Historia

Mahomet - ostatni prorok

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 07:00
- W wypadku takich ludzi trudno jest stwierdzić, co jest prawdą, a co legendą – mówił w Polskim Radiu prof. Janusz Danecki, arabista, w rozmowie z Elżbietą Kollat.
Audio
  • "Lektury Czwórki - Mahomet" - audycja Elżbiety Kollat z udziałem prof. Janusza Daneckiego, arabisty z UW. (PR, 2.12.1991)
  • "Żyjąc według przykazań - naśladując Mahometa" - audycja z udziałem arabisty, Bogusława Zagórskiego. (PR, 1986)
  • Recytacje Mahometa, czyli z czego składa się "Koran", o czym mówi i jakie jest jego przesłanie. Audycja "Lektury Czwórki. (PR, 4.12.1991)
Mahomet w niebie, miniatura z XVIII wieku
Mahomet w niebie, miniatura z XVIII wiekuFoto: Angels in Islam, CC-PD-Mark, Muhammad in Persian miniatures

Prorok Mahomet był w VII wieku twórcą nowej religii - islamu, nowego państwa - zjednoczonej Arabii i nowego języka literackiego - klasycznego arabskiego języka Koranu, za którego pośrednictwem - jak się wierzy - Mahometowi zostało objawione słowo Boże.

Nie jest znana dokładna data narodzin Mahometa. Wiemy, że urodził się w Mekce, a zmarł 8 czerwca 632 w Medynie. Jego wielka podróż z Mekki do Medyny, określana jako Hidżra zakończyła się 24 września 622.

- W wypadku takich ludzi trudno jest stwierdzić, co jest prawdą, a co legendą - mówił w Polskim Radiu prof. Janusz Danecki, arabista, w rozmowie z Elżbietą Kollat. - W przypadku Mahometa mamy jeszcze tę przeszkodę, że przez okres 100 lat od jego śmierci, nie zachowały się żadne źródła pisane ani żadne relacje świadków – wyjaśniał prof. Danecki.

/

źr. Wikipedia CC,Muhammad in The Life of Mahomet. Source: Mohammed Image Archive

Ojciec Mahometa zmarł przed jego narodzinami, zaś jego matka kiedy miał ok. 6 lat. Jego wychowaniem zajął się wtedy dziadek, a po jego śmierci wuj Abu Talib. Był on  bogatym kupcem i Mahomet miał brać udział w karawanach, wysyłanych przez niego do Syrii.

Źródłem wiedzy na temat osoby Mahometa jest "Koran", święta księga islamu. Z punktu widzenia historyka ma on jednak ograniczoną wartość, ponieważ zadaniem "Koranu" było przekazanie treści objawienia, a nie opowieść o osobie proroka. Dlatego na podstawie samego Koranu w żadnym razie nie da się odtworzyć jego pełnej biografii. Z "Koranu" dowiadujemy się m.in. że Mahomet jest śmiertelnym człowiekiem i nie przypisuje mu się żadnych cudów.

Muzułmanie wierzą, że Bóg zesłał Mahometa jako ostatniego proroka, żeby wyjaśnić ludziom, jak mają żyć. Wiara w posłannictwo Mahometa jest podstawowym dogmatem islamu. Najkrótsze muzułmańskie wyznanie wiary, "szahada", zaliczana do "pięciu filarów wiary" ma postać: "Nie ma bóstwa oprócz Boga, a Mahomet jest wysłannikiem Boga".

- Z punktu widzenia chrześcijan islam jest zniekształceniem religii. Jeżeli patrzymy ze strony muzułmańskiej, to chrześcijaństwo czy judaizm są zniekształceniem religii - mówił prof. Janusz Danecki. – Muzułmanie uważają, że wszyscy prorocy ze starego i nowego testamentu, w tym Jezus, są prorokami islamu. Jednak inna jest interpretacja tych tekstów. Żeby to wszystko zrozumieć, trzeba wywodzić się z kultury muzułmańskiej.

Posłuchaj audycji "Żyjąc według przykazań - naśladując Mahometa", w której Bogusław Zagórski, arabista, wyjaśnia m.in., kim dla muzułmanów jest Jezus, w co wierzą wyznawcy islamu, jakie mają wyobrażenie nieba i piekła.

im

Zobacz więcej na temat: HISTORIA islam religia
Czytaj także

Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 05:30
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a specjalny edykt proklamował swobodę wyznawania tej religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salman Rushdie: Chomeini zawdzięcza coś mnie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 22:40
- Chomeini posłużył się mną, aby nadać nowy impet swojej słabnącej z każdym dniem rewolucji - mówił Salman Rushdie w "Klubie Trójki". Autor "Szatańskich wersetów" udzielił wywiadu Michałowi Nogasiowi w 25. rocznicę ukazania się książki, która wywołała wielkie emocje i doprowadziła do nałożenia na pisarza fatwy przez ajatollaha Chomeiniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruhollah Chomeini przejmuje władzę w Iranie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 07:00
Kiedy po 8 latach wygnania wrócił do kraju witały go wiwatujące tłumy. 11 lutego 1979, obwołany religijnym przywódcą islamskiej rewolucji, ajatollach Ruhollah Chomeini przejął władzę w Iranie. Nie oznaczało to jednak rządów demokratycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Mekki do Medyny - jak Mahomet budował islam

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 06:00
Według tradycji w 610 roku Mahometowi ukazał się archanioł Gabriel, który przekazał mu podstawy Koranu. Prorok 3 lata później zaczął publicznie propagować nową religię. Wkrótce zaczęła się rozpowszechniać, głównie wśród ubogich warstw społecznych.
rozwiń zwiń