Historia

Ulrich von Jungingen. Mistrz krzyżacki, który zginął pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 05:35
Podobno umierający Konrad von Jungingen miał ostrzegać przed wyborem na wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego swojego brata Ulricha. Nazwał go głupcem. Krzyżacy jednak nie posłuchali jego rady.
Ulrich von Jungingen, fragment obrazu Bitwa pod Grunwaldem  Jana Matejki
Ulrich von Jungingen, fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/dp

26 czerwca 1407 roku Ulrich von Jungingen został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego.

– To jest postać trudna do oceny, dlatego, że wisi nad nim widmo klęski grunwaldzkiej, która złamała raz na zawsze potęgę militarną zakonu krzyżackiego, które groziło istnieniu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – mówił historyk prof. Grzegorz Myśliwski w aud. Doroty Truszczak. – Również w historiografii niemieckiej jest oceniany krytycznie.


Posłuchaj
22:25 Urlich von Jungingen_spotkanie z mistrzami.mp3 O mistrzach zakonu krzyżackiego mówią: historyk prof. Grzegorz Myśliwski i Andrzej Sowa, audycja Doroty Truszczak "Wieczór z Jedynką". (PR, 15.07.2010)

 

Po wyborze na wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulrich zrezygnował z wielu planów swojego poprzednika Konrada. Ten chciał zbudować krzyżacką dominację nad Bałtykiem. Ulrich sprzedał jednak Gotlandię, bardzo ważny punkt na wszelkich trasach handlowych na Morzu Bałtyckim. – On zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa polsko-litewskiego i postanowił dać sobie spokój z polityką bałtycką, a skupić się na polityce lądowej – podkreślał prof. Grzegorz Myśliwski w aud. Doroty Truszczak.

Droga do ostatecznej konfrontacji

W 1409 roku wybuch powstania na Żmudzi był sygnałem do ostatecznej rozgrywki polsko-krzyżackiej. W tym samym roku Ulrich uderzył na ziemię dobrzyńską, rozpoczynając regularną wojnę. Późną jesienią 1409 roku strony zawarły rozejm, który w czerwcu następnego roku został zerwany. 15 lipca na polach Grunwaldu doszło do jednej z największych bitew w dziejach średniowiecznej Europy.

– Ulrich von Jungingen zdecydował się na wojnę wtedy, kiedy znów wybuchło powstanie na Żmudzi, która miała strategiczne znaczenie – podkreślał prof. Myśliwski. – To był taki klin terytorialny, który wbija się w terytorium obu państw krzyżackich, co uniemożliwiało jedność terytorialną.

Poległ na polu bitwy

– Przyjął taką taktykę, że najlepszą obroną jest atak – mówił prof. Myśliwski. – Mógł zdawać sobie sprawę, że czas może działać na niekorzyść państwa krzyżackiego.

W walkach pod Grunwaldem wzięli też bezpośredni udział dowódcy obu stron, a więc zarówno Ulrich von Jungingen, jak i Władysław Jagiełło.

– W wyniku całodniowej walki, obfitującej w dramatyczne chwile, zginął wielki mistrz - Ulrich von Jungingen, architekt tego konfliktu, ten, który chciał przyspieszyć wojnę, bo pewien był wygranej, który prowadził ekspansję krzyżacką nie tylko na wschód, ale chciał ją wyraźnie rozszerzyć ku południowi – mówił prof. Wojciech Falkowski.


Posłuchaj
07:13 historia polski_ulrich von jungingen.mp3 O konflikcie polsko-krzyżackim na początku XV wieku mówi prof. Wojciech Fałkowski, audycji Małgorzaty Kandefer i Andrzeja Sowy "Historia Polski". (PR, 24.03.2003)

 

Wiadomo, że król Władysław Jagiełło polecił odnaleźć zwłoki wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena i ważniejszych braci zakonnych, aby odesłać je z honorami do Malborka. Klęska, jaką poniósł Ulrich von Jungingen na polu grunwaldzkim, zaważyła na tym, jak dziś jest oceniany. Historycy jednak przyznają, że nie był on ani złym politykiem, ani najgorszym wodzem.


mb

Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2024 06:00
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Andegaweńska - święta królowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 07:00
17 lipca 1399 roku zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski i żona Władysława Jagiełły. Jaka była naprawdę najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jagiełło. Litwin, który obudził polski patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:35
635 lat temu w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Władysława Jagiełły, po tym gdy miesiąc wcześniej został wybrany królem przez polską szlachtę. Spędził na tronie następne 48 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Oleśnicki. Szara eminencja średniowiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 05:40
– Był to jeden z nielicznych polityków, którzy mieli koncepcję generalną, polegającą na stworzeniu z Polski wielkiego państwa – mówił historyk, prof. Henryk Samsonowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajna broń Jagiełły. Bez mostu łyżwowego nie byłoby bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 05:50
614 lat temu zakończyła się koncentracja wojsk polsko-litewskich pod Czerwińskiem. Król Władysław Jagiełło zaskoczył Krzyżaków i ruszył na Malbork, co doprowadziło do bitwy pod Grunwaldem. Kluczową rolę w koncentracji wojsk miał most łyżwowy na Wiśle - pierwsza taka konstrukcja w tej części Europy.
rozwiń zwiń