X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Nowy Jork – miasto marzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 06:00
Nowy Jork jest najludniejszym miastem w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku populacja miasta przekroczyła rekordową liczbę 8,5 mln mieszkańców.
Audio
  • Nowy Jork – miasto idealne czy przeklęte? Dyskutują: amerykanistka Ewa Winnica, dziennikarka Magdalena Rittenhous oraz urbanista prof. Piotr Lorens, aud. Pauliny Wilk z cyklu "Rozmowy po zmroku" (3.12.2013)
Nowy Jork w 1930 roku, w tle Chrysler Building
Nowy Jork w 1930 roku, w tle Chrysler BuildingFoto: Lewis Hine/Archiwa Państwowe USA/Wikipedia/dp

24 września 1664 roku Holendrzy przekazali Anglikom Nowy Amsterdam. Prawie rok później 12 czerwca 1665 miasto zostało przemianowane na Nowy Jork. Przez wieki uzyskało status miasta idealnego. W Nowym Jorku spotyka się biznes, sztuka i ci, którzy wierzą, że właśnie tam spełni się ich amerykański sen.

– Czuję, że mieszkam w mieście fascynującym – mówiła dziennikarka Magdalena Rittenhous w 2013 roku w audycji Pauliny Wilk. – Jest to miasto, które bardzo trudno opowiedzieć, jest pełne sprzeczności i tym bardziej czyni je fascynującym.

Nowy
Nowy Amsterdam w 1664 roku, kiedy kontrolę nad tym obszarem przejęła Anglia, przemianowując go na Nowy Jork, aut. Johannes Vingboons, Wikipedia/dp

Genialne w prostocie

W XIX wieku dynamiczny rozwój oraz napływ imigrantów powodował silnie przekształcenia w strukturze Nowego Jorku. W 1898 roku rozpoczęło się kształtowanie nowoczesnej metropolii.

– Miasto jest zaprojektowane na niesłychanie prostym planie, na szeregu siatek prostokątnych – podkreślał urbanista prof. Piotr Lorens. – Daje to tyle swobody, ile właściciele poszczególnych działek potrzebują.

Połączono Brooklyn (dotychczas niezależny), hrabstwa: Nowy Jork i Richmond, a także zachodnie obszary hrabstwa Queens. Całość komunikacyjnie zintegrowało metro, którego pierwsza linia została otwarta w 1904 roku.

– Nowy Jork to nie jest typowe amerykańskie miasto, które znamy z popularnych filmów, gdzie wszędzie jeździ się samochodami – mówił prof. Lorens. – To jest miasto niesamowicie kompaktowe, gdzie samochód nie jest nikomu do niczego potrzebny.

Inkubator przestępczości

W Nowym Jorku obok milionerów żyją skrajnie biedni ludzie. Nikogo nie dziwi bezdomny leżący na chodniku, którego mijają idący do pracy eleganccy biznesmeni.

Lata 20. XX wieku to okres dla miasta przełomowy. Wówczas wprowadzono w Stanach Zjednoczonych prohibicję. Nowy Jork opornie zareagował na takie ograniczenia. XIX-wieczne gangi zajęły się nielegalnym handlem alkoholem. Wtedy wykształciły się nowe formy przestępczości.

W tym czasie dokonało się również wiele innych zmian na gruncie społecznym: zabroniono pracy dzieciom, poprawiła się sytuacja najbiedniejszych mieszkańców slumsów. Okres ten wiązał się z boomem gospodarczym i wznoszeniem charakterystycznych dla miasta drapaczy chmur.

– Zagęszczenie wysokich budynków w Nowym Jorku jest to czysta pragmatyka – zaznaczał prof. Lorens. – To wynika z tego, że terenów jest mało, a jedyną drogą jest droga w górę.

Miasto symboli

Nowy Jork i jego budynki stały się na całym świecie symbolem dobrobytu i spełnieniem marzeń. W tym mieście wszystko jest największe, najlepsze, najnowocześniejsze. Przy Wall Street znajduje się największa na świecie giełda – Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Tamtejsze metro jest największym systemem szybkiej kolei miejskiej na świecie pod względem liczby stacji. Most George’a Washingtona jest najbardziej ruchliwym mostem dla pojazdów silnikowych. A maraton nowojorski jest największą tego typu imprezą na globie.

Nic dziwnego, że Nowy Jork wciąż przyciąga ludzi, którzy pragną osiągnąć sukces. – Tutaj trzeba mieć grubą skórę i rozpychać się łokciami – podkreślała Magdalena Rittenhous. – Jest to miasto, które przyciąga najbardziej utalentowanych ludzi z całego świata, więc jest się tu bardzo ciężko przebić.

Czy Nowy Jork rzeczywiście jest miastem idealnym, czy mieszkańcy tego miasta spełniają swój amerykański sen? Posłuchaj rozmowy gości Pauliny Wilk: dziennikarki i amerykanistki Ewy Winnicy, dziennikarki i tłumaczki Magdaleny Rittenhous oraz urbanisty prof. Piotra Lorensa.

mb

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Nowy Jork USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alaska - najlepszy zakup w dziejach USA

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 08:00
Kupno Alaski przez Stany Zjednoczone uznano początkowo za jedną z najgorszych transakcji w historii USA. Dopiero po latach zostały docenione surowce i inne dobra, które zrodziła ta ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Titanic - katastrofa, która stała się legendą

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 06:00
Na pokładzie, nazwanego niezatapialnym, statku było około 2200 osób - pasażerów i załogi. Zginęło 1500 osób i choć nie była to największa katastrofa na morzu, media wykreowały ją na najbardziej znaną. Ostatnio ujawnione fakty rzucają nowe światło na tragedię statku.
rozwiń zwiń