X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Ryszard Lwie Serce – rycerska legenda

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 06:00
Uczyniono z niego symbol szlachetności i idealnego rycerza. Czy Ryszard Lwie Serce słusznie przeszedł do legendy?
Audio
  • Ryszard Lwie Serce - słuszna legenda? Mówią historycy: prof. Paweł Wieczorkiewicz i prof. Marek Urbański, aud. Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia". (PR, 2003)
  • Ryszard Lwie Serce – twórca muzyki i jej bohater, audycja Krzysztofa Lipki. (PR, 29.08.1980)
Ryszard Lwie Serce, aut. Merry-Joseph Blondel (1841)
Ryszard Lwie Serce, aut. Merry-Joseph Blondel (1841)Foto: Wikipedia/dp

6 lipca 1189 Ryszard Lwie Serce został królem Anglii.

Był synem Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. Otrzymał gruntowne wykształcenie. Tworzył nawet poezję w języku francuskim oraz okcytańskim. Był mierzącym 193 cm wzrostu niebieskookim blondynem, uchodził za przystojnego.

Wyprawa do Jerozolimy

– Ryszard Lwie Serce nie bardzo interesował się losami swojego królestwa – mówił Krzysztof Lipka w 1980 roku. – Bardziej zajmował go dwór w Poitiers, który był centrum życia artystycznego i jak przystało na średniowiecznego władcę – losami Jerozolimy, która znajdowała się wówczas w rękach  Saladyna, sułtana Egiptu.

Król Anglii wyprawił się przeciwko niemu z III krucjatą. – Jego nie obchodziły losy małego królestwa peryferyjnego, w którym panował, on walczył o rzeczy wielkie, o wielką ideę – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji Arkadiusza Ekierta "Piękny i bestia". Wyprawa do Jerozolimy pochłonęła całą uwagę i pieniądze Ryszarda. Budował potężną armię, ale funduszy wciąż brakowało. Nie wahał się nawet przed sprzedażą urzędów i dóbr ziemskich, a nawet zmuszał urzędników, żeby płacili za swoje posady. Jego postępowanie doskonale pokazywało, że to nie Anglię uważał za swoją ojczyznę, a Francję. 

Uwięziony król

Podczas powrotu z Jerozolimy Ryszard Lwie Serce został pojmany we Wiedniu przez ludzi króla Henryka V. Podczas pobytu w więzieniu napisał podobno poemat, w którym wyrażał swoje żale z powodu opuszczenia przez towarzyszy. – Legenda twierdzi, że Ryszard nie został wypuszczony z niewoli na podstawie sutego okupu, lecz, że wyzwoliła go pieśń – przypominał Krzysztof Lipka.
Historycy jednak utrzymują, że cesarz zażądał za wypuszczenie Ryszarda z niewoli okupu w wysokości 150 000 marek. Rozpoczęło się powszechne zbieranie pieniędzy.

– Wiadomo, że uwolniony w roku 1183 Ryszard zmuszony został do złożenia hołdu Henrykowi VI – mówił Krzysztof Lipka. – W ostatnich latach życia zajął się czynnie interesami Anglii, o której posiadłości na kontynencie walczył z Francją.

Dobre czy złe serce?

– Przydomek Lwie Serce interpretowany jako wyraz jego szlachetności rycerskiej, podobno nadano mu ze względu na wyjątkową srogość w ściąganiu podatków jako określenie władcy okrutnego – mówił prof. Marek Urbański w audycji "Piękny i bestia" w 2003 roku. – On rzeczywiście na te swoje "awantury" potrzebował dużo pieniędzy.

Ryszard Lwie Serce swoimi długami doprowadził skarb państwa do ruiny, co spotkało się z jawnym sprzeciwem arystokracji i doprowadzeniem do budowy systemu monarchii parlamentarnej. Podczas nieobecności Ryszarda jego brat Jana bez Ziemi był bliski objęcia tronu. W roku 1194 stłumił jednak bunt młodszego brata. Sam zginął 5 lat później.

– To nie był władca, to był prototyp błędnego rycerza – podkreślał prof. Paweł Wieczorkiewicz. – To, że był królem było chyba nieporozumieniem.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 06:00
Papież Urban II wezwał chrześcijańską Europę, żeby odbiła Ziemię Świętą z rąk muzułmanów. Pierwsza wyprawa krzyżowa pod hasłem "Bóg tak chce" 7 czerwca 1099 rozpoczęła oblężenie Jerozolimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Templariusze – zakon pełen tajemnic i legend

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 06:00
Zakon został uformowany przez kilku rycerzy, którzy pozostali w Jerozolimie po zdobyciu miasta. Mieli chronić pielgrzymów i strzec dróg prowadzących do Jerozolimy. Przyjęli nazwę Ubogich Rycerzy Chrystusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tamerlan – władca bezlitosny, ale skuteczny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 06:00
Jeden z największych wodzów w historii świata. Bezwzględnie i okrutnie budował, wraz z 150-tysięczną armią, swoją potęgę. Jednocześnie był opiekunem artystów, a ze swojej stolicy - Samarkandy, uczynił jedno z najpiękniejszych miast Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeklęta krucjata – pierwszy upadek Konstantynopola

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 06:33
12 kwietnia 1204 rycerze IV wyprawy krzyżowej zdobyli i splądrowali Konstantynopol. Zdobycie chrześcijańskiej stolicy przez chrześcijan zjednoczonych pod hasłem odbicia miasta Chrystusa było kataklizmem na skalę kosmiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Szekspir – dramaturg wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 06:42
- Był to największy talent epoki elżbietańskiej, w każdej dziedzinie, której się tknął osiągał wybitne rezultaty - oceniał historyk literatury Tomasz Miłkowski.
rozwiń zwiń