Historia

Oblężenie Orleanu – misja Joanny d’Arc

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 06:00
12 października 1428 wojska angielskie rozpoczęły oblężenie Orleanu. Wydarzenia mające w latach 1428–1429 stanowiły punkt zwrotny wojny stuletniej toczonej pomiędzy Francją a Anglią.
Audio
  • Jaka była rola Joanny d'Arc pod Orleanem? Mówi prof. Marek Urbański, aud. Arkadiusza Ekierta "Wojna stuletnia" (19.03.2007)
Joanna dAkc pod Orleanem, aut. Jules Eugne Lenepveu (18861890), Wikipediadp
Joanna d’Akc pod Orleanem, aut. Jules Eugène Lenepveu (1886–1890), Wikipedia/dp

Przez ponad pół wieku Anglicy mieli przewagę w wojnie stuletniej. Anglicy i ich sprzymierzeńcy Burgundczycy okupowali całą północną Francję, w tym Paryż.  
– W gruncie rzeczy była to zarówno wojna między Anglią a Francuzami o angielskie posiadłości na kontynencie, jak i coś w rodzaju wojny domowej we Francji – mówił prof. Marek Urbański w audycji Arkadiusza Ekierta "Wojna stuletnia".
Orlean położony w Dolinie nad Loarą był ostatnim niezdobytym przez Anglików miastem. Tym samym miało ono szczególne, symboliczne znaczenie. Henryk V marzył o zjednoczeniu obu krajów pod angielskim berłem.
Wówczas nastąpiło przełamanie w wojnie stuletniej. – W obozie Karola VII pojawiła się jakaś "dziwna dziewczyna" – Joanna d’Arc, która przyszła do króla i powiedziała, że doznała objawienia i ona poprowadzi go do zwycięstwa – podkreślił prof. Marek Urbański. – Król stwierdził, że jest to prorokini, ponieważ, jak głosi legenda, miała mu wyjawić tekst modlitwy, którą odmawiał dnia poprzedniego.
To przekonało króla do Joanny d’Arc i szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Francji. – W kwietniu 1429 roku armia francuska pod wodzą Joanny d’Ark wyzwoliła Orlean oblegany przez angielskie wojska – przypominał Arkadiusz Ekiert w swojej audycji.
Joanny d’Arc została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom. Tam stanęła przed sądem kościelnym. W wieku 19 lat spłonęła na stosie.  Później wyrok został zrewidowany i uznany za niezgodny z prawem. W 1909 roku bohaterka Francji została beatyfikowana, a kanonizowana w 1920 roku.
Posłuchaj, jaka była rola Joanny d’Arc w wojnie stuletniej.
mb

Czytaj także

"Marsylianka" – krwawe i wzniosłe wspomnienie przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 06:02
Kiedy Rouget de Lisle śpiewał po raz pierwszy swój marsz bojowy Armii Renu przed merem Strasburga, jak przedstawia to znany obraz Pilsa, nie podejrzewał nawet, że ta nowa kompozycja zrobi tak ogromną karierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfred Dreyfus - ofiara antysemickiej nagonki

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 05:38
128 lat temu, 22 grudnia 1894 roku, Alfred Dreyfus został skazany na dożywocie i zesłany na Wyspę Diabelską w Gujanie. Sprawa niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo oficera wstrząsnęła francuską opinią publiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bastylia. Znienawidzony symbol absolutyzmu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 05:40
Zbudowana przez Karola V twierdza zyskała międzynarodową sławę w czasie Rewolucji Francuskiej. Zdobycie Bastylii 14 lipca 1789 roku przez lud Paryża stało się jednym z symboli rewolucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Lwie Serce – rycerska legenda

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 05:30
Uczyniono z niego symbol szlachetności i idealnego rycerza. Czy Ryszard Lwie Serce słusznie przeszedł do legendy?
rozwiń zwiń