X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Johann Wolfgang Goethe – u progu romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 06:06
- Kiedy rozpoczął się niemiecki romantyzm XV-wieczny Goethe był wobec niego szalenie krytyczny - podkreślał Tomasz Kubikowski. - Jest jego sławne powiedzenie, że sztukę dzielimy na zdrową i chorą. Zdrową sztukę nazywamy klasycystyczną, a chorą - romantyczną.
Audio
  • Fascynujące życie Johana Wolfganga Goethego – mówi teatrolog Tomasz Kubikowski, aud. Iwony Malinowskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". (PR, 27.11.2001)
  • Johann Wolfgang Goethe "Powinowactwo z wyboru" – o książce mówi krytyk literacki, prof. Stefan Treugutt, aud. Andrzeja Wiktora Piotrowskiego z cyklu "Dialogi o arcydziełach". (PR, 9.04.1989)
Johann Wolfgang Goethe, aut. Johann Heinrich Wilhelm Tischbein, Rzym (1787 rok)
Johann Wolfgang Goethe, aut. Johann Heinrich Wilhelm Tischbein, Rzym (1787 rok)Foto: tädel, Wikipedia/domena publiczna

22 marca 1832 zmarł Johann Wolfgang Goethe, niemiecki poeta, główny przedstawiciel okresu tzw. Burzy i Naporu, który poprzedzał epokę romantyzmu.

Teatr

Już w dzieciństwie zafascynował się teatrem. W jego domu rodzinnym wystawiano co roku teatr lalek, co miało niemały wpływ na jego późniejszą działalność. W latach 1791-1817 kierował teatrem oraz wszystkimi instytucjami oświatowo-kulturalnymi Weimaru. Ustąpił ze stanowiska, kiedy jedna z jego aktorek wprowadziła na scenę psa. Dla Goethego było to pogwałcenie kanonicznych zasad teatru.

- Goethe stworzył pewną rzeczywiście wyrazistą i utrzymującą się po jego śmierci szkołę aktorstwa - mówił teatrolog Tomasz Kubikowski w aud. "Biografie niezwykłe" z 2001 roku. - Łatwo było odróżnić aktorów o szlifie weimarskim od aktorów ukształtowanych w innych stolicach teatralnych Niemiec.

"Faust"

- "Faust" był przedziwnym dramatem, który powstawał przez 60 lat, co się zresztą odbija w bogactwie tego dzieła - podkreślał Tomasz Kubikowski. - Prawdopodobnie najwcześniejsze partie tego dramatu napisał w wieku lat 20.

Wtedy to Goethe wyrwał się z domu i pojechał na studia prawnicze do Lipska. Okres ten przypłacił załamaniem nerwowym. "Fausta" zakończył dopiero u kresu życia. Dramat ten jest najwybitniejszym z dzieł Goethego, choć jego obszerność powoduje, że uznaje się je za niesceniczne.

Goethe a jego bohaterowie

W swoich książkach często nawiązywał do historii własnych niespełnionych miłości. W wieku 22 lat był zakochany w młodszej o 3 lata Charlotcie Buff, którą uczynił bohaterką swojej książki "Cierpienia młodego Wertera". Stał się dla ówczesnych europejskich pisarzy uosobieniem epoki, choć sam nie był twórcą romantycznym. Przez jego dom przewijały się tłumy gości. Wśród nich znalazł się nawet polski romantyk Adam Mickiewicz.

- W jego biografii jest kilka biografii i tak należy chyba na to patrzeć - zaznaczał Tomasz Kubikowsk. - To jest ten wyniosły, oschły olimpijczyk, który króluje na swoim tronie w Weimarze. Pół Europy stara się o audiencję u niego.

Posłuchaj audycji o fascynującej i skomplikowanej postaci Johanna Wolfganga Goethego.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 06:09
”Ktoś ze współczesnych nazwał Dumas siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mark Twain – ojciec amerykańskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 06:00
"Ojcem amerykańskiej literatury" nazwał go William Faulkner. Z kolei Ernest Hemingway powiedział, że amerykańska literatura rozpoczęła się od opublikowania "Przygód Hucka". Jaki był Mark Twain?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rok 1984" - orwellowska przepowiednia

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 06:00
Główny bohater powieści George'a Orwella był pod pełną kontrolą Wielkiego Brata. Ostatecznie pogodził się z tym i przestał postrzegać to jako problem. Czyżby wizja świata z "Roku 1984" realizowała się dziś wokół nas?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 06:00
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń