X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Marco Polo – zrozumieć Chiny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 06:00
Marco Polo, najwybitniejszy europejski podróżnik średniowiecza, w 1271 wyruszył drogą lądową do Chin, gdzie spędził prawie 20 lat. Jego dzieło ”Opisanie świata” przez długie lata było głównym źródłem średniowiecznej geografii.
Audio
  • Marco Polo - o wielkim podróżniku dyskutują Marek Urbański i prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji z cyklu "Piękny i bestia".
Podróż Marco Polo karawaną przez Azję fot. Wikimedia Commons.
Podróż Marco Polo karawaną przez Azję fot. Wikimedia Commons.

Wschodnie interesy
760 lat temu, 15 września 1254, urodził się wenecki kupiec i podróżnik Marco Polo. Pochodził z rodziny o długich tradycjach podróżniczych, a przedsiębiorczy ojciec od lat handlował ze wschodnimi partnerami, szykując grunt pod przyszłą wyprawę syna.
- Ojciec Marco Polo bywał w Chanacie Wołżańskim, utrzymywał kontakty z Mongołami. To rodzina zabrała Marco Polo w podróż, w której spędził ćwierć wieku – mówił w audycji z cyklu ”Piękny i bestia” Marek Urbański.
Wielka podróż
Rodzina w interesach ruszyła przez Konstantynopol i Krym, aż na dwór chana w nadwołżańskim Saraju. W dalszą podróż do Chin ojciec Niccolo postanowił zabrać siedemnastoletniego syna Marco. Lądowa podróż trwała kilka lat. Trasa prowadziła przez Irak, Afganistan, Góry Pamiru, Wielki Step i pustynię Takla Makan.
Przed obliczem władcy Chin stanęli prawdopodobnie w 1275 roku. Marco Polo spędził tam następne siedemnaście lat, zdobywając w tym czasie zaufanie miejscowego dworu. Pozwoliło mu to na nieskrępowane podróże po azjatyckich krainach.
Jednak ciężko dokładnie określić miejsca, które widział. Marco Polo opisywał pod miejscowymi nazwami nieznane w Europie krainy. Relacje pełne są opisów praktyk, zachowań i obyczajów, zaskakujących dla obcego przybysza. Prawdopodobnie w tym czasie podróżnik odwiedził Indie, Indonezję i Cejlon, być może dotarł nawet do wybrzeży Afryki.
Powrót i opisanie świata
Do Wenecji powrócił jako niezwykle zamożny człowiek w 1292 roku.  Sześć lat później, w wojnie przeciwko Genui, wyposażył galerę i osobiście nią dowodził. Po przegranej bitwie dostał się do niewoli, gdzie powstały wspomnienia Marco Polo spisane przez Rustichellego pod nazwą ”Opisanie Świata”. Dzieło w ciągu następnego wieku uległo wielu zmianom, wprowadzanym przez kolejnych kopistów. Dzisiaj trudno stwierdzić, co jest autentycznymi wspomnieniami podróżnika, a co wymysłem jego następców.
Współcześni nie uwierzyli w jego opowieści. - To co opisał Marco Polo: Chiny, Państwo Wielkiego Mogoła, Afganistan były to rzeczy, które można porównać tylko z opisami świata Herodota. One były tak zaskakujące i dziwne, że uwierzono mu dopiero 200 lat później – mówił Marek Urbański.
mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tamerlan – władca bezlitosny, ale skuteczny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 06:00
Jeden z największych wodzów w historii świata. Bezwzględnie i okrutnie budował, wraz z 150-tysięczną armią, swoją potęgę. Jednocześnie był opiekunem artystów, a ze swojej stolicy - Samarkandy, uczynił jedno z najpiękniejszych miast Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeklęta krucjata – pierwszy upadek Konstantynopola

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 06:33
12 kwietnia 1204 rycerze IV wyprawy krzyżowej zdobyli i splądrowali Konstantynopol. Zdobycie chrześcijańskiej stolicy przez chrześcijan zjednoczonych pod hasłem odbicia miasta Chrystusa było kataklizmem na skalę kosmiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Lwie Serce – rycerska legenda

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 06:00
Uczyniono z niego symbol szlachetności i idealnego rycerza. Czy Ryszard Lwie Serce słusznie przeszedł do legendy?
rozwiń zwiń