X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stanisław Małachowski - symbol ludzi oświeconych

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 06:00
Szczupły, niewysoki, dostojeństwa dodawały mu szlachetne rysy twarzy i siwe włosy. Ceniony przez króla, nazywany był polskim Arystydesem.
Audio
  • Konserwatysta czy reformator? Na temat postaci Stanisława Małachowskiego dyskutują historycy: dr Jan Sałkowski i dr Jarosław Czubaty, aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" (19.12.2001)
  • Marszałek Sejmu Czteroletniego – Stanisław Małachowski, aud. Elizy Bojarskiej z cyklu "Anegdoty i fakty" (04.05.1986)
Stanisław Małachowski, aut. Johann Baptist von Lampi the Elder (XVIII w.)
Stanisław Małachowski, aut. Johann Baptist von Lampi the Elder (XVIII w.)Foto: Wikipedia/dp

205 lat temu, 29 grudnia 1809, zmarł Stanisław Małachowskipolski polityk, marszałek Sejmu Czteroletniego, prezes Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego.

Urodzony poseł

Pochodził ze znanej i zamożnej rodziny, kształcony w domu przygotowywał się również do służby wojskowej. Już w 1758 roku był krakowskim posłem na sejm. Szybko piął się po szczeblach kariery. W 1764 roku podpisał elekcję Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miał opinię człowieka uczciwego, często występował jako arbiter w sporach.

– Był typowym dla przełomu wieku XVIII i XIX przedstawicielem, więcej niż średniej, szlachty – mówił dr Jan Sałkowski w aud. Andrzeja Sowy "Na historycznej wokandzie" z 2001 roku. – Nie musiał starać się o szanse życiowe, gdyż już po ojcu odziedziczył stopień rotmistrza chorągwi pancernej, majątek i miejsce wśród szlachty.

Sejm Czteroletni

Kraj zagrożony utratą niepodległości szykował się do zwołania sejmu. Trzeba było wybrać także  odpowiedniego marszałka, który podoła wymaganiom czasów i historii. Marszałkiem Sejmu Czteroletniego wybrano właśnie Stanisława Małachowskiego. Obok Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja był jednym z głównych twórców Konstytucji 3 maja.

– Stanisław Małachowski przy podejmowanych wówczas próbach reform okazał się tradycjonalistą, wręcz konserwatystą, sprzeciwiał się ograniczeniu liberum veto – podkreślał dr Jan Sałkowski.

Konserwatysta czy reformator?

Był przeciwny decyzji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego o jego przystąpieniu do konfederacji targowickiej i sprzeciwił się jakimkolwiek układom z targowiczanami. Odmówił także udziału w insurekcji kościuszkowskiej, obawiając się radykalizmu powstańców.

W grudniu 1806 roku wezwany przez Napoleona do Warszawy niebawem został prezesem Komisji Rządzącej. Z kolei w październiku 1807 roku król Fryderyk August III mianował go prezesem Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego. Małachowski wciąż jednak odwoływał się do spuścizny Konstytucji 3 maja, sprzeciwiał się także Kodeksowi Napoleona. Już pod koniec 1807 roku złożył dymisję.

– To był człowiek uczciwy i z charakterem, w czasach, kiedy uczciwości i charakteru nie starczało uczestnikom życia politycznego – mówił dr Jarosław Czubaty.

mb

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konfederacja targowicka - symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 06:00
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Reytan – obrońca honoru Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:09
- Tadeusz Reytan odebrał sobie życie w 1780 r. w majątku Hruszówka koło Nowogródka. Samobójcę pochowano w zakątku ogrodu, bodaj nawet bez nagrobka. 150 lat później mój wuj, Henryk Grabowski wystawił ładną, neogotycką kaplicę i złożył w krypcie odnalezione szczątki swego przodka – opowiadał historyk, prof. Stefan Kieniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm Czteroletni zwany Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 06:01
Sejm Czteroletni dawał nadzieję na zmiany w Rzeczypospolitej. Miał przywrócić suwerenność i przyspieszyć reformy gospodarcze kraju. Posłowie rozpoczęli obrady 6 października 1788.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski – pechowiec?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 06:04
– Ostateczny wizerunek Stanisława Augusta w oczach opinii publicznej został określony przez zderzenie faktów: klęskę państwa polskiego i odrodzenie tego państwa przez patriotów emigrantów – mówił historyk, prof. Henryk Wisner.
rozwiń zwiń