Historia

Władywostok – miasto na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 06:00
Oddział marynarzy i żołnierzy rosyjskich zajmuje odnogę Złoty Róg nad Zatoką Piotra Wielkiego na Dalekim Wschodzie. W tym miejscu 2 lipca 1860 powstaje miasto Władywostok.
Audio
  • O życiu kulturalnym rosyjskiego miasta Władywostok mówi dziennikarz Paweł Siwek, aud. Andrzeja Matula z cyklu "Rozdroża kultury" (3.10.2011)
Panorama Władywostoku z przylądka Tigrovy na półwyspie Shkota, aut. Ondej vek (10.09.2009), WikipediaCreativeCommons
Panorama Władywostoku z przylądka Tigrovy na półwyspie Shkota, aut. Ondřej Žváček (10.09.2009), Wikipedia/CreativeCommons

Los Angeles Rosji
Władywostok to ostatni przystanek na trasie kolei transsyberyjskiej, oddalony o siedem dni jazdy od Moskwy. Car Mikołaj II do Władywostoku przybył już w 1891 roku i ogłosił budowę wielkiej linii kolejowej. Pierwszy pociąg z Moskwy przyjechał do Władywostoku w 1903 roku.
Wkrótce Władywostok stał się najważniejszym portem na Oceanie Spokojnym.

Golden
Golden Horn Bay, patrząc od strony południowej, aut. CDR Alan Dooley (21.09.1992), Wikipedia/dp

Polskie miasto

Do dziś we Władywostoku mieszka wiele osób pochodzenia polskiego. Trafili oni tam podczas wojny jako zesłańcy, wielu nie miało już szansy powrotu.

– Bezpośrednio do Władywostoku więźniów nie zsyłano – tłumaczył Piotr Siwek, dziennikarz. – Do 1991 roku było to miasto zamknięte dla cudzoziemców. Jeżeli zsyłano w tamte rejony, to głównie na wyspę Sachalin. Do Władywostoku trafiali raczej inżynierowie, ludzie którzy pomagali rozbudować to miasto.

We Władywostoku polskie ślady są wciąż obecne. Jedyny rzymskokatolicki kościół, który się tam znajduje został zaprojektowany w 1907 roku przez polskiego architekta o nazwisku Gwoździński. We Władywostoku działa również Dom Polski, który organizuje imprezy kulturalne, wystawy historyczne.

Posłuchaj audycji Andrzeja Matula, któremu o Władywostoku i życiu kulturalnym miasta opowiada Piotr Siwek.
mb

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rosja Władywostok

Czytaj także

Krym – półwysep z burzliwą historią

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 05:40
Historia półwyspu nad Morzem Czarnym jest burzliwa i uwikłanych jest w nią wiele państw. W krymskiej Jałcie Józef Stalin w 1945 roku dzielił Europę, a w 1954 roku Nikita Chruszczow oddał Krym radzieckiej Ukrainie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolej Transsyberyjska – najdłuższa kolej świata

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 05:39
Przebiega przez 8 stref czasowych, a jej całkowita długość wynosi 9288,8 km. Kolej Transsyberyjska to najdłuższa linia kolejowa na świecie. Jej główny szlak prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez: Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Pasternak. Wybitny pisarz zniszczony przez sowieckie władze

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 05:40
Po wydaniu najsłynniejszego dzieła, "Doktora Żywago", władze ZSRR próbowały zdyskredytować Borysa Pasternaka w oczach opinii publicznej. Krytyka w gazetach i oskarżenia ze strony literatów spowodowały trzeci zawał pisarza i jego śmierć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Achmatowa - poezja w cieniu stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 05:40
133 lata temu, 23 czerwca 1889, w Odessie urodziła się Anna Achmatowa, jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek. Przez lata władze sowieckie ledwo tolerowały jej obecność, aż do całkowitego zakazu publikacji jej utworów.
rozwiń zwiń