Historia

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 05:45
3 maja 1966 na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
Audio
  • Audycja historyczna poświęcona obchodom Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. Wypowiedź historyka prof. Jerzego Eislera. (PR, 15.12.2001)
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966) fot. Wikimedia Commons.
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966) fot. Wikimedia Commons.

W 1966 roku minęło tysiąc lat od chrztu księcia Mieszka I - wydarzenia uważanego za początek istnienia państwa polskiego.

- Spór o kształt polskiego Millenium, tego, czy mamy świętować tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy tysiąclecie państwowości polskiej, której najdoskonalszą emanacją w zamyśle komunistów miała być Polska Ludowa, rozpalił namiętności aż do białości - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler.

Przez kilka miesięcy ostro rywalizowano o kształt Millenium. Uroczystościom kościelnym, nierzadko w tym samym miejscu i czasie, władze komunistyczne przeciwstawiały świeckie manifestacje patriotyczne. Jednym z najważniejszym elementów obchodów kościelnych była peregrynacja po kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

- Władze zdecydowały się na coś nieprawdopodobnego. Zdecydowano się na aresztowanie obrazu. Przewożono go tak, żeby uniemożliwić wiernym uroczyste towarzyszenie pielgrzymce obrazu - komentował historyk w audycji z cyklu "Kronika Polska".

Jednocześnie sięgnięto po metody policyjne. Przeciwko manifestantom katolickim zmobilizowano robotników. Na przykład w Warszawie aktyw robotniczy pałkami rozpędzał młodzież katolicką wracającą z katedry ze spotkania z kardynałem Wyszyńskim. Przez szereg miesięcy trwała gwałtowna kampania propagandowa. Równocześnie komuniści dwukrotnie w 1966 nie zgodzili się na przyjazd do Polski papieża Pawła VI.

- Przez blisko trzy lata, do stycznia 1969, władze odmawiały też paszportu kardynałowi Wyszyńskiemu na wyjazd do Rzymu. Takie to były obchody polskiego Millenium - podsumował prof. Eisler.

mjm

Czytaj także

Prymas Stefan Wyszyński zwolniony z komunistycznego aresztu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 05:50
Po trzech latach więzienia komuniści zdecydowali się na uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego. 26 października 1956 roku kardynał wrócił do Warszawy z ostatniego miejsca internowania w Komańczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księży patriotów" wymyśliła bezpieka

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 05:40
- Autorem reżimowego planu walki z kościołem katolickim w Polsce jest gen. NKWD Iwan Sierow. To on ustalił zasadnicze wytyczne i metody działania - mówił w 1955 roku na antenie Radia Wolna Europa były funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń