Historia

Plan sześcioletni – propaganda komunistów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 05:30
Plan sześcioletni, jak mówił Bolesław Bierut, to program nie tylko gospodarczy, lecz równocześnie ideologiczny, polityczny, społeczno-ustrojowy. Plan, który stworzy mocne i niewzruszone podstawy nowego ustroju społecznego w Polsce – podstawy socjalizmu.
Samochody Warszawa M-20 produkowane w fabryce FSO na Żeraniu
Samochody Warszawa M-20 produkowane w fabryce FSO na ŻeraniuFoto: Wikimedia/domena publiczna

21 lipca 1950 roku podczas posiedzenia Sejmu wiceprezes Rady Ministrów Hilary Minc mówił: "Wysoka izbo, w dniu dzisiejszym Sejm Ustawodawczy kończy dyskusję nad sześcioletnim planem rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu w Polsce. Dyskusja ta ujawniła pełną jednomyślność stanowiącą odbicie jednomyślności społeczeństwa. Dzień dzisiejszy, w którym sejm uchwala projekt sześcioletniego planu jako ustawy będzie doniosłą datą w historii rozwoju naszego kraju".


Posłuchaj
08:50 plan sześcioletni___5315_96_iv_tr_0-0_999592964c05090[00].mp3 Założenia i realizacja Planu Sześcioletniego 1950-1955 - audycja historyczna z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" z udziałem prof. Janusza Kalińskiego.

Polska, podobnie jak ZSRR w latach 30. XX wieku, miała przejść drogę forsownej industrializacji. Głównym celem było podniesienie wskaźników docelowej produkcji przemysłowej, poziomu życiowego ludności i przemian strukturalnych w gospodarce.

Jednak ustawa o planie sześcioletnim nie była realizowana. Już na jesieni nastąpiły liczne korekty, które były związane z zaostrzoną sytuacją międzynarodową i przystosowaniem polskiej gospodarki do potrzeb Związku Sowieckiego. Postawiono na szybszy rozwój przemysłu ciężkiego, wydobywczego, maszynowego i zbrojeniowego.

- Najlepsze kadry skierowano do przemysłu zbrojeniowego. W efekcie zamiast obiecywanego wzrostu stopy życiowej ludności nastąpiła militaryzacja gospodarki i konieczność zaciskania pasa przez społeczeństwo – mówił na antenie PR prof. Janusz Kaliński.

Po śmierci Stalina w 1953 roku w Polsce, za przykładem ZSRR, trochę zmieniono politykę gospodarczą. Korekta miała zmniejszyć tempo inwestowania, aby zwiększyć nakłady na przemysł konsumpcyjny i zasilenie rolnictwa – starano się zwiększyć produkcję żywności. Jednak zmiany okazały się bardzo niekonsekwentnie, a ponadto należało dokończyć rozpoczęte wcześniej inwestycje. Skutkiem tego nie starczało funduszy na nowe przedsięwzięcia.

- Z punktu widzenia wskaźników ogólnogospodarczych plan sześcioletni został wykonany. Produkcja przemysłowa była nawet wyższa, niż zakładano - mówił gość audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" – natomiast klęską planu sześcioletniego było niewykonanie wskaźników w zakresie poprawy stopy życiowej ludności.

Plan sześcioletni można przyrównać do gospodarki z czasów wojny. Utajniano informacje statystyczne, zaostrzono rygory dyscypliny pracy, przepisy prawne, a prym wiodła szeroko zakrojona propaganda.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa o handel w PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 06:00
68 lat temu na plenum KC PPR wyznaczyło główne kierunki reformy handlu wewnętrznego zmierzające do wprowadzenia w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej gospodarki opartej na wzorach sowieckich. Był to początek trzyletniej bitwy o handel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Huta miała być miastem bez Boga

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 05:35
"Budujemy Nową Hutę, pomocy udzieli nam Związek Radziecki" – tak propaganda komunistyczna przedstawiała kulisy budowy Nowej Huty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RWPG – narzędzie uzależnienia od Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 05:45
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej w komunistycznej propagandzie była przedstawiana jako organizacja, która powstała w reakcji na amerykański Plan Marshalla. W rzeczywistości była kolejnym z elementów podporządkowania krajów demokracji ludowej wobec Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń