X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polskie władze uciekają do Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 06:03
17 września 1939 Prezydent RP Ignacy Mościcki, Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz i premier RP Felicjan Sławoj Składkowski wraz z rządem przekroczyli w późnych godzinach wieczornych granicę z Rumunią, gdzie zostali internowani.
Audio
  • Polsko-rumuński układ o wzajemnej pomocy z 3 marca 1921 – mówi historyk dr Janusz Osica, aud. Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". (PR, 15.10.2001)
  • Stosunki polsko-rumuńskie po 1 września 1939. Decyzja władz polskich o ewakuacji do Rumunii. Internowanie i inwigilacja polskich władz w Rumunii – mówi kapitan Piotr Rozwadowski, aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Rumunia" (25.01.2000)
Joachim von Ribbentrop, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki w 1939 roku.
Joachim von Ribbentrop, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki w 1939 roku.Foto: Jan Szeląg, "13 lat i 113 dni", Warszawa 1968, Wikipedia/dp

Po I wojnie światowej Polska i Rumunia połączone wspólną granicą zajmowały teren między Bałtykiem a Morzem Czarnym. Rządy obu krajów, świadome zagrożenia ze strony wschodniego sąsiada, podpisały 3 marca 1921 układ o wzajemnej pomocy w razie sowieckiej agresji.

– Dotyczył on solidarności w obronie granic wschodnich, aż do obowiązku wypowiedzenia wojny niewymienionemu tu agresorowi ze wschodu, choć wszyscy wiedzieli, że to nie Chiny – mówił historyk dr Janusz Osica w aud. "Kronika polska". – Ustalono także zasady współdziałania w polityce zagranicznej oraz inne, bardziej szczegółowe kwestie.

Agresja na Polskę

Po wybuchu wojny układy między Polską a Rumunią nieco się skomplikowały. Rumunia miała układy zarówno z Polską, jak i z Niemcami. – Problem polegał na tym, że Polacy wstępnie orientowali się, iż Rumunia w razie konfliktu z Niemcami nie będzie występowała po stronie polskiej, ponieważ sojusz, który te kraje zawarły ze sobą, skierowany był przeciwko ewentualnej agresji Związku Radzieckiego – tłumaczył prof. Piotr Rozwadowski w audycji "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Rumunia".

Kiedy sytuacja po wybuchu II wojny światowej zaczęła się komplikować, Rumunia 6 września 1939 ogłosiła neutralność. Polskie dowództwo opracowywało w tym czasie wariant tzw. przyczółka rumuńskiego, czyli obrony na krańcach południowo-wschodnich Rzeczypospolitej. Tam mieliśmy stawiać opór aż do reakcji naszych sojuszników. Plany te były nierealne. Rząd polski mimo zapisów umowy zdecydował się nie prosić Rumunii o pomoc militarną.

Ucieczka władz

– Już 9 września 1939 zaczęto się zastanawiać nad możliwością opuszczenia kraju przez kierownictwo cywilne i wojskowe właśnie przez Rumunię do Francji – podkreślał prof. Piotr Rozwadowski. – Były to zresztą sugestie ze strony ambasadora Francji.
Decyzja o ucieczce do Rumunii została podjęta na naradzie w Kutach 17 września 1939. Prezydent Ignacy Mościcki, Naczelny Wódz Edward Rydz-Śmigły wraz ze sztabem oraz rząd z premierem Felicjanem Sławojem Składkowskim przekroczyli wówczas granicę.

Internowanie

Rumunia zaczęła jednak stawiać warunki. Polski rząd, jak i wszystkie osoby pełniące funkcje publiczne znajdujące się na terenie Rumunii zrzekną się swoich uprawnień i jako osoby prywatne przedostaną się do Francji.
Pretekstem do internowania polskich władz stała się działalność polskich polityków, którzy chcieli z Rumunii zarządzać Polską ogarniętą wojną. Konieczne do dalszego funkcjonowania kraju było wyznaczenie polskich władz, które znajdowałyby się poza zasięgiem obu agresorów. Na prezydenta został mianowany Władysław Raczkiewicz, który z kolei na premiera nominował gen. broni Władysława Sikorskiego.

Posłuchaj audycji na temat stosunków polsko-rumuńskich w trudnym okresie II wojny światowej.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudne decyzje marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 06:00
- Przyznaję, że tak jak reszta społeczeństwa byłam raczej jemu przeciwna i surowo go osądzałam - wspomina Jadwiga Maksymowicz-Raczyńska, u której ukrywał się Edward Rydz-Śmigły po powrocie do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Mościcki ogłasza powszechną mobilizację

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 05:00
- Od jutra winni stawić się do służby powszechnej: oficerowie, podchorążowie, podoficerowie, szeregowcy, wszyscy bez względu na wiek, kategorię zdrowia i rodzaj broni - głosiły komunikaty w związku z zarządzoną 30 sierpnia 1939 roku, przez prezydenta Ignacego Mościckiego, powszechną mobilizacją.
rozwiń zwiń