X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

August Comte – pozytywny myśliciel

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 06:00
5 września 1857 zmarł August Comte – francuski filozof, pozytywista. Pochowano go na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.
Audio
  • August Comte i podstawy filozofii pozytywnej – mówi prof. filozofii Marek Siemek, aud. Teresy Kalińskiej z cyklu „\"Alfabet filozofów" cz.1 (19.03.2003)
  • August Comte i założenia jego filozofii – prof. filozofii Marek Siemek, aud. Teresy Kalińskiej z cyklu "Alfabet filozofów" cz.2 (26.03.2003)
Auguste Comte (XIX wiek), aut. nieznany, Wikipediadp
Auguste Comte (XIX wiek), aut. nieznany, Wikipedia/dp

Urodził się 19 stycznia 1798. Studiował w Szkole Politechnicznej, ale nie ukończył studiów. Dorywczo pracował jako korepetytor matematyki i nie wiódł zbyt dostatniego życia.
– Żył w okresie burzliwym, jego dojrzała biografia przypada na okres restauracji we Francji, więc po upadku Napoleona – mówił Marek Siemek w audycji Teresy Kalińskiej "Alfabet filozofów". – August Comte uchodzi, i słusznie, za twórcę jednej z najbardziej znaczących tradycji w filozofii, nauce i kulturze XIX wieku.
"Kurs filozofii pozytywnej"
Comte ogłosił program nowej formacji filozoficznej, jaką był pozytywizm. W "Kursie filozofii pozytywnej" zawarł założenia nowego nurtu i po raz pierwszy użył określenia "pozytywizm". – Pozytywizm to niebywała dotąd dominacja jednolitej, naczelnej formuły, która obejmuje bez mała wszystkie dziedziny życia umysłowego – tłumaczył Marek Siemek w audycji Teresy Kalińskiej.
Pozytywizm zakładał wyższość wiedzy o faktach nad filozoficznymi spekulacjami. Wiedza ta zajmuje się kwestiami ścisłymi, powinna mieć zastosowanie w nauce, a także pomagać w uporządkowaniu zasad społecznego współżycia. Ważne jest też założenie, że filozofia pozytywna nie ogranicza się do krytyki, a wypracowuje nowe, pozytywne rozwiązania.
– Paradoks filozofii pozytywistycznej polega na tym, że w ostatecznym rachunku dąży ona do całkowitego wyeliminowania wszelkiej filozofii w ogóle i, co więcej, wierzy w możliwość takiego wyeliminowania – podkreślał Marek Siemek.
Socjologia
Powyższe założenia filozofii Comte’a doprowadziły go do wypracowania podstaw nowej dziedziny wiedzy – socjologii. Filozof jako pierwszy sformułował również w 1837 roku termin "socjologia". Samodzielną dyscypliną naukową została wyodrębniona pod koniec XIX wieku.
August Comte uważał, że celem społeczeństwa powinno być doskonalenie natury ludzkiej. Przedstawiał on jednak dość nietypowe założenia: optował za kultem Ludzkości, Postępu i Ładu, kapłani mieliby monopol na nauczanie i medycynę oraz sprawowaliby cenzurę, a wszystko to funkcjonowałoby w dyktatorskim ustroju.
Nieomylny Comte
Życie i twórczość naukową Comte’a dzieli się na dwa okresy. Pierwszy, w którym Comte sformułował podstawy filozofii pozytywnej i pozytywistycznej oraz drugi, w którym wystąpił jako reformator społeczny i religijny. W roku 1826 Comte zapadł na chorobę psychiczną, w której upatruje się skłonność do mistycyzmu w drugiej fazie twórczości.
– Nie był to człowiek szczególnie ciepły czy sympatyczny – podkreślał prof. Marek Siemek. – Miał tę zdolność, nierzadką wśród wybitnych myślicieli, pewności siebie, przekonania o własnej nieomylności. Brało się to też stąd, że niesłychanie wierzył w słuszność swojego światopoglądu i swojego programu.
Posłuchaj audycji o filozofii pozytywnej Augusta Comte'a.
mb

Zobacz więcej na temat: filozofia HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leonardo da Vinci - człowiek totalny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:00
Bohaterem audycji "Ćwiczenia z myślenia", był człowiek renesansu - Leonardo da Vinci, jeden z najgenialniejszych ludzi w dziejach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean-Paul Sartre – bał się, że straci wolność

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 06:00
Cała jego twórczość jest walką o zabicie w sobie drobnomieszczanina. Tak bardzo do tego dążył, że odmówił nawet przyjęcia literackiej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erazm z Rotterdamu – wcale nie pochwalał głupoty

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 06:44
Najważniejsze były dla niego: rozsądek, szczerość, uczciwość, wiara oraz sprawy pokoju. – Nie był na pewno silnym charakterem, człowiekiem, który idzie przez życie przebojem – podkreślał dr Juliusz Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 06:00
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń