X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wyścig Pokoju - kolarskie zmagania demoludów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 06:00
Wyścig Pokoju był przede wszystkim imprezą masową, która porywała tysiące ludzi. Pozwalał, choć na chwilę oderwać się od ponurej rzeczywistości PRL i poczucia dumy narodowej z sukcesów polskiej drużyny.
Audio
  • Wielki rok Szurkowskiego. (PR, maj 1970)
  • Relacja Polskiego Radia z finału Wyścigu Pokoju na Stadionie Narodowym w 1960 roku.
VIII Wyścig Pokoju, Stanisław Królak na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie
VIII Wyścig Pokoju, Stanisław Królak na Stadionie Dziesięciolecia w WarszawieFoto: Wikipedia/cc/Bundesarchiv

Międzynarodowy Bieg Kolarski Warszawa-Praga-Warszawa – pod taką nazwą 1 maja 1948 odbyły się pierwsze zawody bloku sowieckiego. Były to właściwie dwa wyścigi, bowiem uczestnicy wystartowali jednocześnie z Pragi i Warszawy.

Inicjatywa zorganizowania dużej, cyklicznej imprezy sportowej narodziła się wśród dziennikarzy dwóch komunistycznych dzienników: polskiego "Głosu Ludu" (wkrótce przemianowanego na "Trybunę Ludu") i czechosłowackiego "Rudego Prava". W 1952 roku dołączył do nich enerdowski "Neues Deutschland". Pod egidą trzech "bratnich partii", co roku w maju odbywały się zawody, których oficjalna nazwa od 1950 roku brzmiała "Wyścig Pokoju".

Kolarskie zmagania zawodników z demoludów i innych krajów zdobyły sobie od razu dużą i autentyczną popularność. Co roku tysiące ludzi w Polsce dopingowało naszych kolarzy na trasie poszczególnych etapów i podczas ekscytujących finiszów, które zazwyczaj odbywały się na stadionach. W 1957 roku ponad 100 tysięcy kibiców na Stadionie Dziesięciolecia obserwowało finisz ostatniego etapu wyścigu, z Łodzi do Warszawy.

Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Stanisław Królak, Lech Piasecki i Piotr Wadecki wygrywali Wyścig Pokoju stając się narodowymi bohaterami.

Przez kilkadziesiąt lat dwa tygodnie maja należały do zawodów, będących ogromnym sukcesem propagandowym komunizmu.

Ostatni wyścig zorganizowano w 2006 roku. Do dzisiaj nie udało się wznowić imprezy ze względów finansowych.

pd

Czytaj także

Staszek Królak Superstar

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 09:15
Staszek Królak Superstar
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec Układu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 06:00
1 lipca 1991 prezydenci Czechosłowacji, Polski, Bułgarii i Rumunii, wiceprezydent ZSRR oraz premier Węgier w Pradze podpisali protokół o uznaniu Układu Warszawskiego za nieistniejący.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wyczynie Królaka Polska przesiadła się na rowery

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 13:00
Pierwsza wygrana reprezentanta Polski w prestiżowym przed laty Wyścigu Pokoju smakowała polskim kibicom kolarstwa najbardziej. Dokładnie 56 lat temu w wyścigu triumfował Stanisław Królak.
rozwiń zwiń