Historia

Kolej Transsyberyjska – najdłuższa kolej świata

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 05:30
Przebiega przez 8 stref czasowych, a jej całkowita długość wynosi 9288,8 km. Kolej Transsyberyjska to najdłuższa linia kolejowa na świecie. Jej główny szlak prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez: Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck.
Kolej Transsyberyjska, stacja w Khilok, aut. Siergiej Prokudin-Gorski (1903 rok).
Kolej Transsyberyjska, stacja w Khilok, aut. Siergiej Prokudin-Gorski (1903 rok). Foto: źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikipedia/dp

31 maja 1891 roku rozpoczęła się budowa Kolei Transsyberyjskiej. Budowa całej sieci linii kolejowych prowadzących przez rozległe tereny Rosji trwała aż do 1916 roku.

O swojej podróży Koleją Transsyberyjską opowiadał w Polskim Radiu fotoreporter Krzysztof Miller. Fotografował on każdy z 50 dni swojej podróży. - Na podstawie tego jednego pociągu można odtworzyć miniaturę Rosji i nauczyć się Rosjan - zaznaczał w 2003 roku.

Dowód potęgi władcy

Kolej Transsyberyjska była zamysłem Aleksandra III, który w 1886 roku postanowił zbudować Wielką Syberyjską Drogę. Rok później wyruszyła pierwsza ekspedycja mająca wytyczyć szlak tej najdłuższej kolei na świecie. Kilka lat później oficjalnie rozpoczęły się prace nad pierwszą nitką łączącą Władywostok z Czelabińskiem. Kamień węgielny w 1891 roku pod budowę pierwszej nitki Kolei Transsyberyjskiej położył we Władywostoku sam car Mikołaj II.

Oprócz głównej linii transsyberyjskiej można wyróżnić trzy kolejne: linia transmandżurska (Moskwa – Pekin), linia transmongolska (Moskwa – Pekin, przez Ułan Bator) oraz Bajkalsko-Amurska Magistrala (Moskwa – Sowiecka Gawań).

– Rosji nie można nigdy poznać do końca, bo Rosja jest zbyt wielka, tajemnicza i nieodgadniona – mówił Krzysztof Miller. – Natomiast wydaje mi się, że poczułem dużą część tej Rosji i to doświadczenie będzie procentowało w kolejnych wyprawach.


Posłuchaj
08:50 Kolej Transsyberyjska.mp3 O podróży Koleją Transsyberyjską, poznawaniu przez nią Rosji i Rosjan oraz o tym, czy wyruszyłby ponownie na taką wyprawę mówi fotoreporter Krzysztof Miller (14.08.2003)

 

Życie w pociągu

Wagony pociągu jadącego przez całą Rosję stają się miejscem życia podróżnych. Na dworcach odbywa się handel obwoźny. Podczas postojów pociągu podróżni zaopatrują się w żywność i inne lokalne produkty. Kolej Transsyberyjska umożliwia Rosjanom mieszkającym wzdłuż jej torów po prostu egzystencję. – Towary jakie nam proponowano to i czajniki, telefony, kiełbasy, wódka, papierosy, alkohol, po prostu wszystko – wspominał Krzysztof Miller.

Trudna podróż

Wielotygodniowa podróż Koleją Transsyberyjską to zapewnienie wielu przygód i możliwość poznania nowych kultur.

– We Władywostoku potknąłem się kiedyś na okręcie, zakląłem po polsku okazało się, że kapitanem statku jest Ukrainiec, który powiedział: "O, Polak, zrobimy wam wycieczkę" – wspominał Miller. – Przewiózł nas kutrem po zamkniętym porcie we Władywostoku. Powiedział jeszcze: "Rób zdjęcia, tego jeszcze nikt z zagranicy nie fotografował".

Sama podróż, zwłaszcza najgorszą klasą jest bardzo ciężka. – Przygotowując się do tej podróży, nigdy nie pomyślałbym, że będzie tak ciężko, a po powrocie tak przyjemnie – podkreślał Krzysztof Miller. – Drugi raz bym się nie zdecydował na taką podróż, ale było pięknie.

Kolej Transsyberyjska jest modernizowana, a wagony pociągu odnawiane. Powoli znika też handel obwoźny z pociągu i wokół stacji. Kolej zmienia się tak samo, jak i świat wokół niej.

mb/im

Czytaj także

Kolej Transsyberyjska – Rosja w miniaturze

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 06:00
– Obserwując życie wewnętrzne tego jednego pociągu, osób, które nim podróżują, można nauczyć się Rosji i Rosjan – tak zalety podróżowania Koleją Transsyberyjską ukazywał Krzysztof Miller, fotoreporter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna II – demon zła, natchnienie filozofów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 05:40
W Polsce Katarzyna II oceniana jest bardzo surowo, uważa się ją za główną sprawczynię upadku naszej państwowości. To ona przysyłała do Warszawy ambasadorów, którzy rządzili jak namiestnicy podbitych prowincji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syberia. O takich miejscach historia milczy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 08:33
- W 1940 roku na stacji Buraczicha zatrzymał się pociąg, z którego wysiedli ludzie wywiezieni ze swoich rodzinnych stron. Byli z nimi starzy i chorzy, nawet maleńkie dzieci - mówi o losie polskich zesłańców Elena Kuzniecowa z muzeum w Niandomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władywostok – miasto na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 06:00
Oddział marynarzy i żołnierzy rosyjskich zajmuje odnogę Złoty Róg nad Zatoką Piotra Wielkiego na Dalekim Wschodzie. W tym miejscu 2 lipca 1860 powstaje miasto Władywostok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj II Romanow. Car, który nie sprostał swoim czasom

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 05:30
- Rosja w tym bardzo szczególnym okresie, tak dramatycznym, tak brzemiennym w konsekwencje potrzebowała samowładcy o silnej osobowości - wyjaśniał prof. Leszek Jaśkiewicz. - Mikołaj nią nie dysponował.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Brat Marszałka na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 05:40
- Na Sachalinie Bronisław Piłsudski jest znacznie bardziej znany niż w Polsce. Jest uważany za bohatera narodowego - mówił na antenie Polskiego Radia Józef Żytek. Dzięki działaniom Piłsudskiego wiemy, jak brzmiał język Ajnów. Dzisiaj mija 106. rocznica jego śmierci. 
rozwiń zwiń