewangelii św. Mateusza, że mógł ktoś wykraść ciało Jezusa. Taka też była pierwsza reakcja kobiet, które przyszły do grobu.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, na czym polegają różnice w opisie czterech ewangelistów dotyczące zmartwychwstania Jezusa.

- Każdy z ewangelistów stawiał sobie inny cel. Na przykład dla świętego Jana najważniejszą rzeczą jest wiara. Wiara nie zawsze ma dowody. I Jan tę myśl od początku do końca doprowadza – Jezus przyszedł i oczekuje wiary – wyjaśniał ks. Bednarz. - Święty Mateusz kładzie nacisk na uwielbienie Jezusa, na to, że Chrystus, który przeszedł przez śmierć i ją zwyciężył, jest uwielbiony.

Wszyscy ewangeliści piszą, że Jezus po zmartwychwstaniu objawił się różnym osobom. - Jezus zrobił to po to, żeby ich przekonać, że to prawda - wyjaśniał ks. Bednarz.

Posłuchaj rozmowy ks. Michała Bednarza z Krzysztofem Drwalem.

im

Czytaj także

Kto zrozumie Judasza?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 09:00
W Wielki Piątek wysłuchamy drugiej i trzeciej części słuchowiska według powieści Dominique Reznikoff "Judasz Iskariota". W archiwalnej realizacji z 1997 r. w reżyserii Waldemara Modestowicza w tytułową rolę wcielił się Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Piątek: dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 23:50
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii – centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Sobota: Chrystus zstąpił do piekieł

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 23:37
- Jezus Chrystus zszedł do tej krainy umarłych żeby zanieść nadzieję wszystkim ludziom, tym, którzy przed nim odeszli z tego świata, ale też tym, którzy przyjdą po nim – wyjaśniał znaczenie Wielkiej Soboty ks. Krzysztof Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziela wielkanocna: liturgia wszystkich liturgii

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 08:00
- Dzień ten ukazywany jest w symbolach obecnych w Wigilii Paschalnej: ogień, światło, woda, słowo, eucharystia. Rozpoczynamy świętowanie Zmartwychwstania od tej najbardziej uroczystej liturgii w ciągu roku – tłumaczył ks. Krzysztof Ołdakowski.
rozwiń zwiń