Historia

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:45
3 maja 1966 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966)
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966)Foto: Wikipedia/domena publiczna

W 1966 roku minęło tysiąc lat od chrztu księcia Mieszka I - wydarzenia uważanego za początek istnienia państwa polskiego.

- Spór o kształt polskiego Millenium, tego, czy mamy świętować tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy tysiąclecie państwowości polskiej, której najdoskonalszą emanacją w zamyśle komunistów miała być Polska Ludowa, rozpalił namiętności aż do białości - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler.

Przez kilka miesięcy ostro rywalizowano o kształt Millenium. Uroczystościom kościelnym, nierzadko w tym samym miejscu i czasie, władze komunistyczne przeciwstawiały świeckie manifestacje patriotyczne. Jednym z najważniejszym elementów obchodów kościelnych była peregrynacja po kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

- Władze zdecydowały się na coś nieprawdopodobnego. Zdecydowano się na aresztowanie obrazu. Przewożono go tak, żeby uniemożliwić wiernym uroczyste towarzyszenie pielgrzymce obrazu - komentował historyk w audycji z cyklu "Kronika Polska".

Jednocześnie sięgnięto po metody policyjne. Przeciwko manifestantom katolickim zmobilizowano robotników. Na przykład w Warszawie aktyw robotniczy pałkami rozpędzał młodzież katolicką wracającą z katedry ze spotkania z kardynałem Wyszyńskim. Przez szereg miesięcy trwała gwałtowna kampania propagandowa. Równocześnie komuniści dwukrotnie w 1966 nie zgodzili się na przyjazd do Polski papieża Pawła VI.

- Przez blisko trzy lata, do stycznia 1969, władze odmawiały też paszportu kardynałowi Wyszyńskiemu na wyjazd do Rzymu. Takie to były obchody polskiego Millenium - podsumował prof. Eisler.


Posłuchaj
07:32 millenium___4597_01_iv_tr_0-0_99052290d398bc0[00].mp3 Audycja historyczna poświęcona obchodom Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. Wypowiedź historyka prof. Jerzego Eislera. (PR, 15.12.2001)

 

mjm/im

Czytaj także

70 lat temu bezpieka aresztowała prymasa Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 05:50
25 września 1953 roku bezpieka osadziła prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego w małym klasztorze w Rywałdzie, niedaleko Lidzbarku. Klasztor został przebudowany na więzienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czołgi przeciw wierze. Zapomniane Millenium Chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 23:46
- Państwo próbowało zagłuszyć Kościół w czasie obchodów Millenium Chrztu Polski. Udało się wówczas wyprowadzić społeczeństwo na ulice i pokazać władzy państwowej, że potrafimy się zebrać przeciw niej - mówi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Non possumus" - sprzeciw wobec ingerencji komunistów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 05:40
Episkopat Polski odpowiedział dwoma słowami na żądania władzy komunistycznej, która chciała wymusić zgodę na ingerencje w wewnętrzne życie Kościoła. "Non possumus" ("Nie możemy") stało się symbolem sprzeciwu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 1966, czyli walka Kościoła i Gomułki o rząd polskich dusz

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 05:55
16 kwietnia 1966 roku uroczysty orszak z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wyruszył z Gniezna do Poznania. Było to wydarzenie związane z kościelnymi obchodami Milenium Chrztu Polski. 
rozwiń zwiń