Historia

Ksawery Pruszyński. Wybrańcy bogów umierają młodo

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
– Odwracał sobie świat lepszą stroną do siebie – mówiła wydawca Irena Szymańska. – Wszędzie tam, gdzie mógł, starał się znaleźć coś dobrego, pozytywnego.
Ksawery Pruszyński
Ksawery PruszyńskiFoto: PAP/CAF/Shutterstock

13 czerwca 1950 roku w Rhynern koło Düsseldorfu w Niemczech w tragicznym wypadku zginął Ksawery Pruszyński, polski reportażysta, publicysta, literat i dyplomata. Życie stracił w wieku 43 lat, u szczytu swojej kariery i w pełni sił życiowych.

– On nie powinien tego samochodu prowadzić – mówił publicysta Konstanty Łubieński w audycji Sławomira Szofa "Postacie XX wieku". – Wszyscy wiedzieli, że Ksawery miał wiele talentów, ale kierowcą był po prostu haniebnym. To był antytalent prowadzenia samochodu.

Wrażliwy analityk świata

Ksawery Pruszyński urodził się 4 grudnia 1907. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w redakcji krakowskiego "Czasu" – najpierw jako korektor, potem autor przeglądu prasy zagranicznej, aż wreszcie jako reportażysta. W latach 30. publikował w "Buncie Młodych".

Jeszcze w 1936 roku był korespondentem z wojny domowej w Hiszpanii. W 1932 roku w swojej debiutanckiej książce "Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193?" postawił tezę, że to o Gdańsk wybuchnie nowa wojna europejska. Niestety jego podejrzenia zrealizowały się w rzeczywistości. Podczas II wojny światowej walczył nie tylko piórem, ale i na froncie, jako żołnierz. Brał udział w bitwie o Narwik, a z 1. Dywizją Pancerną uczestniczył w bitwie pod Falaise.

– Polska była dla niego absolutnie wszystkim – mówił Konstanty Łubieński. – Ale był oczywiście artystą, zarówno w tym sensie, że był doskonałym pisarzem, jak i dlatego, że posiadał niezwykle wrażliwą naturę pozwalającą na wyczucie tych zjawisk, którzy inni poznają na drodze żmudnych analiz.

Nowoczesny dziennikarz

– Ksawery Pruszyński to było bardzo ciekawe zjawisko w naszej literaturze – wspominał w 1973 roku pisarz Melchior Wańkowicz.

Pruszyński uznawany jest za jednego z lepszych polskich reportażystów. Ryszard Kapuściński stwierdził, że Pruszyński "sprawił, że reportaż stał się nie tylko produktem oka, ale również i umysłu". Pracował jako dziennikarz i reporter, m.in. w "Głosie Ameryki", a także współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa.

– Tak, jak każdy wielki talent, był wielkim egocentrykiem, przede wszystkim bardzo cenił swoją twórczość – wspominał Mieczysław, brat Ksawerego Pruszyńskiego.

Jak podkreślali jego przyjaciele, Pruszyński lubił mierzyć się z innymi na argumenty. Nigdy nie unikał wyrażania wyrazistych opinii, ponadto miał wielką zdolność do wygłaszania porywających publicznych mów.

– Ironia nigdy nie opuszczała Ksawerego – podkreślał Mieczysław Pruszyński. – W rozmowie zawsze widział tę ironiczną stronę. Wtedy, kiedy polemizował zawsze wychodziło na jaw. W przemówieniach był po prostu bezlitosny.

Romans z polityką

Był dyplomatą rządu polskiego na emigracji, w latach 1941-1942 pracował jako attaché prasowy ambasady RP w Kujbyszewie w Związku Radzieckim. Po wojnie wrócił do Polski.

Wrodzona inteligencja Pruszyńskiego została wykorzystana na arenie międzynarodowej. Uczestniczył w pierwszych sesjach ONZ, był radcą ambasady w Stanach Zjednoczonych. Następnie został ministrem pełnomocnym Polski w Hadze. Jak wspominała Irena Szymańska w korespondencji z nią Pruszyński zdradzał jej kolejne pomysły na teksty. Jego wielkim marzeniem było napisanie książki o Adamie Mickiewiczu.

– Gdybym go mogła spotkać na tamtym świecie to zdaje mi się, że wiem, co by mi powiedział – mówiła Irena Szymańska. – Powiedziałby chyba: "A widzisz! A jednak byłem wybrańcem bogów. Umarłem młodo".

Posłuchaj audycji o Ksawerym Pruszyńskim, w której wspominają go przyjaciele. W audycji wykorzystano również archiwalną wypowiedź samego Ksawerego Pruszyńskiego.


Posłuchaj
29:21 Ksawery Pruszyński.mp3 O Ksawerym Pruszyńskim mówią: pisarz Melchior Wańkowicz, publicysta Mieczysław Pruszyński, wydawca i pisarka Irena Szymańska oraz publicysta Konstanty Łubieński, w audycji wykorzystano wypowiedź Ksawerego Pruszyńskiego z 1946 roku, aud. Grażyny Gronczewskiej z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 15.10.2000)

 

mb

Czytaj także

Michał Radlicki: Pruszyński był obserwatorem

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:35
- Mówił o sobie: jestem liberałem, bo liberalizm to nie ideologia, a charakter - tak o Ksawerym Pruszyńskim opowiadał w Dwójce redaktor Michał Radlicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieść o Mickiewiczu" - życie wieszcza według Ksawerego Pruszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:30
Od 6 lutego do 17 marca w paśmie "Książka do słuchania" - "Opowieść o Mickiewiczu" Ksawerego Pruszyńskiego, czyli napisana z pasją biografia wieszcza. Książkę tę nagrał dla Polskiego Radia Gustaw Holoubek, którego 100. urodzin obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Drobne wściekłości dziadka żółciowca". Stefan Kisielewski i jego "Dzienniki"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 05:52
– Pod koniec życia ojciec powiedział Wiesławowi Uchańskiemu, prezesowi wydawnictwa Iskry: "zostawiam ci taką bombę, może to wydasz, ale ludzie będą mieli do ciebie pretensje" – mówił w Polskim Radiu Jerzy Kisielewski, syn Stefana Kisielewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Hen skończył sto lat. Pisarz w Jedynce: miałem dość dramatyczną młodość

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 12:35
Józef Hen to znakomity pisarz i scenarzysta. Jest autorem takich książek, jak m.in. "Nowolipie", "Nikt nie woła", "Mój przyjaciel król" i "Nie boję się bezsennych nocy". - Szczęście polega na tym, żeby natrafić na dobrych ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. W środę, 8 listopada, obchodził setne urodziny, a w najnowszej rozmowie z Magdą Mikołajczuk dzieli się swoimi jubileuszowymi wspomnieniami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melchior Wańkowicz - jeden z ojców polskiego reportażu, którego twórczości nie znamy w pełni

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 13:04
"W kościołach Meksyku", "Opierzona rewolucja", czy powieść "Ziele na kraterze" - to niektóre z dzieł Melchiora Wańkowicza, w których zaczytywały się pokolenia. W 2024 roku, zgodnie z uchwałą Sejmu, wspominamy twórczość pisarza, dziennikarza, reportażysty i publicysty, nazwanego jednym z ojców polskiego reportażu.
rozwiń zwiń