Historia

Z Mekki do Medyny - jak Mahomet budował islam

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 06:00
Według tradycji w 610 roku Mahometowi ukazał się archanioł Gabriel, który przekazał mu podstawy Koranu. Prorok 3 lata później zaczął publicznie propagować nową religię. Wkrótce zaczęła się rozpowszechniać, głównie wśród ubogich warstw społecznych.
Audio
  • O Mekce – świętym miejscu muzułmanów mówi arabista dr Marek Dziekan, aud. Katarzyny Kobyleckiej "Świat, w którym żyjemy" (28.02.1995)
  • O proroku islamu Mahomecie mówi arabista Janusz Antoni Danecki, aud. Elżbiety Kollat z cyklu "Lektury Czwórki" (01.12.1991)
Islamski prorok Mahomet w świątyni Al-Kaba, gdzie szczególną czcią otacza się czarny kamień, aut. Rashid Al-Din (około 1315), źr. Jami al-Tawarikh, Wikipediadp
Islamski prorok Mahomet w świątyni Al-Kaba, gdzie szczególną czcią otacza się czarny kamień, aut. Rashid Al-Din (około 1315), źr. Jami al-Tawarikh, Wikipedia/dp

Bogate rody w Mekce wierzyły w bóstwa politeistyczne i nie były zadowolone z rozwoju nowej monoteistycznej religii. Rozpoczęły się prześladowania muzułmanów. Wreszcie Mahomet musiał uciekać. 24 września 622 opuścił Mekkę i udał się do Jatribu (późniejszej Medyny).
Data tej emigracji, nazywanej też hidżrą, stała się później początkiem ery muzułmańskiej. Po przeniesieniu się Mahometa do Medyny wzniesiono również na miejscu pierwszy meczet.
W Medynie Mahomet zaczął budować państwo arabskie, stolicą tego państwa miała być jednak Mekka. Rozpoczęły się walki o miasto. W 630 roku dokonał podboju Mekki przejmując dotąd pogańską świątynię Kaaby i uznał ją za święte miejsce muzułmanów.

Al-Kaba
Al-Kaba – święte miejsce muzułmanów (13.02.2007), fot. Ariandra 03, Wikipedia/CreativeCommons

– W 632 roku prorok Mahomet odbył pielgrzymkę do Mekki, wszystko to zostało dokładnie spisane przez historyków i teraz pielgrzymka do Mekki jest naśladownictwem tego, co zrobił Mahomet – tłumaczył dr Marek Dziekan w audycji Katarzyny Kobyleckiej.

Wewnątrz Kaaby znajduje się czarny kamień – to on jest celem licznych pielgrzymek. Według dr Marka Dziekana do Mekki każdego roku przybywa minimum pół miliona osób. Taka popularność pielgrzymki do Mekki jest spowodowana tym, że rytuał ten jest obowiązkiem każdego muzułmanina, zapisanym w pięciu filarach wiary. Podobnie jak modlitwa pięć razu dziennie, jałmużna, post i podstawowe wyznanie wiary.

Posłuchaj audycji i dowiedz się, jak kształtował się islam.

mb

Zobacz więcej na temat: HISTORIA islam religia
Czytaj także

Ruhollah Chomeini przejmuje władzę w Iranie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 07:00
Kiedy po 8 latach wygnania wrócił do kraju witały go wiwatujące tłumy. 11 lutego 1979, obwołany religijnym przywódcą islamskiej rewolucji, ajatollach Ruhollah Chomeini przejął władzę w Iranie. Nie oznaczało to jednak rządów demokratycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klęska Saladyna

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 06:07
Saladyn panował 20 lat, a jego legenda trwa już 9 wieków. – Był znakomitym władcą i wodzem – słyszymy w audycji Elżbiety Kollat. – Osiągnięcia na polu bitwy, pokazanie klasy i kunsztu rycerskiego zawsze wzbudzało podziw.
rozwiń zwiń