Historia

Czesław Miłosz - wielki poeta

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 06:00
Wybitny poeta, prozaik, eseista, a także dyplomata i wykładowca, został laureatem literackiej Nagrody Nobla 9 października 1980. Przez lata żył na emigracji, ale w 1993 roku powrócił do kraju, gdzie doczekał zasłużonej sławy.
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: źr.www.milosz365.pl

Początkowo był poetą katastroficznym, należał do grupy literackiej "Żagary". Po wojnie w jego poezji dominowała chęć odbudowy wartości kultury europejskiej, wiary i moralności. Literatura miała być według niego szansą na ocalenie człowieczeństwa.

15 maja 1951 Czesław Miłosz, wówczas urzędnik w polskiej ambasadzie w Paryżu, poinformował na konferencji prasowej o zerwaniu współpracy z władzami komunistycznymi i pozostaniu na emigracji.
- Tak naprawdę chciałem bogactwa, wina, kobiet i rzeczy świeckich, niekoniecznie poezji - wyznał kiedyś w Polskim Radiu 90-letni Czesław Miłosz.
Zmarł 14 sierpnia 2004 w wieku 93 lat. Posłuchaj jednej z ostatnich rozmów, jakie z noblistą przeprowadziło Polskie Radio, w naszym serwisie milosz.polskieradio.pl
mb

Czytaj także

Ernest Hemingway – reżyser własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 05:40
- Jego prawda polega na tym, że ten mały człowieczek, krętacz, pozer, blagier itd., okazał się właściwie herosem w tym, co pisał oraz geniuszem w ocenie sytuacji, których nie rozumiał, a oceniał bezbłędnie – mówił krytyk literacki Wacław Sadkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz - ocalił poezję z rzezi

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 05:58
Był świadkiem i uczestnikiem II wojny światowej, która odcisnęła piętno na jego twórczości. Tadeusz Różewicz pokazał, że poezja po Auschwitz jest możliwa, ale wymaga rozrachunku z przeszłością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Hłasko – polski James Dean

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 06:00
"Książki warto pisać tylko wtedy, jeśli przekroczy się ostatnią granicę wstydu; pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka; przynajmniej dla mnie" – czytamy w "Pięknych dwudziestoletnich" Marka Hłaski.
rozwiń zwiń