X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Gustav Klimt – bał się kobiet, ale je malował

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 06:12
Fascynowały go kobiety, zarówno w pracy malarza, jak i w życiu. Jego obrazy i rysunki nawet dziś wydają się zbyt śmiałe.
Audio
  • Gustav Klimt i jego fascynacje – mówi Iwona Danielewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie, audycji Hanny Marii Gizy "Sezon na Dwójkę". (PR, 12.07.2012)
Gustav Klimt, 1914 rok
Gustav Klimt, 1914 rokFoto: Josef Anton Trčka, Wikipedia/dp

14 lipca 1862 w artystycznej rodzinie przyszedł na świat Gustav Klimt. Mawiał: "Jest tylko dwóch malarzy: Velázquez i ja".

Secesja

Choć miał klasyczne artystyczne wykształcenie postanowił się wyłamać z głównego nurtu i założyć w 1897 roku Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesja.

– Obrazy Klimta mówią przede wszystkim o jego ewolucji artystycznej, o zmianie stosunku do rzeczywistości, ale też ogromnie dużo o sztuce końca XIX wieku – podkreślała Iwona Danielewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie w audycji Hanny Marii Gizy.

Ponad schematami

Gustav Klimt poszukiwał w nowym stylu oderwania od konwencji, wyjścia poza schematy dotychczasowego, akademickiego stylu.

– Traktował on dzieło sztuki jako kategorię czysto estetyczną – mówiła Iwona Danielewicz. – Chodzi tu o stopniowe odchodzenie od historii w obrazie, chociaż u niego ta historii jest. Ta jego sztuka symboliczna zaczyna operować linią, dekoracyjnością i działaniem czysto estetycznym.

Były to narodziny modernizmu. Tym samym Gustav Klimt zrewolucjonizował sztukę XX wieku.

Pełen sprzeczności

Klimt przez całe życie mieszkał z matką. Nosił prosty, wręcz mnisi kitel, nie wyróżniał się urodą, a fascynował kobiety. Choć sam mówił, że boi się miłości, słynął z wielu kochanek, zwykle swoich modelek. Podobno miał nawet 14-ścioro dzieci.

Flagowym dziełem z kobiecych portretów autorstwa Klimta jest "Złota Adela", portret Adeli Bloch-Bauer.

"Pocałunek"

Jednak najsłynniejszy obraz Klimta to "Pocałunek" przedstawiający objętych parę kochanków. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 180x180 cm. Charakterystyczne dla Klimta jest wykorzystanie płatków złota na obrazie.

Badacze sztuki twierdzą, że na obrazie jest sam Gustav Klimt i jego towarzyszka życia Emilie Flöge. Nazwisko bohaterki dzieła przez lata nie było znane, ale zostały znalezione szkice głowy kobiety z "Pocałunku" podpisane imieniem Emilie.

Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy i poznaj Gustava Klimta oraz jego dzieła.

mb

Zobacz więcej na temat: Austria HISTORIA malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andy Warhol – mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 06:07
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablo Picasso – ojciec kubizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 10:00
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Fałat – akwarele wybrał z biedy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 06:00
90 lat temu, 9 lipca 1929 zmarł Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu.
rozwiń zwiń