X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kennedy vs. Nixon – pierwsza debata telewizyjna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 06:00
Richard Nixon był doświadczonym politykiem, John F. Kennedy mało znanym senatorem. Nixon zgodził się na zorganizowanie debaty telewizyjnej przed wyborami prezydenckimi w 1960 roku. Nie przypuszczał jednak, że pozornie nic nie znacząca dyskusja przed kamerami przechyli szalę zwycięstwa na stronę jego przeciwnika.
Audio
  • Pojedynek o prezydencki fotel – debata telewizyjna kandydatów na prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy’ego i Richarda Nixona, fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (2.10.1960)
  • Reportaż Wojciecha Trojanowskiego z kampanii i wyborów prezydenckich 1960 roku w Stanach Zjednoczonych, w których rywalizowali John Fitzgerald Kennedy i Richard Nixon, RWE (09.11.1960)
John F. Kennedy i Richard NIxon podczas pierwszej telewizyjnej debaty, Waszyngton 1960, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
John F. Kennedy i Richard NIxon podczas pierwszej telewizyjnej debaty, Waszyngton 1960, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

John F. Kennedy i Richard Nixon w świetle kamer stanęli naprzeciwko siebie 26 września 1960. Dziś debatę tę uznaje się za klasyczny przykład tego, jak ważne w wystąpieniach publicznych są nie tylko treść, ale i mowa ciała, pewność siebie, poznanie oraz wykorzystanie słabości kontrkandydata.

Kampania wyborcza

13 lipca 1960 John F. Kennedy został oficjalnym kandydatem na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej. Naprzeciwko stanął ówczesny wiceprezydent USA – Republikanin, Richard Nixon. Kampania wyborcza była wyrównana, jednak większe szanse na wygraną miał znany powszechnie i pokazywany w mediach Nixon.

Wtedy sztab Kennedy’ego zaproponował Republikanom zorganizowanie cyklu debat telewizyjnych. Młody senator nie miał nic do stracenia, Nixon, żeby nie okazać się w oczach opinii publicznej tchórzem, który boi się stanąć w szranki z niedoświadczonym kontrkandydatem, ostatecznie zgodził się na dyskusję przed kamerami. Debata miała być również transmitowana w radiu.

Wymiana zdań

– Przed kamerami telewizji amerykańskiej, na oczach stu milionów wyborców rozegrał się pojedynek o wejście do Białego Domu – słyszymy w relacji z 2 października 1960 w audycji "7 dni w kraju i na świecie". – Na ringu: Demokrata – Kennedy i Republikanin – Nixon.

– Jeżeli uważacie, że wszystko, co zostało dokonane, jest zadowalające, że bogactwo, potęga i prestiż Stanów Zjednoczonych rosną proporcjonalnie do naszych możliwości ekonomicznych i że osiągniemy to, co jako naród, powinniśmy osiągnąć, wówczas przyznaję, powinniście głosować na pana Nixona – mówił John F. Kennedy podczas debaty. – Lecz jeśli prawdą jest, że musimy poderwać się do wielkiego startu, by dogonić utracony czas, jeżeli uważacie, że zadaniem prezydenta jest zająć się niedokończonymi sprawami naszego społeczeństwa, w takim wypadku zaufajcie programowi Partii Demokratycznej.

Richard Nixon odpowiadał: – Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że senator Kennedy zbyt często atakuje i zrzuca odpowiedzialność na Rząd Federalny za to, co powinno być u nas w kraju dokonane – zarzucał swojemu kontrkandydatowi. – Zbyt często sieje obietnicami i mówi o konieczności wielkiego kroku naprzód. Jeśli jednak porównamy propozycje, jakie przedstawił wam Kennedy z moimi propozycjami, to jasne staje się, że obietnice Partii Demokratycznej nie mogą dać naszemu krajowi takich osiągnięć, jak program republikański.

Fragment najsłynniejszej debaty telewizyjnej. Starcie kandydatów na prezydenta USA - Johna F. Kennedy'ego i Richarda Nixona (26.09.1960)

Starcie na szczycie

Sztab Kennedy’ego doskonale przygotował swojego kandydata. Przez wiele tygodni zadawali mu pytania, które mogą paść z ust przeciwnika, pokazywali mu wystąpienia Nixona. Ponadto młody senator znacznie lepiej zaprezentował się w telewizji. Był wypoczęty, dobrze ubrany, pewny siebie, nie pocił się, nie denerwował się, mówił wprost do kamer.

Richard Nixon wyglądał na zmęczonego, zrezygnował z pudru, co kamery drastycznie uwidoczniły. Wiceprezydent założył za duży, szary garnitur, który zlewał się z tłem. Silnie gestykulował, nerwowo drapał się po twarzy, niepewnie stał przy mównicy. 

Kennedy w prosty sposób wyjaśniał swoje propozycje zmian, Nixon wolał atakować swojego przeciwnika. Później odbyły się jeszcze trzy debaty, ale ta z 26 września 1960 była najważniejsza.

Moc telewizji

Co ciekawe, wyborcy, którzy słuchali dyskusji polityków w radio, byli przekonani, że lepiej wypadł Richard Nixon. Telewizja jednak uwypukliła pewność siebie młodego senatora i zniszczyła wizerunkowo wiceprezydenta. 8 listopada 1960 po raz pierwszy politycy mieli się przekonać, że równie ważne jak to, o czym się mówi, jest to, w jaki sposób się to robi.

Zaprzysiężenie na 35. Prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego (20 stycznia 1961), źr. Rząd USA, Wikipedia/dp
Zaprzysiężenie na 35. Prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego (20 stycznia 1961), źr. Rząd USA, Wikipedia/dp

Aż 57 proc. Amerykanów, którzy głosowali w 1960 roku, przyznało, że debaty wpłynęły na ich decyzje. Aż 6 proc. głosujących, a więc blisko 4 mln osób, podjęło decyzję wyłącznie na podstawie debaty. Wybory prezydenckie z 1960 roku uznawane są za jedne z najbardziej kontrowersyjnych w dziejach. Zwycięstwo Johna F. Kennedy’ego zostało rozstrzygnięte różnicą zaledwie 100 tysięcy głosów, czyli 0,2 proc. 20 stycznia 1961 roku JFK został zaprzysiężony na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj reportażu Wojciecha Trojanowskiego z RWE z kampanii i wyborów prezydenckich 1960 roku w USA.

mb

Czytaj także

Zamach na Johna F. Kennedy'ego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 06:10
Był 22 listopada 1963. Wizytę Kennedy’ego w Dallas oglądało kilkadziesiąt milionów ludzi. Nagle padły strzały. - Ta scena utkwiła w pamięci Amerykanów na dziesiątki lat - komentował na antenie Polskiego Radia amerykanista, prof. Krzysztof Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ronald Reagan, aktor, który został prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 06:00
Na planie grywał role drugoplanowe, w dziejach Stanów Zjednoczonych Ronaldowi Reaganowi przypadła rola o wiele ważniejsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Richard Nixon – w cieniu afery Watergate

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 06:00
Jego kariera pełna była wzlotów i upadków. Rządził w czasach zimnej wojny i musiał podejmować  niełatwe decyzje, na które nie odważyli się jego poprzednicy. Większość jego zasług przysłoniła jednak zła sława afery Watergate.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watergate - triumf "czwartej władzy"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 06:00
Był to najpoważniejszy kryzys konstytucyjny w historii Stanów Zjednoczonych, który doprowadził do ustąpienia prezydenta i głębokich zmian w funkcjonowaniu administracji.
rozwiń zwiń