X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Oblężenie Orleanu – misja Joanny d’Arc

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 06:00
12 października 1428 wojska angielskie rozpoczęły oblężenie Orleanu. Wydarzenia mające w latach 1428–1429 stanowiły punkt zwrotny wojny stuletniej toczonej pomiędzy Francją a Anglią.
Audio
  • Jaka była rola Joanny d'Arc pod Orleanem? Mówi prof. Marek Urbański, aud. Arkadiusza Ekierta "Wojna stuletnia" (19.03.2007)
Joanna dAkc pod Orleanem, aut. Jules Eugne Lenepveu (18861890), Wikipediadp
Joanna d’Akc pod Orleanem, aut. Jules Eugène Lenepveu (1886–1890), Wikipedia/dp

Przez ponad pół wieku Anglicy mieli przewagę w wojnie stuletniej. Anglicy i ich sprzymierzeńcy Burgundczycy okupowali całą północną Francję, w tym Paryż.  
– W gruncie rzeczy była to zarówno wojna między Anglią a Francuzami o angielskie posiadłości na kontynencie, jak i coś w rodzaju wojny domowej we Francji – mówił prof. Marek Urbański w audycji Arkadiusza Ekierta "Wojna stuletnia".
Orlean położony w Dolinie nad Loarą był ostatnim niezdobytym przez Anglików miastem. Tym samym miało ono szczególne, symboliczne znaczenie. Henryk V marzył o zjednoczeniu obu krajów pod angielskim berłem.
Wówczas nastąpiło przełamanie w wojnie stuletniej. – W obozie Karola VII pojawiła się jakaś "dziwna dziewczyna" – Joanna d’Arc, która przyszła do króla i powiedziała, że doznała objawienia i ona poprowadzi go do zwycięstwa – podkreślił prof. Marek Urbański. – Król stwierdził, że jest to prorokini, ponieważ, jak głosi legenda, miała mu wyjawić tekst modlitwy, którą odmawiał dnia poprzedniego.
To przekonało króla do Joanny d’Arc i szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Francji. – W kwietniu 1429 roku armia francuska pod wodzą Joanny d’Ark wyzwoliła Orlean oblegany przez angielskie wojska – przypominał Arkadiusz Ekiert w swojej audycji.
Joanny d’Arc została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom. Tam stanęła przed sądem kościelnym. W wieku 19 lat spłonęła na stosie.  Później wyrok został zrewidowany i uznany za niezgodny z prawem. W 1909 roku bohaterka Francji została beatyfikowana, a kanonizowana w 1920 roku.
Posłuchaj, jaka była rola Joanny d’Arc w wojnie stuletniej.
mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Marsylianka" – krwawe i wzniosłe wspomnienie przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 06:02
Kiedy Rouget de Lisle śpiewał po raz pierwszy swój marsz bojowy Armii Renu przed merem Strasburga, jak przedstawia to znany obraz Pilsa, nie podejrzewał nawet, że ta nowa kompozycja zrobi tak ogromną karierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Dreyfus - ofiara antysemickiej nagonki

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 05:40
19 września 1899 roku ułaskawiono Alfreda Dreyfusa, niesłusznie skazanego w jednym z najsłynniejszych procesów XIX wieku za szpiegostwo na rzecz Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bastylia – znienawidzony symbol absolutyzmu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 06:42
Zbudowana przez Karola V twierdza zyskała międzynarodową sławę w czasie Rewolucji Francuskiej. Zdobycie Bastylii 14 lipca 1789 przez lud Paryża stało się jednym z symboli rewolucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Lwie Serce – rycerska legenda

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 06:00
Uczyniono z niego symbol szlachetności i idealnego rycerza. Czy Ryszard Lwie Serce słusznie przeszedł do legendy?
rozwiń zwiń