Historia

Zygmunt Nowakowski: "Mam być pochowany na polu karnym Cracovii"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 07:00
Tak prosił jeden z najbardziej znanych kibiców Cracovii i jeden z jej prezesów Zygmunt Nowakowski, którego felietony w Radiu Wolna Europa przeszły do legendy audycji radiowych i do legendy klubu Cracovia.
Audio
  • "Mam być pochowany na polu karnym Cracovii" - Zygmunt Nowakowski - fragment felietonu z 1953 roku pt. "Listy do Polski. List do Krakowa", Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa
  • List Zygmunta Nowakowskiego do Krakowa. Audycja z cyklu "Listy do Polski" (RWE, 5.03.1953)
Skład KS Cracovii, pierwszego mistrza Polski w piłce nożnej
Skład KS Cracovii, pierwszego mistrza Polski w piłce nożnejFoto: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cracovia_1921.jpg

13 czerwca mija 108. rocznica założenia Cracovii - najstarszego nieprzerwanie istniejącego polskiego klub sportowego, założonego w 1906 roku.

Jednym z kibiców Cracovii był wybitny krakowianin, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego i wiceprezes Cracovii Zygmunt Nowakowski, urodzony w 22 stycznia 1891 w Krakowie (zmarł 4 października 1963 w Londynie). Ten znany polski pisarz, felietonista, dziennikarz, aktor, reżyser teatralny, doktor filologii polskiej od 1939 roku przebywał na emigracji. Przez wiele lat związany był z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Przed jej mikrofonem wygłaszał cykliczne felietony dotyczące historii i literatury polskiej oraz dawał wyraz swojej miłości do opuszczonego kraju i głębokiej tęsknocie do rodzinnego miasta Krakowa.

Zygmunt
Zygmunt Nowakowski - autor gawęd historyczno-literackich.

Jeden z jego radiowych felietonów z cyklu "Listy do Polski” z numerem 1 z 5 marca 1953 roku miał tytuł "List do Krakowa” i przeszedł do legendy audycji radiowych oraz do legendy klubu Cracovia.

- Jeszcze chcę żyć w Krakowie i chcę koniecznie co niedziela chodzić na mecze Cracovii. Tutaj nie chodzę na mecze, bo co mi przyjdzie, że wygra jakiś Arsenal. Co innego Cracovia, zwłaszcza w spotkaniu z Wisłą. Ja to jeszcze muszę zobaczyć. A gdy mi przyjdzie ten świat rzucić, mam być pochowany nie gdzie indziej, tylko na polu karnym Cracovii. Po śmierci nawet będę bronił, bom krakowiak – mówił w 1953 roku Zygmunt Nowakowski na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Posłuchaj 8587 minut nagrań z felietonami Zygmunta Nowaczyńskiego w serwise specjalnym radiawolności.polskieradio.pl.

Posłuchaj całego felietonu Zygmunta Nowakowskiego, poświęconego tęsknocie do Krakowa.

/

Cracovia mistrzem Polski

Nz. Ogłoszenie o powstaniu Cracovii w dzienniku "Nowa Reforma" z 13 czerwca 1906

13 marca 1912 roku otwarty został stadion klubu, a w 1913 Cracovia zdobyła mistrzostwo Galicji. Potem pięć razy była mistrzem Polski – w 1921, 1930, 1932, 1937 i w 1948.

Mecz o mistrzostwo z 1948 roku był najważniejszym meczem w historii klubu. Rozegrany został 5 grudnia na stadionie Garbarni Kraków z drużyną Wisły Kraków. Grająca bez dwóch swoich czołowych graczy Cracovia, mimo straty gola już w 1 minucie, doprowadziła do wyrównania, a potem pokonała swojego rywala (3:1) i zdobyła mistrzostwo Polski.

/
Fani Cracovii dziś, źr. Piotr Drabik - Flickr/CC

 

Klub ma swoją tradycję, tzw. treningu noworocznego, czyli meczu piłki nożnej rozgrywanego między składem podstawowym i rezerwowym klubu. Rozgrywany jest  każdego roku 1 stycznia.
Jedna z wersji głosi, że pierwszy trening noworoczny Cracovii podpatrzył w Wiedniu piłkarz Mieczysław Wiśniewski i w 1920 przeniósł go do Krakowa. Inna historia mówi, że możliwe jest także, że do pierwszego noworocznego treningu doszło w 1924 lub 1925, kiedy to obrońca Cracovii i reprezentacji Polski, Ludwik Gintel wracał nad ranem z klubowymi kolegami z balu sylwestrowego i zaproponował im grę w piłkę na boisku klubu.

Cracovia o swoim słynnym kibicu nie zapomniała do dziś. W marcu 2011 roku w 120.rocznicę urodzin Zygmunta Nowakowskiego przed meczem Cracovii z warszawską Legią na stadionie w Krakowie rozległ się głos Zygmunta Nowakowskiego z legendarnym dźwiękiem z 1953 roku. Nagranie pochodziło z archiwum Radia Wolna Europa dostępnego na portalu PolskieRadio. pl

im