X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Historyczne projekty Portalu Polskiego Radia dostrzeżone w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 14:00
"W dowód uznania za zasługi dla polsko-węgierskiej współpracy historycznej i naukowej” ambasador Iván Gyurcsík odznaczył osoby zasłużone dla polsko-węgierskiej pamięci historycznej - m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i dyrektora Portalu Polskiego Radia. Uroczystość odbyła się w dniu symbolicznym dla najnowszej historii Węgier.
Audio
  • "Rewolucja na Węgrzech” – apel Imre Nagy’a – premiera Węgier – o pomoc przeciwko wojskom sowieckim atakującym Budapeszt, informacja o stłumieniu powstania. (RWE, 4.11.1956)
Węgry 1956. Wystąpienie premiera Imre Nagya w stacji radiowej w Budapeszcie. PAPKEYSTONE
Węgry 1956. Wystąpienie premiera Imre Nagya w stacji radiowej w Budapeszcie. PAP/KEYSTONE

Dziś mija 58. rocznica egzekucji premiera Imre Nagy’a, przywódcy węgierskiej rewolucji 1956 roku.

4 listopada 1956 roku Imre Nagy apelował na antenie Radia Wolna Europa: "Dziś we wczesnych godzinach rannych wojska sowieckie rozpoczęły atak na naszą stolicę, chcąc obalić legalny i demokratyczny rząd Węgier. Nasze wojska podjęły walkę. Na pomoc, na pomoc, na pomoc!...".

Pomoc nie nadeszła. Powstanie węgierskie zostało krwawo stłumione. Premier Imre Nagy schronił się w ambasadzie Jugosławii, skąd został podstępnie wydany w ręce władz komunistycznych. Stalinowski sąd wymierzył mu wyrok śmierci. Został rozstrzelany w nocy z 15 na 16 czerwca 1958 roku, pochowany na śmietniku ze skrępowanymi drutem kolczastym rękami i nogami. Podczas rządów komunistycznych jego grób nie był dostępny dla odwiedzających.
Oficjalny pogrzeb Imre Nagy’a odbył się w czerwcu 1989 roku i stał się jednocześnie symbolicznym końcem komunizmu na Węgrzech.
Portal Polskiego Radia niejednokrotnie podejmował tematy związane z najnowszą historią Węgier. Z okazji 55. rocznicy wybuchu powstania został uruchomiony serwis specjalny Węgry 56, a 3 listopada 2011 odbyła się konferencja pod honorowym patronatem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza. Uczestnikami byli  wybitni  historycy z Węgier i Polski, świadkowie węgierskiego powstania, przedstawiciele polskiego i amerykańskiego kierownictwa Radia Wolna Europa.
Dodatkową okazją do zorganizowania spotkania ekspertów było niezwykłe odnalezienie, a następnie odcyfrowanie przez RWE i portal Polskiego Radia nagrań z nadajników Wolnej Europy z krytycznych trzech tygodni węgierskiej rewolucji. Jest to unikat w skali światowej.
Portal PolskieRadio.pl pamiętał również o 100. rocznicy urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej – Raula Wallenberga. Jako młody szwedzki dyplomata, latem 1944 przybył on do Budapesztu i natychmiast przystąpił do akcji ratowania zagrożonych zagładą węgierskich Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę.
Zobacz serwis specjalny Wallenberg.polskieradio.pl

Historyczne projekty internetowe Portalu Polskiego Radia zostały dostrzeżone w Budapeszcie. Prezydent Węgier János Áder "w dowód uznania za zasługi dla polsko-węgierskiej współpracy historycznej i naukowej” przyznał dyrektorowi - red. naczelnemu portalu PolskieRadio.pl Andrzejowi Mietkowskiemu Węgierski Złoty Krzyż Zasługi. W imieniu Prezydenta Węgier ambasador Republiki Węgierskiej Iván Gyurcsík odznaczył także m.in. Łukasza Kamińskiego - prezesa IPN oraz Jana Ołdakowskiego - dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe śledztwo ws. śmierci w ZSRR Raoula Wallenberga

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 15:46
Szwecja przeprowadzi nowe dochodzenie w sprawie śmierci Raoula Wallenberga, dyplomaty, który w 1944 roku uratował na Węgrzech tysiące Żydów, a po wejściu wojsk radzieckich zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięci człowieka, który uratował tysiące Żydów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 14:20
W Muzeum Holokaustu w Budapeszcie odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Raoula Wallenberga, szwedzkiego dyplomaty, który uratował przed zagładą w 1944 roku ponad 100 tysięcy węgierskich Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. József Mindszenty - wygnany prymas Węgier

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 05:00
Prymas Węgier kard. József Mindszenty schronił się w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Budapeszcie po stłumieniu powstania na Węgrzech w październiku 1956. Opuścił ją dopiero po 15 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie węgierskie było próbą wyrwania się z sowieckiej dominacji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 08:30
23 października 1956 wybuchło na Węgrzech powstanie, nazywane dziś rewolucją 1956 roku. Było ono dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek "gulaszowego socjalizmu"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 06:00
– Trzeba zrobić wszystko, aby na Węgrzech nigdy więcej nikt nie stał się ofiarą sfingowanego procesu politycznego. Trzeba zerwać z tą pożałowania godną praktyką – mówił w 1989 roku na pogrzebie Imre Nagy’ego węgierski minister sprawiedliwości Kalman Kulcsar.
rozwiń zwiń